2 червня 2022, 12:49

Як лідерські команди працюють під час війни

Історія показує, що українці завжди вміли швидко самоорганізовуватись та припинити всі чвари для того, щоб протистояти спільному ворогу. Ми бачили це на власні очі в 2013 році під час Революції Гідності, у потужному волонтерському русі під час АТО, в об'єднанні бізнесменів, державних структур та медичних фахівців для протидії Covid-19, і зараз, на тлі повномасштабної війни з Росією, ми спостерігаємо серед українців єднання неймовірного масштабу та ефективності.

Консолідація зусиль відбувається на різних рівнях, від маленьких волонтерських ініціатив до діяльності великих благодійних фондів та загалом усього суспільства. Силу такого об'єднання ми бачимо у сумах, які збирають волонтери з усього світу для підтримки української армії та цивільного населення, у впливі на міжнародну спільноту та політичні еліти, у тому, як оперативно реагують всі на заклики допомогти. Частина ініціатив вже мають свою історію та випрацьовану роками діяльність, частина – хаотично народилась у перші дні повномасштабної війни та ще не мають вибудованої системи взаємодії. Завдяки своєму досвіду, я випрацював декілька правил, які дозволяють ефективно будувати роботу лідерських команд, як у мирні часи, так і в ситуаціях повного хаосу.

Створюйте не "команди зірок", а "зіркові команди"

Все своє свідоме життя я створюю спільноти, метою яких є об'єднувати підприємців та через їх спільнодію досягати більших результатів у значущих соціальних проєктах. Останні десять років лідерські команди з членів CEO Club Ukraine активно ініціюють та реалізують некомерційні проєкти, а також ефективно працюють над спільними бізнес-продуктами. Але дуже часто, створюючи спільноту лідерів, замість "зіркової команди", ви отримуєте "команду зірок". Це говорить про те, що команда не відчуває себе цілісним організмом, кожен гравець може грати сам за себе, або взагалі не відчувати свого місця у команді. Для того щоб створити справжню цілісність лідерської команди, необхідні дуже великі вкладення – перш за все, у розвиток довіри.

Будуйте довіру

Системний та цілеспрямований розвиток довіри полягає не лише у створенні спільного чату у месенжері та взаємодії лише під час робочих зустрічей, але у побудові мережі зв'язків навколо точки об'єднання.

Першопочатковим зв'язком має бути спільні цінності, які постійно транслюються та просуваються особами, які створили команду або які відповідають за її менеджмент, оскільки саме вони задають тон у стосунках і вибудовують рольові моделі всередині команди.

Спільний емоційний досвід – важливий

Другим за значимістю йде спільний емоційний досвід. До 24 лютого, ми в CEO Club багато уваги приділяли не лише формальним діловим зустрічам, але й дозвіллю, виїзним семінарам та кемпам, спортивним змаганнями, культурним заходам. Звісно, зараз вся країна об'єднана тяжким та травматичним емоційним досвідом війни, але взаєморозуміння та усвідомлення спільного горя, бажання допомогти незнайомим людям чи містечкам, про які могли раніше і не чути, перетворюють емоції людей на потужний інструмент боротьби та будують довіру для майбутніх проєктів, які будуть реалізовані після перемоги.

Комунікуйте про досягнення команди

Ще одним важливим елементом є комунікація у команді чи спільноті. Щоб всі задіяні учасники проєктів добре розуміли їх місію та мету, її потрібно постійно транслювати та підкреслювати, адже усім потрібно мати джерело підживлення мотивації. Зрозуміло, що під час війни, мотивація в усіх одна – якнайшвидше допомогти армії здобути перемогу та врятувати якомога більше життів. Але, оскільки, кожен день приносить різні новини, ми не повинні падати духом, а навпаки – святкувати та відзначати свої невеличкі успіхи та перемоги, які неодмінно наблизять спільний для всіх українців День Перемоги. Окрім мотивації, комунікації вирішують й суто практичні завдання – без чіткої комунікації та модерації неможливо оперативно вирішувати багато питань чи поточних звернень, швидко реагувати на зміни та за потреби змінювати фокус діяльності. Якщо в першому випадку транслювати сенси та місію повинні певні авторитети, то координаційну роботу у якості функції підтримки, може забезпечувати адміністративна команда.

Масштабуйте результат через спільнодію та об'єднання

І останньою, не менш важливою для побудови довіри, є колективна робота над певним проєктом. Тобто спільнодія та довіра це взаємодіючі один на одного процеси, без яких важко уявити лідерську команду. В CEO Club Ukraine, наприклад, частина членів клубу вже мали певний досвід взаємодії у межах проєктів Фундації, частина, особливо, новенькі – ні. Але і перші, і другі активно залучені у протидію російській агресії у межах своїх лідерських команд. За перший тиждень повномасштабної війни Росії, в клубі було створено спеціальні групи, в яких координаторами та учасниками виступали члени клубу. Наприклад, команда фандрайзингу залучила майже $10 млн на адресування гуманітарних проблем та допомогу армії, група із закупівель оперативно налагоджувала поставки усього необхідного через надійних постачальників, кооперуючись з командою логістики, які у час, коли по всій країні ланцюги логістики зупинились чи були зруйновані, знаходили швидкий спосіб доставити товари як в Україну, так і її межами.

Об'єднуючи зусилля людей з різним досвідом, експертизою та поглядами, завдяки міцним горизонтальним зв'язкам, які будуються на довірі та взаємоповазі, можна масштабувати результат та ефективно вирішувати задачі, які іноді здаються неможливими. Партнерство, довіра та спільна мета приносять глобальні результати, особливо під час такого шторму, з яким нам довелося зіткнутися.

Як лідерські команди працюють під час війни

Історія показує, що українці завжди вміли швидко самоорганізовуватись та припинити всі чвари для того, щоб протистояти спільному ворогу. Ми бачили це на власні очі в 2013 році під час Революції Гідності, у потужному волонтерському русі під час АТО, в об'єднанні бізнесменів, державних структур та медичних фахівців для протидії Covid-19, і зараз, на тлі повномасштабної війни з Росією, ми спостерігаємо серед українців єднання неймовірного масштабу та ефективності...

Американські клуби

Дякуючи Голлівуду, для зовнішнього спостерігача ексклюзивні клуби та зібрання часто здаються ледь не таємничими організаціями. Проте в реальності їхня діяльність прозора, а роль значно більш позитивна...

G7 включається в боротьбу за кліматичну нейтральність. Ми теж?

Нещодавно у Великій Британії завершився саміт лідерів країн "Великої сімки" (G7) та ЄС. І що стало головною новиною? Не дипломатичні заяви, а саме клімат...

Знайти своє призначення в житті

В Україні не ведеться статистика, який відсоток випускників університетів, інститутів, коледжів надалі працює за отриманим фахом. Оцінки експертів говорять, що їх приблизно третина...

Транскордонна співпраця людей проти глобальних викликів

Один з найбільших мінусів СРСР, який переслідує наше суспільство і донині – це низька здатність до об'єднання та співпраці. Будь-які зібрання мали бути під контролем партійного керівництва та навіть спецслужб...

Майбутнє під ногами

Видобуток і місцева переробка літію та урану мають стратегічне значення для майбутнього Говорячи про здобутки українського експорту, ми, як правило, чуємо компліменти в бік ІТ-галузі та агробізнесу, які показують суттєві обороти...