Ігор Головань Адвокат, керуючий партнер Адвокатського об'єднання "Головань і партнери"

Ентузіасти

10 березня 2009, 00:07

Намагатися зробити більш-менш обґрунтований юридичний аналіз перипетій детективу "РосУкрЕнерго"-"Нафтогаз"-СБУ справа невдячна за браком інформації. Тому якихось висновків у цьому тексті годі й чекати. А от запитань у юриста виникає безліч. І ці запитання цікаві самі по собі.

Я багато писав про звичаї українського чиновництва, особливо про мистецтво, по-перше, уникати будь-якої роботи, а по-друге, займатися не тим, чого вимагає, закон, а тим, що чиновник вважає потрібним чи зручним. Перше, про що думає український чиновник, отримавши в свої руки якийсь документ, це як його "відфутболити". І, лише не знайшовши бодай якогось приводу позбавитися матеріалу, приймає папір до роботи. Тобто, починає думати, чи не можна обійтися відпискою. Звичайно, цей алгоритм стосується питань, що вирішуються "по номіналу", без додаткових стимулів "вирішити питання".Наприклад, примусити працівників українських правоохоронних органів не те що порушити кримінальну справу, а навіть належним чином оформити відмову у порушенні справи, у реальному житті є неабиякою проблемою.

Нагадаю, відповідно до статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України, по заяві або повідомленню про злочин прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані не пізніше триденного строку прийняти одне з таких рішень:

1) порушити кримінальну справу;

2) відмовити в порушенні кримінальної справи;

3) направити заяву або повідомлення за належністю.

Однак у реальному житті українські прокурори, слідчі та органи дізнання виявляють чудеса спритності аби не виносити постанови. Постанову ж можна оскаржити! Автор має цілу колекцію відписок, що мали, на думку чиновників, "замінити" передбачену кодексом постанову. Але примусити чиновника винести постанову – половина діла. Треба ще побігати, щоб отримати її копію.

Тому ентузіазм чиновника у питанні, вирішення якого він цілком міг дуже просто уникнути, якщо не підозрілий, то заслуговує на додаткову увагу.

Отже, за повідомленнями преси, 2 березня 2009 року слідче управління СБУ за заявами кількох депутатів і компанії "РосУкрЕнерго" порушує кримінальну справу за статтею 191 ч. 5 Кримінального кодексу України.

Згадана стаття 191 передбачає відповідальність за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Тобто, передбачений статтею злочин є злочином проти власності, саме тому статтю цю і можна знайти у відповідному Розділі VI Кримінального кодексу. Майном у даному випадку є газ, що на думку СБУ належить компанії "РосУкрЕнерго", але був кимось привласнений.

Відповідно до статті 112 Кримінально-процесуального кодексу підслідність у справах про цей злочин визначено гнучко, а саме встановлено, що досудове слідство провадиться тим органом, який порушив кримінальну справу. Справу порушило СБУ, тож йому й розслідувати. Однак з чого це СБУ так стурбувалося захистом права власності? Хіба ця турбота передбачена профільним законодавством?

Завдання СБУ можна легко знайти у статті 2 Закону "Про службу безпеки України". Ось текст цієї статті повністю:

"На Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття злочинів проти миру і безпеки людства, тероризму, корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління і економіки та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України".

Звичайно, завдання сформульовані широко, під них багато чого можна притягти. Однак в Україні є спеціальний орган, покликаний захищати власність від злочинних посягань. Орган цей не тільки державний, але й озброєний! І це – не СБУ. Це – міліція. І саме перед міліцією законодавець поставив завдання "захист власності від злочинних посягань" (див. статтю 2 Закону "Про міліцію").

Однак СБУ чомусь не відправило заяви "кількох депутатів і компанії "РосУкрЕнерго", про те, що хтось "тирить газ", за належністю. Не послалася на завантаженість служби захистом державного суверенітету, територіальної цілісності та протидією розвідувально-підривній діяльності іноземних спеціальних служб.

Навпаки, спецслужба мало не повному складі натягла маски і побігла рятувати кішку, чи то пак, право власності.

Таким чином, СБУ, виявляється, має час і натхнення виконувати міліцейські функції, тобто, має працівників і ресурси, не задіяні у виконанні поставлених профільним законом завдань. Чи не час у такому разі радикально скоротити СБУ, перевівши працівників-енузіастів захисту права власності на роботу до міліції. Щоб їх ентузіазм відповідав завданням, поставленим законом?

powered by lun.ua
Коментарі — 28
унікум _ 11.03.2009 14:08
IP: 213.169.72.---
10.03.2009 16:49___ mavkamavka
Чому СБУ не порушила крим.справу відносно Фірташа?

На якій підставі? Що він порушив якийсь закон (який?)? Чи просто за те, що його Юлька не любить, бо торгував газом він, а не її "Ітера"?
suspiria _ 10.03.2009 19:32
IP: 194.44.18.---
10.03.2009 18:37___ Jurdumm
Ищите поближе. Тех, с кем целовались в десны.
Jurdumm _ 10.03.2009 18:37
IP: 93.72.137.---
...18:25...suspiria
Так на їхньому майдану було з проплачених союзників тільки СПУ з ПСПУ та КПУ.
Ви кого мали на увазі?
suspiria _ 10.03.2009 18:25
IP: 194.44.18.---
10.03.2009 18:19___ Jurdumm
...17:44...Wort
А, це ті, в кого три звивини на двох. Цікаво, хто їм складав позовну заяву?

Бывшие соратники по майдану.
Jurdumm _ 10.03.2009 18:19
IP: 93.72.137.---
...17:44...Wort
А, це ті, в кого три звивини на двох. Цікаво, хто їм складав позовну заяву?
Wort _ 10.03.2009 17:44
IP: 91.13.12.---
10.03.2009 13:44___ Jurdumm
Хто там ховається за загальновизначним
словом депутати?

Двое:борец Тадеев и сестра Левочкина Новикова.
mavkamavka _ 10.03.2009 16:49
IP: 91.124.52.---
Чому СБУ не порушила крим.справу відносно Фірташа і не закрила його, як у Росіїї Могилевича!
suspiria _ 10.03.2009 16:20
IP: 194.44.18.---
Помаранчевая "каманда" дербанит бабки. Какие тут работают законы?
Никакие. Кто сильнее в данный момент, тот и прав.
После выборов проигравшие разбегутся кто куда на пару-тройку лет, пока шум утихнет.
Национальная украинская игра.
Вот что-то Зварич – коляда стратил, совсем наверное имбецил...
Jurdumm _ 10.03.2009 14:07
IP: 93.72.137.---
...13:51...Vlad2008...1
Прочитав і майже заплакав. Як у тому колгоспі з чорноротих герман,богословських,ляпиних,і ще той, що полюбляє себе гасом поливати,
одне торохкотіння без будь-якой доказової бази. Слова,слова,слова...
Vlad2008_1 _ 10.03.2009 13:51
IP: 194.44.242.---
Процитую автора:
До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття злочинів проти миру і безпеки людства, тероризму, корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління і економіки та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України
Тож хіба крадіжка газа (якихось кілька млрд кубів:-) не є злочином у сфері економіки, і хіба це не загрожує життево важливим інтересам України, якою, безумовно, є газова сфера? А якщо при цьому це злочинне угруповання знаходиться в уряді то хіба це не пряма загроза державному ладу та взагалі державі?
А що завадить уряду так само (без рішеннь суду) почати відбирати підприємства у власників, теж "на користь держави" звісно (авжеж очолять їх перевірені БЮТівські кадри)? Або райрадам майно в людей (квартири, земельні ділянки)? Звістно все "на користь держави".
До СБУ є багато питаннь, але саме в цьому випадку все чітко. Дивно що це питання підняв адвокат. Хоча, чого дивно, просто стає зрозуміло чий він адвокат. А те що він розглядає питання не по суті (законно чи не законно діяв уряд) а намагається увести обговорення в сторону взагалі дуже характерна риса для адвокатів, що знаходиться при виконанні:-)
Jurdumm _ 10.03.2009 13:44
IP: 93.72.137.---
...10:19...унікум
Ви хоча б маєте розуміння, що жоден суд не прийме ісковий позов без наявності якщо не оригиналів, то хоча б завіренних копій існуючих договорних
забов'язань між Газпромом і Нафтогазом?
Ваші балачки про якесь-там рішення суду (якого??) залишаються все тіми ж балачками.
СБУ порушило кримінальну справу на підставі "заяв" якихсь депутатів і РУЕ?
А чи були у тих "депутатів" підстави "писати" заяви, якщо вони і в очи не бачили ті договорні матеріали? (Хто там ховається за загальновизначним
словом депутати? Кріль?Петьовка?Білозір?Чи може Оробець з Ляпиной?)
Так всі ці означені депутати вміють тільки вітри пускати, та сідати в калюжу одним місцем! Якщо ж це Льовочкін з Бойком, то знов-таки звідкиля в них можуть бути договора?
А славні хлопці з СБУ як голий у лазню кинулись на "пошуки" договорів з
автоматами в державну установу, щоб якамога швидчіше "добути" ті сумнівні докази словесних неузгоджень у контрактах, аби юридичні гачкознавці змогли щось накопати для суду. Бо РУЕ ніколи не купляла російський газ, а стригла купони на його проплаті країнами-замовниками Газпрому.
Ось і зараз руки трусяться заробити лихі шалені гроші не на власному (заздалегідь проплаченому) товарі, бо ж сума дратівлива, аж з девятьма нуликами!
Игрек-минус _ 10.03.2009 12:03
IP: 194.106.218.---
Флинт (10.03.2009 11:31) "...Прочитал на "Обозе" статью Т. Черновил о изменении расстановки сил в СБУ. Почему, все таки, Тимошенко согласилась поддержать Наливайченко?..."

Флинт!
СБУ – это военизированная служба и какие бы ни были расстановки на уровне замов, начальников управлений и т.д., по большому счёту всё это не имеет большого значения.

В армии, СБУ, МВД и других "силовых" ведомствах главное – кто руководитель и какова его позиция, а приказы командира, как известно, не обсуждаются.

Тимошенко действовала, конечно, по обстоятельствам, но в итоге верно – Наливайченко сейчас способен принимать самостоятельные решения без оглядки на секретариат, потому что уволить его может только Верховная Рада.

Относительно позиции Наливайченко весьма показателен арест судьи Зварича силами СБУ и передача его в Генпрокуратуру...
Флинт _ 10.03.2009 11:31
IP: 217.87.110.---
Игорю Голованю. Прочитал на "Обозе" статью Т. Черновил о изменении расстановки сил в СБУ. Почему, все таки, Тимошенко согласилась поддержать Наливайченко? Из-за боязни передачи руководства СБУ Хорошковскому? Но Украина ведь не Сомали. Был принят закон о назначении и.о. рук. СБУ Радой. Какова его дальнейшая судьба? Какую позицию займут регионалы, сохранятся ли они как единая команда? Фирташ ведь там тоже не чужой человек, а Бойко с Левочкиным весьма влиятельны.
Ігор Головань _ 10.03.2009 10:59
IP: 82.207.125.---
10.03.2009 10:32___ Ockham
Злочин проти власності підриває основи вільного суспільства. Якщо міліція, яку очолює соціаліст і Юлін підлабузник не реагує, то СБУ зобов"язане це робити. Корупція в даному випадку сприяє прогресу.

Тоді чекаємо на співробітників СБУ, що партрулюватимуть вулиці, прибиратимуть сміття, а також ремонтуватимуть дороги і каналізацію.
Ігор Головань _ 10.03.2009 10:57
IP: 82.207.125.---
10.03.2009 10:19___ унікум
Таня Монтян вже популярно пояснила, що "Газпром" переуступив "Нафтогазу" борг РУЕ, а РУЕ винне "Газпрому" не газ, а гроші

Хоч комусь усе відомо. Тільки якщо усе так ясно, чого бідні люди так стараються оригінали контрактів добути?
По-перше, відступити можна не тільки право вимоги спалти грошей, але й передачі майна теж.
По-друге, разом з переданою вимогою до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав. Це означає, що якщо Газпром за певних обставин (наприклад – неоплати) мав право повернути газ, це право перейшло до нового кредитора.
По-третє, газ визначається родовими ознаками, замінним, а при зберіганні змішується з газом інших власників. Я не спеціаліст, але думаю, що для того, щоб просто встановити факт привласнення газу, слід перевірити мало не весь газовий баланс Нафтогазу.
Тому я і написав, що обгрунтований юридичний аналіз можливий лише за умови вичення правовідносин РУЕ-Газпром-Нафтогаз у повному обсязі. На жаль, "рівня студіка-второкурсника" може не вистачити.
Ockham _ 10.03.2009 10:32
IP: 195.47.212.---
Злочин проти власності підриває основи вільного суспільства. Якщо міліція, яку очолює соціаліст і Юлін підлабузник не реагує, то СБУ зобов"язане це робити. Корупція в даному випадку сприяє прогресу.
TPP _ 10.03.2009 10:30
IP: 95.133.25.---
10.03.2009 10:19___ унікум
РУЕ, маючи цей газ, могло продати його в Європу...

Уже не могло. Выганяют ваше любимое РУЭ из Европы. Польша и Венгрия отказываются от услуг РУЭ. А к концу марта Счетная палата России будет готова пообщаться с фирташем.
унікум _ 10.03.2009 10:19
IP: 213.169.72.---
Таня Монтян вже популярно пояснила, що "Газпром" переуступив "Нафтогазу" борг РУЕ, а РУЕ винне "Газпрому" не газ, а гроші за нього (по 158$ за тис куб, здається – 1,7 млрд дол). РУЕ, маючи цей газ, могло продати його в Європу по теперішній ринковій ціні і отримати біля 5 млрд.
Це означає, що в суді РУЕ має тепер право вимагати з України 5 млрд дол як втрачений доход. Це загроза нацбезпеці, тим більше в умовах кризи, чи ні?
Флинт _ 10.03.2009 10:00
IP: 217.87.110.---
Продолжу. Коварная Юля в сговоре со злым Путиным, решила обогатиться за счет бедняги Фирташа. Поэтому Юля умыкнула 11 миллиардов кубов вонючего газа, оплатила его по низкой цене и передала его, подумать только, государству, в лице Нафтогаза. Это ведь чистый популизм. Но народный президент, как и положено истинному борцу за справедливость, не мог пройти мимо подобного беспредела. Он поднял восстание в рядах своих сторонников из Альфы, семьи Могилевича – Фирташа и примкнувшего к ним Хорошковского. Смешная и трагическая ситуация. Газ российский, за который Фирташ не рассчитался с Газпромом, труба и подземные хранилища украинские, Украине должна до двух миллиардов долларов дочка РУЭ, которую зовут УГЭ. Она никак не "может" за два года собрать своих родителей – акционеров, одним из которых является Украина и вернуть этот должок. Так чей же этот газ, в итоге? Скажите нам, уважаемый Влад из Харькова?
Флинт _ 10.03.2009 09:41
IP: 217.87.110.---
Владу из Харькова. Определитесь, уважаемый, кто в данном случае есть власть и кто ей сопротивляется? Президент и его СБЮ (служба безопасности Ющенко), это что, не власть? Кто обладает ресурсом власти? В данном случае это странный симбиоз – президентская вертикаль, куда входит бывший комитет госбезопасности, самый крупный олигархат, получивший власть в этом самом КГБ, и огромный медиаресурс. Но кто ущемлен в этом противостоянии? Точно, не народ.
Jurdumm _ 10.03.2009 09:31
IP: 93.72.137.---
Те, що на репутації СБУ діями по озброенному нападу на держустанову, поставлена велика брудна пляма, причому надовго, ніяки "успіхи" по затриманню п.Зварича не зможуть ії (пляму) змити.
І по великому рахунку ГПУ повинна була б відкрити справу проти посадових осіб за перевищення повноважень (бандитський наліт, що пройшов як телесюжет з життя України по всіх світових новинах). Це нічим не відрізняється від сумнозвісної "операції" героя В.Цушка по захвату ГПУ. З однією відмінностю, цушківська операція взяття на абордаж ГПУ і "зачищення" від бесталанних хлопців УДО хоча й була успішной, але вона не була "освячена" Ющенком. Цей же опереточний наліт "масок-шоу"без отримання благословення Ющенка відбутись не міг, і як все, що робиться від імені "рук, які ніколи і нічого..." мав жалюгідно-провальний фінал. А та людина (ні для кого не є таємницей, хто це був) не тільки не визнає конфузного з усіх боків наслідку половецького набігу на Нафтогаз, але ще й публічно погрожує захопленням Кабінету Міністрів! Ось таке воно геройське! А ГПУ знов мовчить як риба об лед! (Самий час на парканах писати – "Х-ський – герой України", може це спонукає відомство Медведька подивитись на зухвальні витівки цього пана з позицій Закону?).
Чесним же співробитникам СБУ можна тільки поспівчувати за таку недолугу людину, яка віддає накази, що ганьблять службу безпеки і державу з такой службой безпеки в очах як громадян України так і закордонного співтовариства.
jawas _ 10.03.2009 08:48
IP: 91.124.31.---
Орган цей не тільки державний, але й озброєний! І

У Львові, заєць побив двох контролерів та міліціонера.
ligor _ 10.03.2009 08:39
IP: 77.123.60.---
___ Vlad_iz_Kharkova Поэтому я лично всякое сопротивление одобряю.

Согласен. Сопротивление многократно умножает полученное удовольствие, причем для обеих сторон – и которая и которую. Сопротивляйтесь, господа, сопротивляйтесь!!!
ligor _ 10.03.2009 08:32
IP: 77.123.60.---
___ львів-750 то чого ми незадоволені СБУ,

А незадоволені ми СБУ тому, що за кошти платників податків вони "захищають" інтереси Фірташа та його "партнера" – Хорошковського. Хай би пан Хорошковський заснував приватну контроту і захищав порушені права швейцарської фірми. А так він сидить у державному кріслі і веде за державні кошти дії, які в разі успіху приведуть до суттєвого підвищння ціни на природний газ для ВСІХ споживачів в Україні, в тому числі і для вас, недалекоглядний товариш ___ львів-750. Мені теж не подобається Тимошенко, але ж не треба бути мазохістами і підігрувати Хорошковському, який відверто відстоює приватні інтереси Фірташа в боротьбі проти 99,9% українських споживачів газу.
jawas _ 10.03.2009 07:51
IP: 91.124.92.---
Чекаємо постанову Шевченківського суду про припинення слідчих дій у справі Зварича.
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter