16 квітня 2013, 11:55

ВИРОДЖЕНА ПОЛІТИКА

Ми переходимо в принципово новий політичний стан суспільства. Якщо ще восени 2012 було констатовано, що наша політика є нецікавою, то сьогодні можна засвідчити початок процесу виродження політики.

Як так стається, що політика вироджується? Вочевидь це відбувається тоді, коли вона втрачає суть, задля якої зазвичай і з'являється – досягнення рівноваги між різними групами інтересів для загального блага.

Будь-який відхід від рівноваги у бік інтересів лише однієї групи не є виродженням політики, якщо ця група стоїть на сторожі загального блага. Але при цьому ризик виродження політики збільшується, оскільки в такому разі менш впливова група перестає представляти свої інтереси публічно, що веде до ситуації, коли загальне благо дуже швидко перетворюється на абстракцію.

В означенні політики існують доволі випрацювані оцінки орієнтацій, які так чи інакше дозволяють розуміти її позитивний сенс – опортунізм, реакційність, консерватизм, демагогія і т.д.

Опортунізм на противагу загальному благу. Опортуністами називають політиків і політичні партії, які за будь-яких умов обстоюють лише власні, зокрема приватні і навіть індивідуальні, інтереси. Опортуністи зазвичай є неугодоздатними або такими, що порушують будь-яку угоду з ким завгодно за першої ж можливості, коли нехтування спільними інтересами дозволяє отримати власну вигоду.

Реакційність на противагу активізму. Реакційними називають політиків і політичні партії, які здатні лише реагувати на події, але не здатні творити події, діяти на випередження, працювати на перспективу.

Консерватизм на противагу інноваційності. В даному сенсі мається на увазі не ідеологія традиційних соціально-еволюційних цінностей (свобода, приватна власність, підприємництво поза протекцією держави), а ретроградний консерватизм. Консервативними або ретроградними називають політиків чи політичні партії, які не здатні до жодних соціальних змін, які стоять на перепоні будь-якому прогресу, оскільки він змінює статус-кво, що неодмінно призводить до знищення панівного становища правлячого класу.

Демагогія на противагу осмисленій змістовності. Демагогічними називають політиків та політичні партії, які в публічній комунікації вдаються до маніпуляцій задля досягнення власних приватних чи вузько-партійних (вузько-корпоративних) цілей.

Коли в суспільстві опортунізм, реакційність, консерватизм та демагогія значно поширюються, політика стає виродженою.

Вироджена політика стає безсмисленою і згодом взагалі беззмістовною. Суспільство виродженої політики втрачає сенси повсякденного існування.

Виникає питання – чому в суспільстві виродженої політики нові ідеї не можуть пробитися у публічний простір? Причина проста – обиватель продовжує бути зосередженим на публічному театрі політиків-виродженців.

У обивателя просто немає вибору, він змушений вироджуватися разом з його політичними кумирами. Лише дуже небагато хто можуть дозволити собі шукати смислу в Інтернет. Це ті люди, у кого є відчуття смислу, відчуття перспективи.

Інтелектуали такого суспільства або вдаються до еміграції (зовнішньої чи внутрішньої), або переходять до вузько-клубної комунікації. Публічні інтелектуали в суспільстві виродженої політики швидко стають беззмістовними. Зміст і смисл переходять до маргінальних інтелектуалів.

Звичайно, маргінальні інтелектуали є найбільш вразливими до того, що відбувається, на відміну від їх товстошкірих колег – беззмістовних публічних інтелектуалів виродженої політики. Саме тому маргінальні інтелектуали виродженої політики дуже часто впадають в депресію. АЛЕ – тепер вже є Інтернет. І їм вже легше, хоча теж важко.

Маргінальні інтелектуали знаходяться поза масовою комунікацією. Саме тому в суспільстві виродженої політики нові ідеї не можуть виникати в публічній комунікації.

Не дивіться політичних ток-шоу – там вже давно нема ні змісту, ні смислу. Шукайте зміст і смисл серед ідей маргінальних інтелектуалів.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Катастрофа

Наша катастрофа має внутрішні причини, війна лише каталізувала кризу до катастрофи. Зазвичай ніхто не може підготуватись до катастрофи незмінним, бо це буде лише агонія: помреш стомленим...

Незвичайний панегірик на 33-тю річницю незалежності України

Вже – 33, це вік Христа на хресті і Його причастя духу. Так і ми в 33 на хресті, бо розпинають. Може й нам – пора до духу? Але чи готові ми до духу з душами, обтяженими неволею у країні, яка і досі не стала незалежною? Оголошення незалежності країни – це лише оголошення постколоніального статусу...

Що таке поразка?

З Древньої Греції через Корнелія Тацита, потім через міністра МЗС Італії часів Муссоліні Галеаццо Чано і в класичному її вигляді у Джона Кеннеді прийшла до нас відома фраза: "У перемоги сто батьків, а поразка – сирота"...

Як ми уявляєм перемогу?

Недавно один дуже віруючий у перемогу звинуватив мене в тому, що я не вірю в перемогу. Більшість думає, що уявлення про перемогу у всіх однакові...

Момент істини

1. Ми не витримуємо ліберальний шлях в Україні. Не дивлячись на війну, ми досі не воюємо ні за свободу, ні за вольності, ні за волю. Ми воюємо за націю, за своє, за своїх...

Правила катастрофи

Якщо ти живеш просто, то будь-яка складна угода для тебе кабальна. У складному світі будь-яка локальна війна є війна глобальна. Нагромадження простих рішень у складному світі веде до краху...