8 грудня 2010, 13:47

Наша історія – неподільна

Я продовжую розвивати тему "Українського кредо" (http://www.yekhanurov.info/ua/works/politic/id629/).

Сьогодні хотів би висловити свою позицію щодо питання, яке продовжує розділяти українске суспільство – вивчення нашої історії.

Українська історія має світлі і трагічні сторінки. Ми цінуємо перші і пам'ятаємо про другі, не намагаючись перекреслити одне іншим Ми маємо різне сприйняття минулого, проте кожен є вільним у тому, щоб брати з нього будь що корисне для побудови спільного майбутнього.



Українська історія – невивчена історія. Ми "гортаємо сторінки" минулого, пропускаючи цілі епохи. Ми даємо оцінки подіям, опираючись на політико-ідеологічні концепти – часто чужі. Ми з'ясовуємо політичні стосунки, жонглюючи історичними фактами, подіями та особистостями. Ми охоче піддаємось спокусі бачити тільки героїку і пафос у минулому, або – тільки невдачі і поразки. Тому не будучи фаталістами, мусимо не стати фанатами будь-якої точки зору.

Часто можна почути, що історія українського народу – це історія бездержавного народу. Оцінка попередніх спроб державотворення екстраполюється на сучасну ситуацію, з чого робиться висновок про державну неспроможність українців. Між тим, українська історія – це історія шляху до держави, шляху тисячолітнього, складного та звивистого. Але – успішного. І тому для нас надзвичайно важливим є, не лише прийняти його неоднозначність, а й вписати в літопис свою яскраву сторінку.

Однак наша історія не обмежена боротьбою за державність в минулому. Так само, як не обмежується державотворенням наше сьогодення. Українська історія – це ще й історія суспільства. Це історія пошуку компромісу та єдності, історія подолання фобій, зрад, залежностей і – прощення минулих образ один одному.

Наша історія творилась і твориться не тільки на українській етнічній території, не тільки в кордонах сучасної України. Відтак, українська історія – частина світової історії. Інакше й не могло бути. Наше географічне положення обумовило те, що на території України часто вирішувались глобальні проблеми. Причому, вирішувались за допомогою найжорстокішого засобу – війни. Однак, сама Україна в цих процесах була "майданчиком з'ясування стосунків", об'єктом реалізації геополітичних концепцій.

І саме це призвело до того, що ми так по різному бачимо минуле, даємо полярні оцінки історичним фактам і процесам. Але сьогодні український народ заявив про власну суб'єктність, про своє осібне місце у світі, про намір побудувати успішну, процвітаючу і красиву країну. А це вимагає від нас відповідального ставлення до минулого.

Так, ми мали світлі й трагічні сторінки, героїчні і ганебні – як і будь-який народ. І, як всі народи, що сьогодні будують своє майбутнє в злагоді і порозумінні, мусимо чесно сказати: ми шануємо подвиги всіх героїв – навіть якщо по різному до них ставимось, і ми пам'ятаємо про трагедії і помилки. Але майбутнє будуємо разом, виходячи з того, що нас об'єднує, не дозволяючи повторитись тому, що розводило нас по різні сторони барикад.

Українці – різні. Українська історія – складна і неоднозначна. Але це наша спільна історія. Тому, що привела нас до спільного сьогодення і тому, що тільки її продовження дозволяє будувати нам спільне і щасливе майбутнє.

Як скорочували українське військо

Чисельність Збройних Сил України визначається законами. У спадок від Радянського Союзу Україна отримала майже мільйонну армію. Протягом перших чотирнадцяти років йшов болісний процес кардинального скорочення ЗСУ...

Чиновник має бути поза політикою

Реформи треба розпочинати з державної служби. Серйозні зміни в системі державного управління розпочнуться лише з прийняттям Закону про департизацію державних службовців...

Українська Шотландія?

Влада запізнюється з ухваленням рішень. Ініціативу, озвучену мною у минулому дописі (про відновлення призову), реалізовано лише учора. Цікаво скільки часу владі буде потрібно для втілення ще одного, запропонованого нижче, необхідного рішення? Ми знаємо, хто винен у подіях на Донбасі...

Час відновлювати Армію!

Наступного тижня Верховна Рада за підтримки суспільства повинна прийняти непрості політичні рішення по Збройних силах України. По-перше, маємо відновити систему мобілізації (військових комісаріатів)...

АМОСОВУ – 100

Сегодня, отмечая 100-летие Николая Михайловича Амосова, прочитав написанные им книги, глубже понимаешь какой Человек жил с тобой в одном городе, ходил (бегал!) по одним и тем же улицам...

Що я насправді сказав на ТВі

Ось посилання на недільний ефір на ТВі: http://tvi.ua/ua/watch/author/?prog=698&video=5565 Перегляньте уважно. Шановні мисливці за "дешевими" сенсаціями, редактори стрічок новин, журналісти, політики, професійні боти, тролі, "юльки" і прості дописувачі! Вивчайте першоджерела! Перевіряйте інформацію! Не коментуйте подій, яких не було! Любіть Україну! P...