П'ять тез щодо зміни формату коаліції
1. Президент, Уряд, коаліція задекларували курс реформ. Успіх цих реформ залежить від того, чи наважиться нова влада, з одного боку, на непопулярні кроки (зокрема, пенсійний вік, монетизація пільг, ціна на газ для населення тощо), а з іншого, чи відбудеться модернізація економіки та інших сфер суспільного життя. Порівняння практики та програмних положень політичних сил (передусім їх економічних та соціальних блоків), що утворили нинішню коаліцію, дозволяє стверджувати наявність діаметрально протилежних підходів (приватизація, ринок землі, пенсійна реформа та реформа системи соціального захисту тощо), щонайменше у Партії регіонів та КПУ. З чого можна зробити висновок, що комуністи явно чи приховано торпедуватимуть проголошені реформи.
2. Наявність таких протиріч всередині коаліції визнають офіційні представники ПР, їх засвідчує також прагнення регіоналів збільшити кількість коаліції до розмірів, що зроблять некритичними масу голосів фракції КПУ. Таким чином Партія регіонів показує, що чітко розуміє невідповідність нинішнього формату коаліції заявленому Президентом курсу реформ.
3. Обраний шлях вирішення проблеми через поповнення лав коаліції "тушками" є порочним. По-перше, і найголовніше, це закріплює практику політично корупції, що унеможливлює боротьбу з проявами корупції в інших сферах життя суспільства. По-друге, така практика зводить нанівець намагання створити ефективну систему влади, бо замість запровадження адміністративної реформи, нинішня влада змушена дотримуватись практики призначень, що обумовлюються логікою "політичної доцільності". Нарешті, по-третє, сформована в такий спосіб коаліція не є союзом політичних сил, що несуть відповідальність перед суспільством за курс реформ. Вона виступає у вигляді аморфного утворення, в якому є реформаторські сили, консервативне крило, противники та численне "болото". З огляду на таку структуру, годі сподіватися на продуктивну роботу коаліції.
4. Виходячи з вищесказаного, питання переформатування коаліції є, насамперед, тестом на наявність у Партії регіонів політичної волі щодо реального впровадження системних реформ. Заперечення потреби у переформатуванні наявної коаліції стане переконливим свідченням того, що регіонали віддають перевагу розмовам про реформи, тоді як їх справжні цілі знаходяться за проблемним полем питань модернізації країни.
5. Моя особиста позиція щодо входження "Нашої України" до нинішньої коаліції залишається незмінною. З одного боку, виведення з коаліції комуністів означатиме, що шлях реформам розблокований. З іншого боку, Партія регіонів та "Наша Україна" засвідчать перед народом України свою готовність нести спільну відповідальність за їх реалізацію. На моє переконання, для цих політичних сил це – єдино можливій спосіб на практиці довести громадянам України свою налаштованість на модернізацію країни, на створення умов для поліпшення їх повсякденного життя. Тобто, перейти від слів до дій, а в цьому і є сенс реальної та відповідальної політики.
www.yekhanurov.info