Янукович працює – Кучма відпочиває. Буквально!
За кілька днів Янукович спробує провести через Раду новий закон "Про Кабінет Міністрів України", зареєстрований за N7208. Дуже радив би його почитати. Бо буде лихо!
Насправді – це не закон про Кабмін. Це – закон про систему влади в Україні. Влади Януковича.
Проект N7208 вносить зміни до тридцяти двох (!) діючих законів і кодексів. Метою цих змін, як виявилося, є не тільки приведення їх у відповідність до Конституції часів Кучми.
Янукович хоче отримати набагато більше повноважень, ніж їх мав Кучма. Приховану мету – того диявола, що зазвичай криється у деталях, цього разу знаходимо в Розділі XI "Перехідні та прикінцеві положення".
Наведу лише п'ять прикладів того, чого Кучма не мав, а Янукович – матиме.
Перше. Кучма міг звільнити Генерального прокурора згідно визначеного законом вичерпного переліку підстав. Януковичу цього замало. Він матиме право звільняти Генпрокурора "також з інших підстав". Колір прокурорської краватки, приміром, не сподобався, dress-code – штука серйозна! "Інші підстави" для звільнення високих посадовців, крім прокуратури, Янукович включає і до інших законів. Що ж, Янукович навчив Медведєва, як підкорити столицю без виборів – тепер Медведєв вчитиме Януковича, як звільняти чиновників з формулюванням "внаслідок втрати довіри Президента"...
Друге. При Кучмі СБУ була "підпорядкована Президенту і підзвітна Верховній Раді" – Янукович залишає СБУ підпорядкованою собі. Крапка. Ніякої підзвітності – нікому! Вилучаються вимоги закону про СБУ щодо інформування Ради, обов'язку відповідати на запити депутатів, тимчасових і постійних комісій. Такі ж зміни вносяться до закону про Війська урядового зв'язку, як їх раніше називали, а тепер – Державної служби спецзв'язку та захисту інформації. Жодного парламентського контролю! Навіть формального звіту наприкінці року в письмовій формі. А тим часом Лавринович з Грищенком розказуватимуть нам і Брюсселю про приведення українського законодавства у відповідність до європейських норм...
Третє. Янукович буде сам, замість Кабміну (як це було при Кучмі), призначати і звільняти заступників голови податкової служби. Ну, керівника – це зрозуміло, а от заступників? Хіба така вже недовіра всередині "монолітної команди", що Уряду не дають контролювати податкові потоки? При тому, що Янукович може відправити Уряд у відставку за одну хвилину?!
Четверте. Янукович матиме право перерозподіляти бюджет, перекидаючи кошти з однієї програми на іншу, як завгодно. Як державний, так і місцеві бюджети – до області, району, міста і села включно. Без жодного погодження з Бюджетним комітетом Верховної Ради. Про таке Кучма і не мріяв! Якщо не забули, при Кучмі саме опозиції віддавали контроль за розподілом і перерозподілом бюджету (Бюджетний комітет очолювали Тимошенко, Турчинов, Порошенко). Янукович вирішив, що ні "чужим", ні "своїм" депутатам нема чого контролювати розподіл бюджетних коштів. Ще одна європейська норма?
П'яте. Значна частина кадрових призначень, насамперед – усієї вертикалі голів місцевих державних адміністрацій, здійснюватиметься Януковичем за поданням не Кабміну, як це було при Кучмі, а прем'єр-міністра. Жодного обговорення чи хоча б формального схвалення (відхилення) кандидатур Урядом як колегіальним органом!
Не стану перелічувати інші небезпечні для країни "новації", що містяться у законопроекті N7208. Їх там зо два десятки, одна одної краща, почитайте документ.
Янукович контролюватиме і впливатиме майже на все – прокуратуру і суди, силовиків і правоохоронців, податкову і митницю, природні монополії і радіо з телебаченням, комунальні послуги і теплопостачання, ядерну енергетику і поводження з відходами, охорону прав на сорти рослин і теплопостачання, виробництво електроенергії і використання скидного енергопотенціалу, навіть особисто затверджуватиме Положення про Міністерство охорони здоров'я?!
Висновки?
Янукович не просто приводить законодавство і свої повноваження у відповідність до Конституції Кучми. Янукович перевершує свого вчителя.
Колегіальні органи, що передбачають обговорення і голосування – парламент, Кабмін – нівелюються, їх повноваження і можливості контролю (за Президентом, силовиками, бюджетом) кардинально зменшуються.
І ще один висновок – Янукович не довіряє насамперед своїй власній команді. Він хоче не лише уникнути залежності від "своєї" більшості і "свого" Уряду, а ще й кожному чиновнику по всій вертикалі одягти кільце в ніс і взяти на ланцюг.
Що робити?
Парламентська опозиція не має голосів, щоб не допустити схвалення цього небезпечного закону одразу в цілому, без обговорення, як це останнім часом робиться.
Парламентська більшість голоси має. Вона може, якщо не полінується прочитати законопроект N7208, вилучити з нього найбільш небезпечні норми, що виводять Президента, Кабмін, силові структури і бюджет країни з-під парламентського і взагалі – будь-якого контролю.
Доки Литвин не поставив на голосування, а Чечетов не підняв руку догори, парламентській більшості ще не пізно схаменутися! Якщо не заради країни, то хоча б з інстинкту самозбереження.
Більше інформації на www.grytsenko.com.ua
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.