Лариса Денисенко Правозахисниця, письмениця, посланниця толерантності ПРООН

Вольна грамота раз на рік

06 березня 2019, 08:03

3. Дівчинка

Коли я буду мамою, я буду дуже вправною!

Всі ще сплять, а я на кухні

Тістечка готую пухкі!

Смажу курку до сніданку, нагодую всіх я зранку!

Щоб уся моя родина була здорова і щаслива!

Ці слова отримала вивчити та програти до свята 8 березня одна школярка, донька мого знайомого.

Вона не захотіла це вчити і програвати, сповістила про це тата, він поговорив із вчителькою, молодою жінкою, щодо заміни слів у сценарії, але та сказала, що не треба ставитися до цього настільки серйозно, бо ж це просто одна з поведінкових моделей. Одна з. Але інших моделей чомусь немає.

Тут можна було б поговорити про кілька "поведінкових моделей", які сюди закладені. Наприклад, про модель "нажертися= щастя". Або поговорити про здорове харчування як засновок здорової родини, що в принципі не містить в меню смажене курча та пухкІ тістечка на сніданок, але мені йдеться про інше.

Про вибір.

Коли я вчилася в школі, в нас були чергові по класу, на котрих покладалися завдання тримати клас в чистоті: мити підлогу, вимітати сміття, дивитися, щоб не було свіжих подряпин на партах, витирати дошку. Тільки дівчата чули відносно своїх дій: як ти миєш підлогу? Тебе мама навчила бруд цей розводити? Як ти викручуєш ганчірку, як ти прати дітям будеш? В тобі очі повиїдало, чому не вимітаєш з кутів, ти і лице вмиваєш так? Яка з тебе господиня, руки з жопи!

Хлопці не отримували і половину цих зневажливих висловів. Але вони отримували іншу зневагу: мовчазну. Та зрозуміло, що вони від початку не здатні того всього робити і створені для іншого. Наприклад, для точних наук – так говорила наша географічка. Ну, так, мистецтво миття підлоги та чудове знання геометрії чомусь мала поєднувати, наприклад, я.

Напередодні 8 березня черговими були хлопці. Бо дівчата мали право на відпочинок. Від обслуговуючої праці, між іншим саме так зараз зветься урок праці для дівчат. Один раз на рік. "Вольна грамота" від обслуговуючої праці. Хлопці дарували нам по тюльпану і ще щось. І просили когось з дівчат написати гарним почерком привітання на дошці.

В нас і 8 березня подавалося саме так. Мама в очікуванні сюрпризу лежить в ліжку, а на кухні господарює чоловік та діти. Один раз на рік. Радуйся, жінко, ти проживеш цей святковий день за пільговим тарифом, якщо пощастить. Весь рік – гаруй. Це твій жіночий обов'язок. "Чоловіки створені для точних наук".

Цей вірш – як "поведінкова модель" розповідає дівчині про сценарій її життя: обов'язкове материнство, родинний обов'язок – готувати на всіх і саме в цьому полягає материнська вправність. Це ніби така дрібниця. Але інших моделей чомусь немає.

В школі немає сексуального виховання, ніхто не згадує про те, що стан – батьківства, це – стан змін, він буває стресовим, людину треба підтримувати, ніхто не розповідає про відповідальне батьківство та материнство, про рівність в родині, про взаємодопомогу, про право на вільний розвиток особистості. Але щороку дівчина отримує роль "3.Дівчинка". Інших поведінкових моделей нема.

Донька мого приятеля вивчила для "свята" рядки, котрі були стихійно написані мною, вони не викликають в неї внутрішнього спротиву, а відображають її внутрішню свободу і прагнення, цьому вибору вчителька не зраділа, бо ж не по сценарію, але саме такими кроками можна змінити і "сценарні" підходи до дитини.

Я утворю палац, не для принцес, не для драконів,

Я кілька напишу законів,

Вивчатиму волів, бізонів,

Створю сім'ю чи житиму сама

В країні без жахливих забобонів.

Це також "поведінкова модель", котра одна з. Вона не є універсальною, і в жодному разі не зобов'язуюча, але це надає варіантності можливостям для дітей, для дівчаток, візуалізувати і промовляти те, ким вони на даний час хочуть бути, про що мріють і як відчувають себе.

І саме про можливість вибору і боротьбу за цей вибір нагадує нам дата 8 березня, це не свято весни краси і вольної грамоти від обслуговуючої праці на день.

powered by lun.ua
Коментарі — 11
Log Log _ 06.03.2019 22:02
IP: 35.235.227.---
Сергей Гуньков:
А автор впевнена, що її поведінкова модель єдино правильна?
Сумніваюсь.
Люба розумна людина критично відноситься до своєї позиції,
якщо мова іде не про банальність типу 2х2=4.
Корж Микита _ 06.03.2019 19:10
IP: 35.235.227.---
Хочется пожелать маленькой девочке к 8 марта, чтобы её папа заработал денежков и определил свою дочурку в образовательное заведение с индивидуальной программой обучения.
Log Log _ 06.03.2019 17:07
IP: 35.235.227.---
Горобенко Иван – Воронежский дегенерат Унитз Семижопов
Тупая безмозглая скотина, недобитый поклонник Гитлера-Путлера русский язык знает хуже третьеклассника.

:
Log Log _ 06.03.2019 13:26
IP: 35.235.226.---
Юлія Самборська:
Шановна, поінтересувались би спочатку біографією автора.
Мені шкода таких інтелектуалів, які не знають Автора.
Stelja _ 06.03.2019 11:24
IP: 35.235.226.---
Lad Yasen:
Сергей Гуньков:
Лариса відноситься до осіб, які під виглядом захисту прав сексуальни меншин, гендерного рівноправяі т.п., закликають порушувати права інших людей. Такі собі гієни (на вовка не тягнуть) в овечих шкурах.
"Гендерної рівноправності" – вчіть укр. мову!
Stelja _ 06.03.2019 11:24
IP: 35.235.226.---
Lad Yasen:
Сергей Гуньков:
Лариса відноситься до осіб, які під виглядом захисту прав сексуальни меншин, гендерного рівноправяі т.п., закликають порушувати права інших людей. Такі собі гієни (на вовка не тягнуть) в овечих шкурах.
"Гендерної рівноправності" – вчіть укр. мову!
Юлія Самборська _ 06.03.2019 10:35
IP: 35.235.227.---
Не радила б я це читати взагалі.
Стереотипний маразм з претензією на істину.
Мабуть у авторки немає ні сім'ї, ні дітей, ні бажання цього мати. Якщо є, то мені їх шкода.
Lad Yasen _ 06.03.2019 09:33
IP: 35.235.227.---
Сергей Гуньков:
Лариса відноситься до осіб, які під виглядом захисту прав сексуальни меншин, гендерного рівноправяі т.п., закликають порушувати права інших людей. Такі собі гієни (на вовка не тягнуть) в овечих шкурах.
Lad Yasen _ 06.03.2019 09:28
IP: 35.235.227.---
Grenader45:
Дуже слушне зауваження!
Сергей Гуньков _ 06.03.2019 09:27
IP: 35.235.227.---
А автор впевнена, що її поведінкова модель єдино правильна? Далеко не у всіх жінок є потреба будувати палаци і писати закони (та й у чоловіків теж). Комусь може розуму не вистачає, комусь освіти, комусь це просто не потрібно. Багатьом достатньо просто бути щасливою в межах своєї сім'ї. Так що може це ви нав'язуєте свою поведінкову модель тим, кому вона і не потрібна? Не всі можуть бути гарною письменницею (і не всі письменниці гарні мами і щасливі жінки). Кожен бачить щастя по своєму.
Grenader45 _ 06.03.2019 09:01
IP: 35.235.227.---
...пані Ларисо, при всій повазі, не треба вишукувати проблеми там де їх нема – у дитячих незамислуватих віршиках. Якщо так хочеться чимось виділитись "вибрати і поборотись", знайдіть привід у своїй професійній сфері. Якщо, звичайно, завершили вивчати волів і бізонів. З наступаючим святом вибору і боротьби Вас.
Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291 Корупція1443 Зеленський75 Мовне питання189
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter