24 жовтня 2014, 13:30

Вибори на «мажоритарці»: нові часи – старі проблеми

Сьогодні закінчив передвиборчий тур.

Черкаси, Кіровоград, Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Запоріжжя, Херсон, Скадовськ, Цюрупинськ, Полтава, Конотоп, Чернігів, Харків, Артемівськ, Слов'янськ, Одеса, Вінниця, Хмельницький, Шепетівка, Меджибіж, Тернопіль.

Абсолютно нові для мене досвіди, про які варто писати окрему літературу.

А поки-що коротко. Вперше за 20 років спостереження за виборами провів всю кампанію в полях. І якщо раніше я володів повною або майже повною інформацією про перебіг виборів в регіонах, але ця інформація була для мене просто статистикою, нехай щедро ілюстрованою фотографіями та зразками агітпродукції. Однак лише зараз в повній мірі відчув ту атмосферу, в якій проводяться вибори в округах.

Висновок не новий і очевидний. Мажоритарка – це зло. Підкуп, чорнуха і кримінальні розборки – це те, що пропонуються сьогодні виборцям замість чесної конкуренції програм та ідей.
Адмінресурсу майже немає і це добре.

Але кандидати активно «працюють» з мерами і, особливо, сільськими головами. Наслідки цієї «роботи» ми зможемо побачити за результатами виборів.

Міліція звітує про сотні порушених кримінальних справ і це також добре. Але на місцях це абсолютно не відчувається. Жодного затриманого за підкуп. Схеми як працювали так і працюють.

Дуже хочу помилятися, але словосполучення «проблемний округ» навряд чи зникне з нашого лексикону після цих виборів.

На багатьох округах сьогодні йде жорстка конкуренція, яка досягне свого апогею в ніч підрахунку. Перекуповуються члени комісій, завозяться в округи спортивні хлопці, які сьогодні вже не «тітушки», а «самооборона», що суті не змінює.

За підсумками поїздки визначив для себе кілька потенційно «проблемних округів», де беру ситуацію на особистий контроль. Розумію, що таких «проблемних округів» набагато більше, але тут йдеться про ті округи, де був особисто і, дивлячись людям в очі, обіцяв зробити все від себе можливе для забезпечення чесних виборів.

І, звісно, буду закликати підтримати на цих округах, достойних на мою думку, кандидатів (для критиків: я вже не голова КВУ, а сьогодні останній день, коли агітація ще дозволена).

Округ №75 (м. Запоріжжя) – там регіоналам Богуслаєву-молодшому і Сергію Кальцеву протистоїть лідер Запорізького Майдану Ігор Артюшенко. На Артюшенка виливають купу бруду, але за результатами соцопитування він лідер електоральних симпатій. Опитування проводилося ще до того, як на користь Артюшенка зняв свою кандидатуру представник «Народного фронту», за що йому величезна подяка. Вважаю, що перемога людини Майдану в центрі Запоріжжя має велике символічне значення.

Округ №99 (м. Кіровоград) – там розгорілася конкуренція між головним лікарем Кіровоградського онкологічного диспансеру Костянтином Яринічем та самовисуванкою Ларисою Онул.

Лариса Онул активно використовує в своїй кампанії символіку партії УДАР та зображення Віталія Кличка, хоч партія Блок Петра Порошенка, чий список очолює Кличко, офіційно висунув кандидатом саме Костянтина Яриніча. Окрім такої відвертою маніпуляції Лариса Онул активно використовує проти Яриніча цілий арсенал «чорнухи».

Округ №160 (Конотоп і Шостка). Чи багато хто з вас чув, що нинішній Верховній Раді є депутат Юрій Молоток? Для мене це також була новина, бо цей депутат-регіонал нічим в діючому парламенті себе не проявив, окрім голосування за «закони 16 січня».

На минулих виборах Юрій Молоток переміг завдяки підтримці адімнресурсу з боку тодішнього губернатора Чмиря. Сьогодні нардеп-регіонал активно займається підкупом, кримінальні молодики зривають зустрічі його основного конкурента Івана Боршаша. Звернення до міліції поки-що не отримали належної реакції.

Округ №194 (м. Черкаси) – багатостраждальний «проблемний округ», на якому знову балотується головний винуватець зриву виборів в 2012 році Валентина Жуковська. На жаль ЦВК на цих виборах абсолютно несправедливо не зареєструвала на цьому окрузі її головного конкурента Миколу Булатецького.

Однак Жуковській сьогодні протистоїть не менш достойний кандидат - Олег Петренко. Олег пройшов Майдан від першого до останнього дня, після Майдану пішов добровольцем в батальйон «Азов». Кілька днів назад підтримати Петренка закликав і Микола Булатецький. Знаю як нелегко далося йому це рішення, тому дякую, Миколо Івановичу, за такий вчинок. Сьогодні штаб Жуковської активно «працює» з членами ОВК. На жаль, представники в комісіях від деяких «партій Майдану» їй у цьому підігрують.

194-й округ часто називають «зачаклованим». Потрібно нам всім разом розірвати це зачакловане коло.

На жаль, на виборчий округ №102 я так і не встиг доїхати, але там ведуть свій «джихад» проти Олеся Довгого мої добрі друзі і колеги Світлана, Сергій і Мустафа. Тримаю за них і за перемогу Андрія Лавруся кулаки.

Закликаю своїх колег з Комітету виборців України, ОПОРИ, міжнародних спостерігачів і Міністерство внутрішніх справ також приділити вищеозначеним округам особливу увагу. Та й всім іншим округам також.

На 132 окрузі у Корнацького знову хочуть вкрасти перемогу?

Перемогу тут здобув кандидат від Блоку Порошенка Аркадій Корнацький, який за підсумками протоколів з усіх виборчих дільниць здобув 21411 голосів і випередив на 272 голоси головного опонента Василя Капацину (21139 голосів)...

Вибори на «мажоритарці»: нові часи – старі проблеми

Абсолютно нові для мене досвіди, про які варто писати окрему літературу. А поки-що коротко. Вперше за 20 років спостереження за виборами провів всю кампанію в полях...

Дострокові вибори парламенту: зараз або ніколи

Ще місяць тому, говорячи про перспективи проведення дострокових парламентських виборів, мало хто ставив під сумнів сам факт їх проведення. Дискутували лише про прийнятну дату, легітимні механізми розпуску парламенту та новий виборчий закон...

Врятувати вибори

Після фарсу з так-званим "референдумом" в Донецькій і Луганській областях терористи там почали методично "зачищати" ті окружні виборчі комісії, які ще працюють...

Чесні вибори повинні робити чесні комісії

Виборча кампанія в розпалі. Кандидати зареєструвалися і зараз їх штаби зайняті комплектацією виборчих комісій. До 9 квітня мають подати свої представників в окружні і до 1 травня – в дільничні...

Без зміни законодавства призначення виборів у Києві – акт виключно символічний

Вибори в Києві призначили. Це добре. Але цього мало. Треба міняти Закон про місцеві вибори. Два тури на виборах мера, в обласні та міські ради – пропорційна система, в районні – мажоритарна...