Україну підтримуватимуть стільки, скільки потрібно. Дві найважливіші тези форуму в Давосі
З 16 по 20 січня в швейцарському Давосі тривав Всесвітній економічний форум. Головну тему організатори визначили як "Співпраця у фрагментованому світі". Однак найбільш обговорюваною лишилася тема війни росії проти України та всього цивілізованого світу.
Головний меседж для України
Урсула фон дер Ляйден, Антоніу Гутерреш, Олаф Шольц, Анджей Дуда, Христя Фріланд – виступи усіх західних лідерів так чи інакше були присвячені допомозі Україні у війні. Всі з них і раніше висловлювали підтримку нашій державі у своїх промовах, але на давоському форумі можна було почути новий наратив.
Україну підтримуватимуть стільки, скільки потрібно.
Ще 3-4 місяці тому не було такої єдності. Що ж змінилося? Війна в Україні впливає на увесь світ, на глобальний голод та на пришвидшення економічної кризи. Я думаю, лідери західних країн до останнього сподівалися на перемир'я і схилялися до того, що будь-який мир краще, ніж будь-яка війна. Однак непохитна позиція української влади щодо переговорів, військові злочини росії та руйнування останньою енергетичної системи України розвіяли залишки ілюзій.
Також, я впевнений, вплинув фактор підтримки українців громадянами європейських країн. Влада російської федерації розраховувала на те, що підвищення цін на товари споживання та енергоресурси, а також велика кількість біженців поступово змінять відношення європейців. Громадяни кожної з країн будуть невдоволені, почнуть тиснути на владу та протестувати. На щастя, цього не сталося.
Перша гарна новина для нашої країни і головний висновок, який можна зробити після всесвітнього економічного форуму в Давосі, – наші партнери з нами, нас розуміють, нас підтримуватимуть.
Українці почали мислити за рамками своїх кордонів
На форумі в Давосі була присутня найбільш чисельна за усі роки українська делегація. Найбільшою за всю історію була і делегація CEO Club – 40 підприємців з різних міст України.
Така масовість мене дуже тішить. Українцям важливо бути присутніми на таких івентах. Це майданчик не тільки для презентації себе та свого бізнесу. Кожен українець на форумі в першу чергу презентував нашу державу, був її амбасадором. Ще 5 років тому не можна було уявити настільки активним український бізнес.
Українці нарешті почали позбавлятися комплексу меншовартості, який багато років був притаманний нації. Наші підприємці задовго до війни мали великий експортний потенціал, але жили з думками на кшталт "Кому ми там потрібні". Вони мислили не глобально, в рамках кордонів держави. Та на початку вторгнення, коли працювати в Україні стало складно, в надважких умовах перших місяців війни українські бізнесмени почали відкривати компанії за кордоном, переміщувати виробництва у західні області країни, нарощувати експорт.
Війна закінчиться, а глобальне мислення лишиться з українським бізнесом назавжди. І це другий важливий підсумок, який можна зробити за результатами форуму.