Переходимо до практичної реалізації Українського кредо. Долучайтеся, панове!
У одній з позицій програми розвитку країни "Українське кредо", яку я мав честь представити на сторінках Української правди та у своєму блозі, йдеться, що Українська історія – невивчена історія. Ми "гортаємо сторінки" минулого, пропускаючи цілі епохи. Ми даємо оцінки подіям, опираючись на політико-ідеологічні концепти – часто чужі. Ми з'ясовуємо політичні стосунки, жонглюючи історичними фактами, подіями та особистостями. Ми охоче піддаємось спокусі бачити тільки героїку і пафос у минулому, або – тільки невдачі і поразки...
Днями, як президент всеукраїнського благодійного фонду "Україна-ЮНЕСКО", зустрівся з військовими істориками. На зустрічі обговорювали проблему недослідженої української історії середніх віків.
Зокрема, подискутували щодо ініціативи фонду "Україна-ЮНЕСКО" відзначити у 2012 році 650-річчя битви на Синіх Водах. Битва відбулася у 1362 році на території сучасної Кіровоградської області неподалік села Торговиця Новоархангельського району. І поки що мало хто із сучасних істориків може похвалитися тим, що достеменно володіє цією темою чи грунтовно її досліджує. Насправді ж, її значення важко перебільшити, бо результатом битви стало остаточне звільнення сучасної території України від монголо-татарського ярма. Військо, під керівництвом великого князя литовського Ольгерда, складалося з воїнів, що походили з території сучасних Литви, Білорусі та України.
Після зустрічі з військовими істориками я вкотре переконався, що українські військові історики гарні фахівці і справжні патріоти. Надалі ми працюватимемо над маловідомими сторінками української історії спільно.
Ініціатива щодо відзначення ювілею історичної події набула практичних рис. Фонд "Україна-ЮНЕСКО" звернувся з пропозицією про відзначення 650-річчя битви на Синіх Водах до органів державної влади, наукових та громадських організацій Литви, Білорусі та України. Серед запропонованих заходів – проведення міжнародної наукової конференції, випуск ювілейних марки, конверта, монети та науково-популярного фільму, встановлення обеліску... Робота вже почалася.
Долучайтеся, панове!
Відгуки та пропозиції можна надсилати за адресою: unesco@ukr.net