Дострокові вибори парламенту: зараз або ніколи
Ще місяць тому, говорячи про перспективи проведення дострокових парламентських виборів, мало хто ставив під сумнів сам факт їх проведення. Дискутували лише про прийнятну дату, легітимні механізми розпуску парламенту та новий виборчий закон. Президент був налаштований рішуче, а народні депутати, як би їм не хотілося продовжити своє існування до 2017 року, усвідомлювали невідворотність політичної відповідальності за повну дискредитацію парламентаризму в Україні.
Але час іде, а жодних кроків, окрім декларацій, в бік дострокових виборів не здійснюється. Президент вкотре повторює ритуальні мантри про необхідність розпуску, але металу в голосі стає все менше і далі заяв справа не йде. Депутати також повернулися до звичних кулуарних торгів у кадрових питаннях, відмовилися розглядати поставлені до порядку денного питання зміни виборчого законодавства і формування нового ЦВК.
Звичайно, сьогодні можна знайти тисячу причин, чому ці вибори не проводити. Хтось посилається на війну. Але давайте дивитися правді в очі. До ймовірної дати проведення виборів ще більше трьох місяців. Якщо за цей час Україні не вдасться повернути контроль над територією Донбасу, то така ситуація може продовжуватися роками. То що, нам відмовитись від проведення виборів взагалі?
Втім, реальні причини саботажу позачергових виборів дещо інші. Результати виборів президентських стали відверто невтішними для парламентських партій, багато з яких може взагалі не подолати виборчий бар'єр. Останні опитування фіксують позитивну динаміку лише у кількох партій. Президентської "Солідарності" (з прив'язкою до імені Порошенка динаміка вища, без прив'язки менша), Радикальної партії Ляшка та "Громадянської позиції" Гриценка. Рейтинги інших партій – завмерли на місці або зменшуються в бік статистичної похибки. Тому саботаж перевиборів з боку більшості парламентських партій очевидний. Наївні, вони думають, що до 17-го року щось зміниться. Замість того, щоб мінятися самим вже сьогодні і сміливо йти на перевибори.
Бо сьогодні лік часу уже пішов на дні. Якщо ми хочемо провести дострокові вибори ще в жовтні цього року, то вирішити питання розпуску парламенту необхідно вже до кінця липня. Наступний тиждень (22-25 липня) буде пленарним і саме він має дати відповідь на питання чи відбудуться дострокові вибори ще в цьому році.
Верховна Рада може або оголосити про припинення існування коаліції, або просто прийняти політичне рішення про проведення дострокових виборів. У останньому випадку повноваження чинного складу парламенту будуть чинними до інаугурації нових депутатів, що дасть можливість в умовах військової агресії зберегти легітимність і безперервність законодавчої влади. Якщо ж депутати самі не приймуть відповідні рішення – розпустити Раду можна і іншими способами, відповідні технології вже підготовлені. Вистачило б лише політичної волі.