Час рятувати реформи
На думку більшості населення політика реформ знаходиться на межі провалу. За даними нещодавнього опитування Центру О.Разумкова 64,7% громадян України вважають, що ефективні реформи або не проводяться, або, що вони проводяться, але не так, як слід. До того ж, серед цих громадян 23,6% вважають, що реформи зазнають невдачі через те, що "всі, хто має змогу намагаються вкрасти", а ще 22,4% переконані, що "впливові фінансово-промислові групи зацікавлені в збереженні існуючої ситуації".
Переламати антиреформаторський тренд в суспільній думці можливо. Але для цього потрібно здійснити секвестр напрямків модернізації країни. Необхідно перейти від "реформаторського гігантизму" до визначення кількох пріоритетів, реалізація яких могла б показати суспільству спроможність влади до успішних дій, а також продемонструвати позитивну віддачу від реформ.
Такими пріоритетами могли б стати адміністративна, соціальна та економічна реформи.
1. Зміст адміністративної реформи: доведення до логічного завершення, розмежування політичних та адміністративних функцій і посад, деполітизація державної служби.
Позитив для суспільства: нова якість державного управління.
2. Зміст соціальної реформи: не огульне скасування всіх пільг, а поетапне запровадження їх монетизації, що дозволить налагодити контрольований персоніфікований соціальний захист.
Позитив для суспільства: держава, нарешті, зможе ефективно витрачати обмежені грошові ресурси, серед громадян допомогу отримають саме ті, хто її потребує.
3. Зміст економічної реформи: максимальна обробка сировинних ресурсів в середині країни. Отримання максимальної ренти з монопольних видів сировини (наприклад, феросплавів). Переорієнтація промислової політики на створення сприятливих умов для підприємств з високою доданою вартістю та з суттєвою інноваційною складовою. Забезпечення ефективного розподілу ресурсів між великим, середнім і малим бізнесом. Всебічне сприяння просуванню на світових ринках продукції вітчизняного АПК. Забезпечення співставної із західними розмірами заробітної плати в галузях, що мають близькі показники особистої продуктивної праці (передусім, у ГМК). Стимулювання енергозбереження та прискорена розробка власних джерел енергопостачання.
Позитив для суспільства: підвищення конкурентоспроможності національної економіки до рівня, що дозволить Україні включитися у глобальну боротьбу за ресурси, з максимальним виростанням багатства нашого географічного положення, клімату, культури та освіти.
Далі буде...
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.