23 січня 2023, 17:07

Спецтрибунал для путіна. Що радить той, хто здолав Мілошевича?

Аби судити путіна, нам потрібен правовий досвід. Джеффрі Найс – головний обвинувач у суді над Слободаном Мілошевичем, відомий юрист, один із організаторів трибуналів для колишньої Югославії та ідеолог трибуналу в справі КНР та уйгурів. І зараз містер Найс хоче, аби ми правильно провели спецтрибунал над російськими воєнними злочинцями. Мені вдалось розпитати його про це під час особистої зустрічі.

Яким буде трибунал?

Думка Найса щодо спецтрибуналу проста – він каже, що його потрібно робити і якомога швидше. Це дуже важливо, бо кваліфікований юрист завжди має надзвичайну вагу в таких випадках. Тим паче, досвід Джеффрі підказав йому декілька ідей, які нам варто використати.

По-перше, негайно зафіксувати головне: росія є стороною-винуватцем. Це назавжди, з пожиттєвою гарантією на відсутність змін. Винен не лише путін, не лише шойгу чи герасімов – винна держава. На мою думку, це гарно контрастує зі спробою кремля нав'язати росіянам думку "Сяде кожен громадянин". Не плутаймо громадян та їх державу. Держава – поплатиться.

Такий підхід дозволить уникнути двозначності. Прямо зараз є держави, які з різних мотивів починають розмивати провину росії. Комусь зручніше списати це на керівництво. Хтось просто друг путіна й тому не хоче бачити впритул російську агресію, геноцид українців та інші жахи. Вписати росію як головного винуватця – те, що прибере будь-яку тривіальність назавжди.

По-друге, хоча б частину судових процесів варто проводити в Україні, згідно українському законодавству та українською мовою. Містер Найс це розуміє надто гостро. Він пояснює, що наша сторона має зробити все, аби мати змогу провести через наш закон якщо не всіх воєнних злочинців рф, то частину. Такий підхід повністю закрив би цю історію: є напад, є роки війни, є військове вторгнення та його фінал. Так наша держава отримала б шанс піти вперед, позбавившись від незавершених проблем у минулому. Як Європа після Нюрнберзького процесу.

По-третє, приклад Югославії варто врахувати. Джеффрі зізнається – на відміну від німецьких засуджених, після війни в колишній Югославії не було чіткого індикатора провини. Винні знаходились з обох сторін. В результаті сталось те саме розмиття провини, якого ми маємо за будь-яку ціну уникнути зараз. Ціна помилки склала 25 років. Саме стільки в Югославському трибуналі тривали процеси.

В якості прикладу містер Найс згадав про один із планів на спецтрибунал по російським воєнним злочинцям – вкластись у три місяці. На його думку, за умов ефективної роботи вся робота цілком здатна завершитись втричі швидше, тобто за місяць. Це не 25 років, ми маємо бути оперативними.

Як переконати Хана?

Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан – людина, що вповноважена вести справи щодо злочинів проти людства, воєнних злочинів та геноциду. Але агресії його юрисдикція не стосується. Карім досі нічого не сказав ані про путіна, ані про звинувачення на адресу путіна. Чому так? Джеффрі Найс припускає, що на прокурора може тиснути міжнародне співтовариство, аби той не висував гучних звинувачень.

Комусь досі може здаватись, що путіна простіше привести за стіл перемовин та щось підписати – але тоді це буде поразка всього світу, окрім самого путіна. Трибунал має бути. Більше того, він повинен запрацювати якнайшвидше, щоб шляху назад вже не залишалось ні в кого.

Це справа проти путіна, проти його оточення у верхівці російської влади, це справа проти воєнних злочинів. Тут Карім Хан має юрисдикцію та здатен себе проявити.

Містер Найс сказав мені прямо: голови держав мають імунітет, тож це може ускладнити проведення процесу за українським законодавством. Він як юрист пояснює: необхідно знайти спосіб, аби обійти цю перепону. Судити цю зграю варто в Україні, нехай і за частину злочинів. Решту зроблять міжнародні прокурори. Навіть якщо ми засудимо путіна та його банду за злочин проти людяності чи конкретний воєнний злочин – це допоможе.

Україна вплине на НАТО?

НАТО – наш орієнтир, але все ж це складна структура з багатьох держав. Поки Україна залишає простір для маневрів, в Альянсі можуть бути певні розбіжності щодо військової агресії рф. Джеффрі переконаний, що український трибунал над путіним не лишить шансів на хитрощі жодному партнеру у складі НАТО.

Під час розмови це прозвучало просто: одні країни Альянсу підтримали Україну, інші зайняли протилежну позицію – вважають це надто дорогим, або дружать із росією. НАТО буде набагато простіше розібратись із тими людьми, які вже були засуджені нами. Звідси необхідність зробити все швидко.

Україна може створити свою комісію, росія заради пропаганди створить свою й буде віддзеркалювати будь-які звинувачення на свою адресу. Це не повинно вводити нас в оману. Головне – аби процес проходив публічно, його вели чесні люди, а сам трибунал не був лояльним до когось. Справедливі свідчення мають пролунати в цих стінах.

Також Джеффрі згадав суди в Китаї. Таких процесів у нього два, кожен тривав менше року, але без публічних слухань доказів. Люди, що працювали над матеріалами, не мали оплати. Юристів знайшлось мало. Там були представлені громадяни абсолютно різних верств, але зі значним стажем. Як результат – вироки, винесені тоді, є надійними. Вони не оскаржуються.

Саме основу цих справ можна сміливо використовувати для побудови української лінії звинувачення. Готовий початковий блок для майбутньої роботи. І тоді наш вирок путіну також залишиться в силі, хай хоч би що не вигадували росіяни згодом. путіна треба засудити, визнати винним.

Висновки для України та Гааги

Засудження путіна допоможе нам в юридичному та політичному сенсі. Російський злочинець намагається затягнути нас та західних партнерів України за стіл перемовин, використовуючи для цього шантаж у будь-якій доступній галузі.

З початку вторгнення путін шантажував світ голодом, мігрантами, ядерною зброєю (останнє продовжує широко вживати). Це неприйнятно. Додам від себе: жодна вільна держава не має погоджуватись на певні дії, якщо в їх основі лежить шантаж. Особливо коли шантажує їх ядерна держава-террорист, яка саме веде війну та проводить планомірний геноцид українського населення.

Та забаганки путіна звучать як пропозиція лише до тих пір, поки путіна не визнають винним. Юридично та політично ми розставимо всі крапки над "і", знявши питання перемовин остаточно.

Трибунал – з міжнародним складом та українцями серед інших фахівців. Завдання історично важливе. Хід цього процесу змінить історію та зафіксує поразку росії у не лише у війні, а й у подальшій боротьбі за вплив.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Корупція та зловживання навколо Укрнафтобуріння і Укрнафти: чому мовчить НАБУ?

Друзі, я чимало уваги приділяю подіям навколо Укрнафти та Укртатнафти, а особливо – паразитуванню на них деяких осіб в умовах воєнного стану...

Україна може заробляти на Росії 50 мільярдів гривень на рік

Саме стільки надійде у бюджет, якщо встановити рентну плату за транзит російського газу друзям путіна. Дефіцит бюджету очікується на рівні 500 мільярдів гривень...

Три найголовніші проблеми ВПО в Україні: що потрібно змінити?

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України почалося масове переміщення населення в середині країни і виїзд мільйонів за кордон...

Чому #демобілізаціябезставки – важлива?

7 січня в першому читанні був прийнятий скандальний мобілізаційний законопроєкт. Про його попередника, урядовий мобілізаційний законопроєкт від 25 грудня минулого року – багато писали та говорили...

Продюсер, сценарист, Офіс Президента: як можна провалитись, коли граєш всі головні ролі

Якщо зараз зрозуміліше говорити про кіно, то поговоримо про аналогії з кіномистецтва. Зараз в Голівуді був страйк сценаристів. І здавалось гроші є, знамениті актори є, режисери ж, а кіно не знімається...

Строковики та курсанти почуті: тепер будуть доплати та відпустки

Верховна Рада прийняла важливий законопроєкт N9342, який стосується військових. Про нього сьогодні напишуть всі, але важливий акцент я хочу зробити на строковиках та курсантах...