13 вересня 2010, 18:40

Яким шляхом йтиме далі Туреччина?

Розумію, що обговорення й цього допису може скотитися до теми "Вітя-Юля", і хто з них двох "больше матери-Истории ценен?"

Але нагадаю, що крім України з її проблемами і вождями, в світі є ще й інші держави. В них теж відбуваються події, часом – досить важливі, рубіжні, значимі для України, як на середньострокову, так і на стратегічну перспективу.

Учора в Туреччині відбувся загальнонаціональний референдум, за підсумками якого буде внесено серйозні зміни до Конституції сусідньої держави.

Ці зміни подаються як важливий крок до стабільності й демократії, що має прискорити вступ Туреччини до Європейського Союзу.

Можливо, й так. Але може бути й інший розвиток подій.

Так склалося, що протягом кількох десятиріч запорукою світського характеру Турецької держави, запобіжником від спроб ісламізації була армія, в особі Генерального штабу ЗС Туреччини.

Конституція містить (тепер уже – містила?) припис, що давав збройним силам Туреччини, в разі небезпеки, захищати конституційний устрій.

Політична вага начальника Генштабу Туреччини завжди була значимою. Вплив НГШ на прийняття стратегічних рішень був більшим, ніж міністра оборони, чи президента, інколи – навіть прем'єр-міністра.

Кілька років тому, коли в армії відчули небезпеку ісламізації держави в разі обрання на пост президента одного з кандидатів, Генштаб поширив через ЗМІ короткий прес-реліз із застереженням – і цього виявилося достатньо, щоб парламент негайно зняв з розгляду вказану кандидатуру.

Не даватиму оцінок, добре це чи погано. З одного боку, Туреччина дійсно розвивалася по висхідній, як світська держава. З іншого – надмірний вплив військових, їх обмежена підконтрольність цивільним властям були предметом хоч і делікатної, але постійної критики з боку Євросоюзу.

Ефективний цивільний контроль над військовими є засадничим принципом європейської демократії, одним із критеріїв (вимог) для країн, що бажають вступити до ЄС. Принагідно зазначу – і до НАТО теж, хоча Туреччина стала членом Альянсу з відомих причин і за відомих обставин, тоді про цей критерій не дуже згадували.

У мене немає відчуття, що після внесення змін до Конституції Туреччини, якими кардинально обмежуються роль і вплив військових (а крім того, окремих судових органів), сусідню країну ближчим часом приймуть до Євросоюзу.

Надто довгим виявився шлях Туреччини до ЄС і надто багато на цьому шляху інших бар'єрів – не військового, а скоріше економічного, політичного та іншого характеру.

Турбує інше питання – чи дійсно конституційні зміни, проведені нинішньою правлячою партією, сприятимуть дальшій стабільності Туреччини? Чи не виникне у когось, з часом, спокуса кардинально змінити вже усталені принципи і напрями розвитку Турецької держави, посилити релігійну складову влади за рахунок світської?

Більше інформації на сайті www.grytsenko.com.ua

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Обіцянки-цяцянки

Раша уже відкрито шантажує Європу, не збільшуючи поставок газу (через Україну), поки не отримає від ЄС дозволу на запуск Північного потоку-2...

Париж, які очікування?

Не дуже веселі, якщо чесно. Можна порадіти ще одній можливості прямого спілкування Президента України з лідерами двох провідних держав Європи, які останні сім років стоять солідарно поряд з Україною...

Катастрофа в Міноборони – реагувати треба негайно!

Резонансну інформацію отримав із Міноборони. Чотири генерали вищого командного складу подали позови і судяться з міністром оборони. Мені невідома суть позовів, службова вона чи особистісна, насправді це неважливо...

Настав час для плану Б.

Свіжі заяви агресора вустами Гризлова: Росія виступає категорично проти будь-яких змін до Мінських угод і погрожує Україні "непоправними наслідками"...

''Податок на додану жадібність'' – нинішня влада теж в долі, як і всі попередні влади?

Війна, пандемія, горе і сльози, мільйони людей за межею бідності – ненажерливих не зупиняє нічого! Крадіжки з бюджету сягають 5,000,000,000 гривень щомісяця! П'ять мільярдів! Лише на схемах ПДВ! А на митниці? На держпідприємствах? На завищених усюди тарифах? На занижених усюди рентних платежах? В таких масштабах грабувати країну без "кришування" згори – НЕМОЖЛИВО! Прочитайте свіжу статтю Юлії Самаєвої "Податок на додану жадібність" на DT...

Біда не приходить одна.

Цього року в українських річках зафіксовано найнижчий рівень води за останні майже 100 років. Крім того, через теплу зиму і відсутність холодних паводкових вод з льодом, річки екологічно не очистилися весною...