11 березня 2011, 10:17

Концентрація влади в одних руках: загроза чи благо?

Світова криза змусила думати швидше. Не тільки про зовнішньоторговельні баланси, бюджетні дефіцити і валютні курси.

Гостро постало питання ефективності державного управління. І для країн класичної демократії, і для держав авторитарної традиції.

Перші не дуже добре справляються з економічними викликами. Другі розхитуються на очах, в режимі on-line – через кричуще соціальне розшарування і недовіру до влади.

В Україні наявні обидві небезпечні тенденції.

Економічна неспроможність, позамежне зростання боргів, мільйони за межею бідності, стрімке збагачення верхів, криза довіри.

Обтяжуючий чинник останніх років – управлінський хаос і скандали на вищому рівні. Де вихід?

Президент Віктор Янукович знайшов його в концентрації влади. План реалізується в чотири прийоми.

Перший – формування слухняної парламентської більшості. Рада запрацювала швидко – ніби позитив? Але вибори втратили значущість: програми, списки кандидатів, обіцянки – все це не має сенсу, коли після обрання депутатові дозволено переходити з фракції у фракцію. Машина голосування працює по команді Банкової. Проекти опозиції відкидаються апріорі. Закони приймаються без обговорення. Парламенту як органу, що представляє інтереси всіх виборців, з функціями контролю і фільтру від помилок, нарешті, як незалежної гілки влади – більше немає.



Другий – повернення до Конституції часів Леоніди Кучми. Президент розширив повноваження, парламент втратив важелі контролю і впливу на уряд і силові структури – все це одним голосуванням Конституційного Суду. Думки народу і його представників в Раді не питали. Побічний ефект: Конституційний Суд як незалежний орган припинив своє існування.

Третій – Законом N7208 Янукович отримав набагато більше повноважень, ніж було у Кучми. Тепер у опозиції немає законного права очолити ключові комітети Ради – бюджетний, регламентний, з питань свободи слова й інформації. Депутатів позбавили права контролювати, як Кабмін перерозподіляє бюджетні кошти, запрошувати і отримувати інформацію від СБУ і інших силових структур. Письмовий звіт у кінці року – і до побачення. Опозиції як інституту заборони і альтернативи влади з правом бути почутою в Раді більше немає.

Четвертий – президент бере під повний контроль Кабмін і центральні органи виконавчої влади. Він призначатиме всіх. І знімати. Одноосібно, не питаючи "свого" прем'єр-міністра. Від уряду під патронат Банкової переводиться система державної служби – 300 000 чиновників. Прем'єра перетворюють на протокольно-технічну фігуру. Віце-прем'єрів і міністрів президент замикає на себе, як і керівників структур виконавчої влади. Всім наказано виконувати "доручення" президента. Кабміну як самостійного органу не існує.

Як бачимо, стримування і противаги обрізаються безжально, підсилюючи один інститут влади – Януковича В. Ф.

Чи справиться президент? Адже ростуть вірогідність і вартість помилки. А кадрові і силові важелі може використовувати оточення, що теж небезпечно. І ще. Коли в країні за все відповідає одна людина, їй легко нав'язати чужу волю ззовні. Будь-якими способами...

В принципі, концентрацію повноважень для проведення реформ виправдати можна. Але – на обмежений період і за дотримання трьох умов:

1) влада сильна інтелектуально, вона чітко продумала і спланувала реформи, здатна швидко і ефективно їх провести на користь країни;

2) суспільство в своїй більшості довіряє владі та підтримує реформи, що проводяться нею;

3) влада демонструє моральність, витримує рамки самообмеження, виключаючи навіть думку про те, що народ страждає, а вона жирує.

Всі три умови сьогодні відсутні.

Щоб усвідомити небезпеку концентрації влади, додамо до сказаного далеко не вільну пресу, нерозвинене громадянське суспільство, підконтрольні суди, розгул силовиків і безвладне місцеве самоврядування.

Система без зворотного зв'язку і механізмів стримування йде "врознос". "Врознос" – не емоція, це науковий термін з теорії управління.

Що відбувається з країною в цьому випадку, показує досвід Тунісу, Єгипту, Лівії.

Матеріал опубліковано в журналі FORBES (перший український номер), березень 2011

Читайте більше на www.grytsenko.com.ua

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Обіцянки-цяцянки

Раша уже відкрито шантажує Європу, не збільшуючи поставок газу (через Україну), поки не отримає від ЄС дозволу на запуск Північного потоку-2...

Париж, які очікування?

Не дуже веселі, якщо чесно. Можна порадіти ще одній можливості прямого спілкування Президента України з лідерами двох провідних держав Європи, які останні сім років стоять солідарно поряд з Україною...

Катастрофа в Міноборони – реагувати треба негайно!

Резонансну інформацію отримав із Міноборони. Чотири генерали вищого командного складу подали позови і судяться з міністром оборони. Мені невідома суть позовів, службова вона чи особистісна, насправді це неважливо...

Настав час для плану Б.

Свіжі заяви агресора вустами Гризлова: Росія виступає категорично проти будь-яких змін до Мінських угод і погрожує Україні "непоправними наслідками"...

''Податок на додану жадібність'' – нинішня влада теж в долі, як і всі попередні влади?

Війна, пандемія, горе і сльози, мільйони людей за межею бідності – ненажерливих не зупиняє нічого! Крадіжки з бюджету сягають 5,000,000,000 гривень щомісяця! П'ять мільярдів! Лише на схемах ПДВ! А на митниці? На держпідприємствах? На завищених усюди тарифах? На занижених усюди рентних платежах? В таких масштабах грабувати країну без "кришування" згори – НЕМОЖЛИВО! Прочитайте свіжу статтю Юлії Самаєвої "Податок на додану жадібність" на DT...

Біда не приходить одна.

Цього року в українських річках зафіксовано найнижчий рівень води за останні майже 100 років. Крім того, через теплу зиму і відсутність холодних паводкових вод з льодом, річки екологічно не очистилися весною...