6 травня 2015, 15:45

Співучасники і потерпілі

Суб'єкти господарювання, що мають активи на тимчасово окупованих територіях, опинилися у вельми скрутному становищі. Буквально між двох вогнів.

Бізнес більшості зруйновано внаслідок бойових дій, пошкодження чи знищення об'єктів власності та комунікацій.

Спроби ж продовжити роботу чи бодай зберегти щось із власності породжують нові проблеми і небезпеки.

Адже далеко не всім вдається досягти стану "невидимості" і уникати будь-яких контактів з представниками так званих ДНР/ЛНР, як це вдалося, наприклад, Єнакіївському металргійному заводу (так в усякому разі стверджують речники власників "невидимого" заводу) .

Для інших підприємств і підприємців дня не минає без отримання вимог від осіб, що називають себе прокурорами, поліцейськими, податківцями і ще хто зна ким ДНР/ЛНР.

Вимагають не тільки інформації та звітів. Вимагають віддати матеріальні цінності, вимагають платити "податки".

І відмовити їм не просто. Бо завжди не просто щось заперечувати під дулом автомата.

А на українській території бізнесменів цілком можливо відвідають вже рідні українські правоохоронні органи і пояснять зміст деяких статей Кримінального кодексу. Приклади тут чу тут.

Стаття 258-5. Фінансування тероризму

1. Фінансування тероризму, тобто дії, вчинені з метою фінансового або матеріального забезпечення окремого терориста чи терористичної групи (організації), організації, підготовки або вчинення терористичного акту, втягнення у вчинення терористичного акту, публічних закликів до вчинення терористичного акту, сприяння вчиненню терористичного акту, створення терористичної групи (організації), -

Стаття 258-3. Створення терористичної групи чи терористичної організації

1. Створення терористичної групи чи терористичної організації, керівництво такою групою чи організацією або участь у ній, а так само організаційне чи інше сприяння створенню або діяльності терористичної групи чи терористичної організації -

Цікавими для українських бізнесменів з окупованих територій можуть стати і інші статті Кримінального кодексу разом з передбаченим статтею 22 поняттям співучасті. Наприклад, одним з видів співучасників є пособник – особа, яка порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяла вчиненню злочину іншими співучасниками.

А щоб прибрати у деяких читачів сумніви стосовно визнання/невизнання ДНР/ЛНР терористичними організаціями зверну увагу на вироки українських судів, що набрали законної сили.

Цей наприклад, де ясно сказано

У березні – квітні 2014 року у м. Донецьку створено стійке ієрархічне об'єднання – терористичну організацію, так звану "Донецьку народну Республіку" (далі "ДНР")

Не слід забувати, що у притягнення службової особи підприємства до відповідальності за фінансування тероризму за статтею 258-5 КК є підставою для застосування заходів кримінально-правового характеру до самого підприємства, а саме ліквідації юридичної особи і конфіскації активів на користь держави.

Отже, бізнесменам є про по подумати і що аналізувати.

Але є і інший бік справи.

Кримінальні провадження стосовно створення і діяльності на тимчасово окупованих територіях терористичних груп та організацій розслідуються, така інформація наявна у відкритих джерелах.

Діяльність на тимчасово окупованій території терористичних груп і організацій завдає шкоди суб'єктам господарювання. Пошкоджується, знищується і розкрадається майно, в результаті зупинки виробництва недоотримується прибуток.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.55 Кримінального процесуального кодексу України:

"1. Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

...

3. Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв'язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого".


Отже, громадяни і юридичні особи, яким завдано збитків внаслідок діяльності терористичних груп та організацій мають підстави отримати статус потерпілого.

І про це теж слід подумати.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Президент Зеленський і ''шахеди''

Президент Зеленський вважає, що збиття "шахедів" – важлива тема. А в той час, коли Верховний Головнокомандувач на Ставці думу думає, як з "шахедами" боротися, у тюрмі під вартою сидить командир одного з кращих розрахунків, який з побратимами власноручно знищив не один ворожий безпілотник...

Порошенко буде на засіданні Міжпарламентської Ради Україна – НАТО

Вчора, 22 квітня 2025 року, набрало законної сили судове рішення, яким встановлено незаконність січневого рішення прикордонників про відмову Петру Порошенку у перетині кордону...

Про адвокатів-хакерів, які висмоктують, і про журналістів, які про таке пишуть

Прочитав у ДЗЕРКАЛІ ТИЖНЯ статтю Інни Ведернікової під гучним заголовком "СПРАВА АДВОКАТІВ-ХАКЕРІВ. ЯК НАБУ ВИЯВИЛО ПАРАЗИТІВ". Яскравий приклад акуратного мощення якнайкращими намірами прямої дороги у таке пекло, що мало не здасться...

Відосики ДБР

За роки влади 95 кварталу мало не всі державні органи перетворилися на такі собі продюсерські контори, які замість виконання передбачених законом функцій, пишуть сценарії і випускають відосики...

Президент Зеленський і три фірми

Схоже, Президент України Зеленський почав здогадуватись, що його 5-6 менеджерів того... Не зовсім справляються. А зробити з цим він нічого не може, оскільки, як встановлено рішенням суду, не володіє і не зобов'язаний володіти інформацією про прізвища і посади тих 5-6 менеджерів...

Президент Зеленський і "ай яй яй"

Все частіше читаємо новини про те, як чиновники ДБР без ухвал суду вриваються до помешкань громадян і вчиняють там розгром, який потім називають "невідкладний обшук без ухвали суду з метою врятування майна"...