Оновлення інформації про дії Британії у відповідь на інцидент у Солсбері
У понеділок британська Прем'єр-міністр Тереза Мей звернулася до парламенту з інформацію про перебіг розслідування справи про отруєння пана Скрипаля і його дочки, яке мало місце 4 березня. Вона зазначила, що їх було отруєно нервово-паралітичною речовиною військового типу "Новічок", розробленою в Росії. Також вона сказала, що, враховуючи можливості Росії, історію державних убивств, спонсорованих нею, – зокрема, вбивств колишніх офіцерів розвідки, яких вона вважає виправданими мішенями, – британський уряд дійшов висновку, що із високою ймовірністю саме чинна російська влада стояла за цим безрозсудним і мерзенним вчинком.
Потім британський Міністр закордонних справ викликав до себе посла РФ у Лондоні з вимогою, щоб впродовж наступних 24 годин Росія офіційно пояснила Великій Британії та Організації із заборони хімічної зброї, яким чином "Новічок" опинився на вулицях Солсбері. Було тільки два можливих пояснення – або це була дія російської держави проти Великої Британії, або РФ втратила контроль над запасами "Новічка" і дозволила цій речовині потрапити до рук інших осіб.
24-годинний термін вимог сплинув, а реакція Кремля засвідчила повне презирство до серйозності ситуації. Вони не надали жодного правдоподібного пояснення того, як цей хімічний продукт був використаний у Великій Британії та жодного пояснення, чому Росія займається незаявленою програмою розробки хімічної зброї всупереч міжнародному праву.
Отже, не залишається іншої альтернативи, окрім висновку про те, що російська держава стоїть за замахом на вбивство пана Скрипаля та його дочки – як і за загрозою життю інших британців у Солсбері, зокрема, сержанта поліції Ніка Бейлі, який перебуває у тяжкому, але стабільному стані.
Це неправомірне використання сили російською державою проти Сполученого Королівства відбулося на тлі системної російської агресії в Європі, зокрема, в Криму та на Донбасі та за її межами. Цій агресії має бути дана вичерпна й жорстка відповідь.
Як заявила Прем'єр-міністр Тереза Мей сьогодні по обіді, британський уряд вживатиме такі негайні заходи:
- згідно з Віденською конвенцією, Британія вишле 23 російських дипломатів, ідентифікованих як "незаявлені агенти розвідки";
- ми припинимо всі двосторонні відносини на високому рівні між Великою Британією та Росією, включно із відкликанням запрошення Міністру закордонних справ Лаврову відвідати Лондон, та підтверджуємо, що жоден міністр або член королівської родини не відвідає Чемпіонат світу з футболу у Росії;
- ми підготуємо нові законодавчі пропозиції для зміцнення нашого захисту проти будь-яких форм ворожих дій інших держав. Також ми запропонуємо урядову поправку до законодавства про санкції, щоб розширити наші можливості реагувати на порушення прав людини, таким чином відіграючи нашу роль у міжнародних зусиллях з покарання відповідальних за ті порушення та тортури, яким піддавався Сергій Магнітський;
- ми повною мірою використаємо наявні повноваження для збільшення наших зусиль із моніторингу й відстеження намірів осіб, які подорожують до Британії та які можуть бути залучені до діяльності, що загрожує безпеці Британії та наших союзників, включно із посиленою перевіркою торгових вантажів, перевірками на митниці та на приватних рейсах;
- і, нарешті, ми заморозимо російські державні активи у тих випадках, де матимемо докази, що вони можуть бути використані з метою загрози життю і майну британців або резидентів Британії.
Будуть вжиті й інші заходи, про які ми не можемо повідомити публіці з міркувань національної безпеки, але які ми готові задіяти, якщо зіткнемося з подальшими провокаціями з боку Росії.
Варто також зазначити, що жоден з цих заходів не націлений на розірвання зв'язків між нашими народами. У нас нема жодних суперечностей із російським народом. Але ми не терпітимемо загроз життю британських громадян та інших резидентів на британській землі від уряду Росії. І ми не терпітимемо настільки грубого порушення Росією міжнародних зобов'язань.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.