Simple Englishman у податковому задзеркаллі
Мусимо визнати, що ми, українські громадяни, якось вже звикли до ігнорування власною державою взятих на себе зобов'язань, а до цинізму, лицемірства і нахабної брехні державних посадовців ставимося без будь-якого подиву. Щось на зразок небо синє, вода мокра, ПДВ вчасно не відшкодовується, словом, все йде як завжди.
Добре хоч іноземці (і не просто іноземці, а іноземні інвестори) час від часу намагаються примусити нашу державу виконувати власні закони.
Зокрема, щодо відшкодування ПДВ.
Я писав, з яким подивом сприйняли платники податку бравурне повідомлення про відсутність залишку протермінованих сум ПДВ до відшкодування станом на 01 січня 2012 року.
Дещо здивований був і британський громадянин Грехем Бонфілд (Graham Bonfield), директор компанії CPI INVESTMENT FUND LTD.
Справа в тому, що ТОВ "ТАР АЛЬЯНС" (м. Горлівка), єдиним учасником якого є CPI INVESTMENT FUND LTD, відшкодування ПДВ належним чином не отримувало з липня 2011 року, отже значні протерміновані суми ПДВ до підшкодування були в наявності, що суперечило радісним заявам українських чиновників.
На відміну від більшості українських бізнесменів, пан Бонфілд терпіти таке не звик, а тому вирішив примусити державу, що утримує неправдивих чиновників, відповісти і за слова, і за порушення закону та міжнародних зобов'язань.
Протиправне зволікання з відшкодуванням належних сум ПДВ було розцінено інвестором як порушення положень Угоди між Урядом України та Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про сприяння і взаємний захист інвестицій.
13 лютого 2012 року CPI INVESTMENT FUND LTD було направлено Міністерству юстиції України та Міністерству закордонних справ України повідомлення про позов. На день направлення повідомлення про позов ТОВ "ТАР АЛЬЯНС" не було отримано бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на суму 28 218 092 (двадцять вісім мільйонів двісті вісімнадцять тисяч дев'яносто дві) грн. (без урахування пені, що нараховується на бюджетну заборгованість).
Якщо проблему не буде вирішено в строки, передбачені Угодою між Урядом України та Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про сприяння і взаємний захист інвестицій (пртягом трьох місяців), спір буде передано до міжнародного арбітражу.
Підписавши вищезгадане повідомлення про позов, пан Бонфілд не заспокоївся, а вирішив особисто висловити кервіництву української податкової служби свою позицію. За його дорученням менеджмент ТОВ "ТАР АЛЬЯНС" сумлінно обривав телефони податкового олімпу домагаючись зустрічі британського інвестора з Головою Державної податкової служби України.
Нарешті, зустріч було призначено на 5 квітня 2012року і пан Бонфілд вилетів до Києва. Що він там собі думав?
Хотів пояснити, що його компанія працює цілком законно, а не ухиляється від сплати податків як вважає головний податківець?
Хотів просити, щоб кервників його компанії не будили надто рано податкові міліціонери?
Хотів зауважити, що йому мало користі від того що у січні-березні відшодування ПДВ начебто збільшилося на 21 відсоток?
Хотів попередити, що за такого стилю роботи жодного злету у рейтингу легкості ведення бізнесу, тим більше на цілих чотирнадцять пунктів, годі й чекати?
Не склалося.
Пройшовши прискіпливий огляд та залишивши на зберігання пильним охоронцям свій мобільний телефон, Грехем Бонфілд дістався таки до приймальні, де йому повідомили, що Голова Державної податкової служби України пан Клименко буквально напередодні узгодженої дати особистого прийому несподівано відбув у відрядження, доручивши уважно вислухати відвідувачів своєму заступнику панові Ігнатову, який у свою чергу несподівано поїхав у важливих справах, як було сказано, за кілька хвилин до узгодженого часу. "Віддуватися" за високих начальників довелося скромному заступнику директора департаменту обслуговування платників податків.
Саме від нього та ще кількох потаківців простий англієць (simple Englishman, як він сам себе назвав) почув, що:
- з ним і так поводяться більш-менш пристойно, адже якісь же суми ПДВ таки відшкодовано;
- Україна, звичайно, зацікавлена у інвестиціях, але очікувати, що інвесторам будуть відшкодовувати ПДВ у строки, передбачені законом, це вже занадто.
Ще було сказано, що податківці зараз перевіряють постачальників сировини, а також постачальників постачальників і постачальників постачальників постачальників в надії знайти серед них сумнівні компанії. Перевірка буде дуже ретельна, а тому коли закігчиться – невідомо (про встановлені законодавством строки можна і не питати, оскільки українські податківці впевнені в тому, що закони в нас писані для платників податків, а не для них). Оскільки сировину ТОВ "ТАР АЛЬЯНС" отримує здебільшого з коксохімічних заводів, власники яких добре відомі, сумніви податківців справили на пана Бонфілда неабияке враження.
На цьому, власне, і закінчилась передпасхальна мандрівка простого англійця в українське податкове задзеркалля, єдиним результатом якого стало розуміння того, що міжнародний арбітраж надійніший.
А ще він вирішив відвідати Ukrainian Investment Summit у Лондоні. Раніше подібні заходи не відвідував, але в Україну інвестував. Тепер, може статися, робитиме навпаки.
Не дарма посол, здається, Німеччини, якось сказав: "Україна любить інвестиції, але не любить інвесторів".
P.S. А нещодавно стало відомо, що у податківців Донецької області біда. Не виконали завдання з податку на прибуток.
Справжнє задзеркалля.
Начебто податківці не розуміють, що проблема не в тому, що вони не зібрали податок. Проблема в тому, що платники не отримали прибутку. У тому числі і завдяки зусиллям податківців побільше зібрати.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.