З чого починати? Реформування соціальної сфери...
Для посилення конкурентоспроможності України необхідно перетворити соціальну сферу з гальмуючого фактору на чинник, що сприятиме розвитку економіки.
Першим кроком може стати монетизація пільг, починаючи з транспорту. Кожен пенсіонер (або пільговик) отримає додаткових двадцять гривень. При цьому всі пільги натурою скасовуються. Платити будуть всі і за все. Допомогу отримуватимуть лише нужденні. Причому поіменно. Списки тих, кому допомагатиме держава, будуть відкриті для громадськості.
Практичний ефект від монетизації:
1) Припиняються безконтрольні дотації з бюджету транспортникам, які витрачаються вкрай неефективно. Досвід Дніпропетровщини із запровадження електронних карток для пільгових категорій громадян, що користуються транспортом, показав, що реальні обсяги дотацій мають бути меншими.
2) Транспортна сфера отримує реальні кошти, суттєво звужується поле для тіньових маніпуляцій, галузь з дотаційної перетворюється на конкурентну. Така ж сама схема може спрацювати і щодо ЖКГ.
3) Відновлюється соціальна справедливість, бо всі отримують рівний (виражений в однаковому грошовому еквіваленті) доступ до пільг. До цього часу пільгами користуються лише ті, хто має до них доступ (наприклад, пенсіонери в містах), тоді як інші є споживачами послуг лише формально (пенсіонери на селі).
4) Користування пільгами регулює той хто отримує послуги, а не чиновник чи той, хто надає послуги.
5) Держава переходить від декларативного тотального соціального захисту до створення простої та прозорої системи мінімальних соціальних гарантій на рівні окремого громадянина.
6) Запроваджуючи реально контрольований персоніфікований соціальний захист, держава отримує можливість максимально ефективно витрачати обмежені грошові ресурси. А це означає, що допомогу отримає саме той, хто її потребує.