13 березня 2015, 12:52

Нова Конституція – назва держави

Чи варто перейменовувати Україну в Русь? Це питання доволі значиме в контексті підготовки нової Конституції України. Інакше кажучи, під ім'я якої держави має бути розроблена нова Конституція?

Існує думка, що Україні варто повернути стару назву "Русь". Причому в різних енциклопедіях досі зустрічається термін Київська "Русь".

Водночас термін "Київська Русь" є чисто історичною конструкцією, побудованою в імперсько-радянській історії для того, аби зробити можливою назву "Московська Русь", щоб не просто розрізняти їх, а дозволити Росії мати більшу історичну глибину.

Завдяки такій дії Росія одразу додавала більше півтисячі років до своєї історії. Звідси всі намагання російських істориків підтверджувати назву "Московська Русь" і вся ця істерика в Росії навколо цього питання.

Але назва "Московська Русь" ніколи не вживалася як назва. Вживалися назви "Московія", "Велике князівство Московське", "Русское царство". Також офіціальною була назва "рɤсїѧ".

В цьому сенсі "Русь" ("рɤсь") це і є назва держави з центром в Києві в XI-XIII ст... І ця назва є унікальною для державницької традиції України.

Щодо цієї назви досі тривають суперечки, суть яких полягає у різному тлумаченні терміну. Оскільки державна організація в територіальному сенсі постійно змінювалася з XI аж по Івана Грозного, який започатковує традицію російської експансії і відповідно зміни екстенсіоналу назви "Русь".

Державна традиція, що починається з Івана Грозного, не є власне українською державною традицією. Відтак в територіальну експансію Росії включається також і топонімічна колоніальна експансія.

Отже, є аргумент на користь перейменування України в Русь – це відновити історичну справедливість і протиставити постколоніальну українську історію у її прив'язці до минулого колоніальній російській історії. Тобто перейменування України в Русь це протидія топонімічній експансії Росії з позиції посткололоніалізму.

Є декілька контраргументів проти перейменування України в Русь:

1) Не варто робити те, що робить Росія, а саме – сперечатися з нею за минуле. Краще сперечатись за майбутнє.

2) Україна є держава, що утворилася 1991 року і має свою державницьку традицію – Русь, Велике князівство Литовське, Козацька держава (Гетьманщина або Військо Запорізьке), УНР. Це більше, ніж тільки Русь.

3) Україна має своїх героїв і свій патріотизм у революції та війні 2013-2015 років. Минуле може лише бути засновком. Але за Україну вже загинули наші нинішні герої.

Мова не йде про сприйняття можливого перейменування цілого світу і тим більше Росії.

Україні має бути байдуже, як до цього поставиться світ та Росія.

Нам потрібно знайти власні аргументи і контраргументи щодо назви країни.

Лише самостійно зваживши силу цих аргументів та контраргументів, ми можемо прийняти рішення.

Моя особиста позиція – залишити назву Україна, обов'язково вказавши в преамбулі Конституції свою державницьку наступність від Русі з центром в Києві XI-XIII ст.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Катастрофа

Наша катастрофа має внутрішні причини, війна лише каталізувала кризу до катастрофи. Зазвичай ніхто не може підготуватись до катастрофи незмінним, бо це буде лише агонія: помреш стомленим...

Незвичайний панегірик на 33-тю річницю незалежності України

Вже – 33, це вік Христа на хресті і Його причастя духу. Так і ми в 33 на хресті, бо розпинають. Може й нам – пора до духу? Але чи готові ми до духу з душами, обтяженими неволею у країні, яка і досі не стала незалежною? Оголошення незалежності країни – це лише оголошення постколоніального статусу...

Що таке поразка?

З Древньої Греції через Корнелія Тацита, потім через міністра МЗС Італії часів Муссоліні Галеаццо Чано і в класичному її вигляді у Джона Кеннеді прийшла до нас відома фраза: "У перемоги сто батьків, а поразка – сирота"...

Як ми уявляєм перемогу?

Недавно один дуже віруючий у перемогу звинуватив мене в тому, що я не вірю в перемогу. Більшість думає, що уявлення про перемогу у всіх однакові...

Момент істини

1. Ми не витримуємо ліберальний шлях в Україні. Не дивлячись на війну, ми досі не воюємо ні за свободу, ні за вольності, ні за волю. Ми воюємо за націю, за своє, за своїх...

Правила катастрофи

Якщо ти живеш просто, то будь-яка складна угода для тебе кабальна. У складному світі будь-яка локальна війна є війна глобальна. Нагромадження простих рішень у складному світі веде до краху...