18 грудня 2013, 14:32

Вибори в 5 округах: систему міняти треба

Сьогодні, коли перші емоції після виборів у 5 округах минули, настав час для більш раціонального аналізу того, що відбулися.

Дійсно, Україна знову продемонстрували усьому світу, що вибори без "тітушок" під дільницями та ОВК, це – не вибори. Я думаю, якщо далі так піде, то словосполучення "особи спортивної зовнішності" треба буде прописати у законі про вибори, щоб у майбутньому ні в кого не виникало питань, що вони там роблять: відволікають увагу чи дійсно на щось впливають.

Так само в законодавстві треба буде відзначити, що 25 доларів (а якщо повезе і всі 50) за голос – це також в межах норми. Ну не може ж бути так, що в Україні виборці "ненормальні".

Окрім того, в Законі виявилася непотрібною заборона на скасування реєстрації кандидата вже після реєстрації (до речі, нагадаю, це називали найбільшою перемогою опозиції під час голосування за цей Закон). Бо практика показує, що якщо дуже хочеться – то можна. Навіщо тоді переобтяжувати законодавство положеннями, які не працюють.

Але це все іронія. Сумна правда полягає в тому, що мажоритарні вибори інакшими бути не можуть. І справа сьогодні не в прізвищах тих, кого за підсумками підрахунку визнали переможцями. Справа в системі. На 5 округах всі "достоїнства" мажоритарки ми побачили в концентрованому вигляді.

Сьогодні, звичайно, можна пікетувати ЦВК і йти в суд з оскарженням результатів. Але вже очевидно, що це нічого не дасть. З формальної точки зори вибори легітимні – це вам скаже будь-який юрист. Більшість міжнародних спостерігачів (а їх на цих виборах було більш ніж достатньо) не мають значних претензій до підрахунку голосів. Нагадаю – саме підрахунок призвів до того, що рік тому на цих округах результати виборів так і не встановили.

Тим більше, що за діючим законом визнати вибори недійсними в межах округу неможливо. ЦВК, зробивши це рік тому, вийшла межі своїх повноважень. Можна спробувати скасувати вибори на окремих дільницях, але це ні нащо не вплине. Та навіть для цього підстав недостатньо.

Тому сьогодні дуже чітко потрібно артикулювати питання зміни виборчої системи, перехід до відкритих списків. Це має стати не другорядною, а однією з першочергових вимог Майдану.

Де, до речі, все частіше звучать вимоги дострокових парламентських виборів. Без зімни виборчої системи це завідомо програшний, якщо не сказати – самовбивчий, хід.

Ну і до питання "репетиції президентських виборів". Багато доводиться чути, що опозиція не готова змінювати президентський закон, щоб не зробити ще гірше. Але якщо в Законі про вибори президента не буде чітко роз'яснено положення щодо "цензу осілості", не змінено принцип формування комісій, не буде наділено громадські організації правом спостерігати, то 5 округів дійсно стануть репетицією.

На 132 окрузі у Корнацького знову хочуть вкрасти перемогу?

Перемогу тут здобув кандидат від Блоку Порошенка Аркадій Корнацький, який за підсумками протоколів з усіх виборчих дільниць здобув 21411 голосів і випередив на 272 голоси головного опонента Василя Капацину (21139 голосів)...

Вибори на «мажоритарці»: нові часи – старі проблеми

Абсолютно нові для мене досвіди, про які варто писати окрему літературу. А поки-що коротко. Вперше за 20 років спостереження за виборами провів всю кампанію в полях...

Дострокові вибори парламенту: зараз або ніколи

Ще місяць тому, говорячи про перспективи проведення дострокових парламентських виборів, мало хто ставив під сумнів сам факт їх проведення. Дискутували лише про прийнятну дату, легітимні механізми розпуску парламенту та новий виборчий закон...

Врятувати вибори

Після фарсу з так-званим "референдумом" в Донецькій і Луганській областях терористи там почали методично "зачищати" ті окружні виборчі комісії, які ще працюють...

Чесні вибори повинні робити чесні комісії

Виборча кампанія в розпалі. Кандидати зареєструвалися і зараз їх штаби зайняті комплектацією виборчих комісій. До 9 квітня мають подати свої представників в окружні і до 1 травня – в дільничні...

Без зміни законодавства призначення виборів у Києві – акт виключно символічний

Вибори в Києві призначили. Це добре. Але цього мало. Треба міняти Закон про місцеві вибори. Два тури на виборах мера, в обласні та міські ради – пропорційна система, в районні – мажоритарна...