2 червня 2022, 12:49

Як лідерські команди працюють під час війни

Історія показує, що українці завжди вміли швидко самоорганізовуватись та припинити всі чвари для того, щоб протистояти спільному ворогу. Ми бачили це на власні очі в 2013 році під час Революції Гідності, у потужному волонтерському русі під час АТО, в об'єднанні бізнесменів, державних структур та медичних фахівців для протидії Covid-19, і зараз, на тлі повномасштабної війни з Росією, ми спостерігаємо серед українців єднання неймовірного масштабу та ефективності.

Консолідація зусиль відбувається на різних рівнях, від маленьких волонтерських ініціатив до діяльності великих благодійних фондів та загалом усього суспільства. Силу такого об'єднання ми бачимо у сумах, які збирають волонтери з усього світу для підтримки української армії та цивільного населення, у впливі на міжнародну спільноту та політичні еліти, у тому, як оперативно реагують всі на заклики допомогти. Частина ініціатив вже мають свою історію та випрацьовану роками діяльність, частина – хаотично народилась у перші дні повномасштабної війни та ще не мають вибудованої системи взаємодії. Завдяки своєму досвіду, я випрацював декілька правил, які дозволяють ефективно будувати роботу лідерських команд, як у мирні часи, так і в ситуаціях повного хаосу.

Створюйте не "команди зірок", а "зіркові команди"

Все своє свідоме життя я створюю спільноти, метою яких є об'єднувати підприємців та через їх спільнодію досягати більших результатів у значущих соціальних проєктах. Останні десять років лідерські команди з членів CEO Club Ukraine активно ініціюють та реалізують некомерційні проєкти, а також ефективно працюють над спільними бізнес-продуктами. Але дуже часто, створюючи спільноту лідерів, замість "зіркової команди", ви отримуєте "команду зірок". Це говорить про те, що команда не відчуває себе цілісним організмом, кожен гравець може грати сам за себе, або взагалі не відчувати свого місця у команді. Для того щоб створити справжню цілісність лідерської команди, необхідні дуже великі вкладення – перш за все, у розвиток довіри.

Будуйте довіру

Системний та цілеспрямований розвиток довіри полягає не лише у створенні спільного чату у месенжері та взаємодії лише під час робочих зустрічей, але у побудові мережі зв'язків навколо точки об'єднання.

Першопочатковим зв'язком має бути спільні цінності, які постійно транслюються та просуваються особами, які створили команду або які відповідають за її менеджмент, оскільки саме вони задають тон у стосунках і вибудовують рольові моделі всередині команди.

Спільний емоційний досвід – важливий

Другим за значимістю йде спільний емоційний досвід. До 24 лютого, ми в CEO Club багато уваги приділяли не лише формальним діловим зустрічам, але й дозвіллю, виїзним семінарам та кемпам, спортивним змаганнями, культурним заходам. Звісно, зараз вся країна об'єднана тяжким та травматичним емоційним досвідом війни, але взаєморозуміння та усвідомлення спільного горя, бажання допомогти незнайомим людям чи містечкам, про які могли раніше і не чути, перетворюють емоції людей на потужний інструмент боротьби та будують довіру для майбутніх проєктів, які будуть реалізовані після перемоги.

Комунікуйте про досягнення команди

Ще одним важливим елементом є комунікація у команді чи спільноті. Щоб всі задіяні учасники проєктів добре розуміли їх місію та мету, її потрібно постійно транслювати та підкреслювати, адже усім потрібно мати джерело підживлення мотивації. Зрозуміло, що під час війни, мотивація в усіх одна – якнайшвидше допомогти армії здобути перемогу та врятувати якомога більше життів. Але, оскільки, кожен день приносить різні новини, ми не повинні падати духом, а навпаки – святкувати та відзначати свої невеличкі успіхи та перемоги, які неодмінно наблизять спільний для всіх українців День Перемоги. Окрім мотивації, комунікації вирішують й суто практичні завдання – без чіткої комунікації та модерації неможливо оперативно вирішувати багато питань чи поточних звернень, швидко реагувати на зміни та за потреби змінювати фокус діяльності. Якщо в першому випадку транслювати сенси та місію повинні певні авторитети, то координаційну роботу у якості функції підтримки, може забезпечувати адміністративна команда.

Масштабуйте результат через спільнодію та об'єднання

І останньою, не менш важливою для побудови довіри, є колективна робота над певним проєктом. Тобто спільнодія та довіра це взаємодіючі один на одного процеси, без яких важко уявити лідерську команду. В CEO Club Ukraine, наприклад, частина членів клубу вже мали певний досвід взаємодії у межах проєктів Фундації, частина, особливо, новенькі – ні. Але і перші, і другі активно залучені у протидію російській агресії у межах своїх лідерських команд. За перший тиждень повномасштабної війни Росії, в клубі було створено спеціальні групи, в яких координаторами та учасниками виступали члени клубу. Наприклад, команда фандрайзингу залучила майже $10 млн на адресування гуманітарних проблем та допомогу армії, група із закупівель оперативно налагоджувала поставки усього необхідного через надійних постачальників, кооперуючись з командою логістики, які у час, коли по всій країні ланцюги логістики зупинились чи були зруйновані, знаходили швидкий спосіб доставити товари як в Україну, так і її межами.

Об'єднуючи зусилля людей з різним досвідом, експертизою та поглядами, завдяки міцним горизонтальним зв'язкам, які будуються на довірі та взаємоповазі, можна масштабувати результат та ефективно вирішувати задачі, які іноді здаються неможливими. Партнерство, довіра та спільна мета приносять глобальні результати, особливо під час такого шторму, з яким нам довелося зіткнутися.

Війна в Україні – це компас для світу. Як наша перемога може вплинути на подальший розвиток цивілізації?

Тридцять другий рік Незалежності Україна зустрічає пліч-о-пліч з 547-им днем повномасштабної війни. За цей час наша країна не просто показала Заходу своє право на існування та державність, вона нагадала йому про той набір ідей та цінностей, на яких він колись він був збудований, але, на жаль, сьогодні про них забув...

Міжнародні інвестори побоюються інвестувати в Україну. Як це змінити і що може зробити бізнес?

Український CEO Club розгортає потужні філіали представництва українського бізнесу у країнах стратегічних партнерів. Він ставить перед собою амбітну мету – створити глобальну екосистему клубів у світі, яка у наступні 10 років допоможе залучити іноземний приватний бізнес та близько 10 млрд інвестицій до України...

Кристалізація нової української еліти – єдиний фактор, що принесе Україні процвітання після війни

Без кристалізації нової української еліти та перезавантаження політичної системи зміни всередині країни неможливі. Жодні інші фактори не зможуть стати стратегічним драйвером у перспективному майбутньому Україні...

Україну підтримуватимуть стільки, скільки потрібно. Дві найважливіші тези форуму в Давосі

З 16 по 20 січня в швейцарському Давосі тривав Всесвітній економічний форум. Головну тему організатори визначили як "Співпраця у фрагментованому світі"...

Українська візія 2050

Ніколи питання української візії не було актуально як зараз. Багато хто незабаром очікує повної перемоги України у війні. Дехто – ставиться до таких прогнозів скептично...

Можливості майбутнього. Що допоможе нам побудувати успішну країну?

23 листопада в Торонто відбулась Конференція Rebuild Ukraine, організаторами якої виступила Канадсько-українська торгова палата у партнерстві з CEO Club Ukraine, Посольством України в Канаді, Міністерством економіки України, Business Council of Canada, UkraineInvest, Міністерством цифрової трансформації України, Посольством Канади в Україні...