Громадянське суспільство – опора чи опозиція для нової влади?
Сьогодні все частіше можна почути думку про те, що в зв'язку з тим, що в парламенті фактично немає опозиції, а є коаліція проукраїнських проєвпропейських сил і є антиукраїнська п'ята колона, роль конструктивної опозиції має виконати громадянське суспільство. Адже, як відомо, "влада розбещує, а абсолютна влада (якою влада без опозиції стає дуже швидко) розбещує абсолютно"
Щодо такої функції опозиції, як контроль за діяльністю влади, – так, громадянське суспільство може і має виконувати це завдання. Щодо пропонування альтернативних рішень – також.
Але, в цілому, громадянське суспільство не повинне заздалегідь обирати той чи інший політичний напрямок – бути партнером влади чи бути її опонентом. Все залежить від самої влади, її дій або бездіяльності.
Завдання громадянського суспільства – контролювати владу, здійснювати лідерство в процесі впровадження змін (у випадках, коли у влади не вистачає компетенцій та/або волі діяти і реалізовувати зміни в тій чи іншій сфері, або в цілому), бути арбітром і давати оцінку діям влади, мобілізовувати і залучати людей до активної суспільної діяльності.
Очевидно, що Україна більше не може існувати (не кажучи вже про розвиток) в парадигмі антидержавна антинародна влада/проукраїнська опозиція або, навпаки, – проукраїнська влада/антидержавна антинародна опозиція. Формат влада/громадянське суспільство як опозиція також не вирішує проблему консолідації суспільства заради реформ.
Саме тому сьогодні, як ніколи, Україна потребує нової якості політичного процесу і політичного діалогу, конструктивного змагання ідей, підходів і команд на єдиній для всіх основі європейського цивілізаційного вибору, і тому потребує розвитку сучасних справжніх політичних партій, а не політичних проектів під вибори та/або партій вождіського типу.
Що ж стосується ролі громадянського суспільства, сьогодні ще не відомо, чи стане воно опорою для нової влади у здійсненні реформ і модернізації країни, чи, навпаки, змушене буде ставати опозицією, якщо не сформується справжня проукраїнська і проєвропейська конструктивна політична опозиція.
Сьогодні у влади ще є шанс зробити свою роботу, і зробити її в партнерстві з громадянським суспільством. Експерти сходяться на думці, що "сьогодні" – це мінімум 50, максимум 180 днів. Потім настане "завтра". Яким воно буде? Залежить від кожного з нас.