Закон про вибори: ''купи козу – продай козу''
Отже ймовірність того, що Закон про вибори народних депутатів буде прийнято вже сьогодні, як ніколи велика.
Очевидно, що багато процедурних моментів, які зменшують можливості фальсифікацій (порядок формування комісій, безпідставне зняття з реєстрації кандидатів тощо) приберуть з закону. І це добре.
Опозиція, схоже, вирішила, що краще процедурна синиця в руці, аніж політичний журавель в небі. Логіка теж зрозуміла.
Взагалі вся ця історія з підміною законопроектів, створення робочих груп і спеціальних парламентських комісій нагадує старий анекдот, коли бідний і нещасний єврей приходить до ребе і жаліється на життя.
Мовляв, хата мала, дітей багато, немає грошей, немає спокою. Ребе порадив купити козу. Через певний час єврей жаліється ребе: "взагалі катастрофа, коза займає кучу місця, смердить і геть не дає жити". Ребе порадив: "продай козу". Єврей продав. І тут прийшло йому щастя.
Так і з законом про вибори. Ми щиро і небезпідставно критикували "законопроект Лавриновича", але коли побачили "законопроект Єфремова", то взагалі забракло слів. Зараз повертаємося "на ісходную позицію". Продаємо козу.
Тобто прибираємо низку технічних неподобств, лишаючи незмінними принципові і фундаментальні речі: виборча система, бар'єр.
І все це буде подано як великий крок на зустріч опозиції, ледве не суспільний консенсус.
До речі, кілька слів про опозицію. За інформацією, що надходить з Верховної Ради стало відомо, що опозиція готова підтримати норму, яка дозволяє одній особі одночасно балотуватися і у виборчому списку і на мажоритарному округу. Зрештою, ця норма влаштовує і "Батьківщину" і кілька дрібних партій, чиї отамани формально ще перебувають в НУНС.
Якби не одне "але". У 1998 році Конституційний Суд визнав таке положення антиконституційним. Але його знову збираються повернути в закон.
Можливо, формально опозиційні депутати і не підтримують цю норму, розуміючи, що голосів і так вистачить.
Але хочеться нагадати депутатам більшості і меншості – кожен, хто голосуватиме за законопроект, норми якого суперечать Конституції, своїм прикладом покаже, що в Україні Основний Закон можна ігнорувати.