23 вересня 2013, 22:54

Справа Юлі: аргументи на допомогу Януковичу, президенту і людині

Україна – за крок від підписання угоди про асоціацію з ЄС. Янукович входить до історії як євроінтегратор, він легітимізується в очах цивілізованого світу, а головне – отримує міцний тил в стосунках із непередбачуваним Кремлем. А вірніше – передбачуваним, бо наміри Кремля не змінилися: постійні "обмовки" Путіна про "один народ" про це свідчать. Можливо також перепозиціювання Януковича напередодні виборів 2015 р., бо проросійський електорат все одно нікуди у другому турі не дінеться, натомість відкривається можливість здобути електоральні очки в центрі країни.

Залишилася, однак, справа Тимошенко. Прорив по цій справі може переважити відсутність значимого прогресу і по виборчому законодавству та судовій реформі, і по виборах в Києві. Це не "небезпечні ігри" опозиції, як вважає Кость Бондаренко. Навпаки – відповідальність лежить на владі. Про це, так чи інакше, говорили на конференції YES президент Литви, міністри закордонних справ Швеції і Польщі, голова комітету у закордонних справах Європарламенту. Тому це "небезпечні ігри" самої влади, яка ризиковано затягує вирішення історичного питання про асоціацію до останнього.

Президент Кваснєвський у заключному слові на конференції YES чітко сказав: Ми не очікуємо драматичних рішень. Ми бачимо, що Тимошенко хвора. Їй треба дати можливість пролікуватися за кордоном.

Особисто я не бачу раціональних підстав для того, щоб не відпустити Тимошенко на лікування. Хтось каже, що Януковичу потрібні гарантії, щоб не допустити її до виборів в Україні у 2015 р. Але це і зараз ніхто гарантувати не зможе ні тут, в Україні, ні там. Виникає питання судимості (як воно буде трактуватися), а тому важливим буде друге рішення Європейського Суду з прав людини. Це буде рішення про те, чи було порушено право Тимошенко на справедливий суд. Але це питання з виїздом за кордон не пов'язане. Чи буде вплив Тимошенко з лікарні у Берліні більшим або меншим ніж зараз? Я не думаю, що це принципово змінить ситуацію. Комунікація у будь-якому випадку ускладнена, але Тимошенко пише, висловлює свою думку і зараз, з Качанівки.

Дехто каже: а от Тимошенко візьме й відмовиться від цієї пропозиції, якщо вона ляже на стіл. І тоді Янукович втратить обличчя. Те, що Тимошенко не буде просити про помилування – абсолютно зрозуміло. А от якщо їй будуть пропонувати виїзд на лікування, а вона відмовиться, тоді це буде вже її рішення, і у ЄС будуть розв'язані руки для підписання.

Оскільки, відповідаючи на моє питання під час YES, президент сказав, що у прагненні вирішити питання Тимошенко "ми – союзники", я спробую сформулювати ще два аргументи для Януковича. І як президента, і просто як людини.

Перший: на конференції YES п. Сікорський, міністр закордонних справ Польщі, чітко сказав, що питання Тимошенко треба розглядати ширше: це питання довіри (trust, credibility). Янукович обіцяє вже два роки вирішити це питання. Зовсім нещодавно у телевізійному інтерв'ю він сказав, що Україна готова виконати всі критерії ЄС. Слово є слово. В різних суспільствах було по-різному. Але було слово купця, слово горця, слово пацана, слово Хазяїна, зрештою просто слово чоловіка. Сильного і впевненого у собі. Для Європи – це невід'ємна частина репутації політика і державного діяча.

Другий аргумент. Давайте абстрагуємось від того винна чи невинна Тимошенко (схоже, що Янукович щиро вважає, що винна). Але Кваснєвський після 21-го (!) відвідання України в складі місії Кокс-Кваснєвський (сумарно більше 90 днів курсування між в'язницею, лікарнею і Банковою) наголошує, що Тимошенко – хвора, і відпустити її на лікування буде жестом гуманності. Це не буде ознакою слабкості, як може здаватися Януковичу. Навпаки – це буде ознакою сили, мудрості і зрілості Януковича як державного діяча. А тим більше, оскільки йдеться про політичного опонента, який набрав усього на 3,5% менше, ніж Янукович. А тим більше щодо жінки.

Мені здається, що саме такий "людяний, чоловічий" підхід може допомогти президенту Януковичу. Тим більше, коли на карту поставлені і його політичне майбутнє, і доля всієї країни.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Хто бачив висунення прем'єра, як того вимагає Конституція?

Для чого порушувати формальний момент, коли більшість голосів все одно є? Оригінал, також на НВ Де ви бачили пропозицію Президенту від фракції "Слуга народу" про кандидатуру на посаду прем'єра, як має бути за ст...

''Стамбул'' ще не вплинув на внутрішню політику. Але небезпеки є

Наразі це не вплине на політичний клімат в Україні. Якби українська влада пішла на невиправдані поступки, це мало б вплив. Але нині Зеленський виглядає як лідер, який опирається не тільки Росії, а навіть Трампу...

Парад: Що відчуватиме Сі поруч із сепаратистами з Абхазії та Південної Осетії?

З коментарів УКРІНФОРМу про те, хто їде на парад у Москві: ГОСТІ ПАРАДУ: У КОЖНОГО СВОЇ МОТИВИ "На перший погляд, росіяни отримають необхідну їм картинку міжнародної уваги...

''Скасування'' віз чи ратифікація із застереженнями?

Отже, президент Зеленський на закритій зустрічі із журналістами наче заявив: 1) якщо хтось з парламентарів буде голосувати проти "угоди про надра", "США треба просто скасувати їм візи"; 2) "Результат буде на табло: хто проголосував, а хто – ні...

Чорнобиль, 1 травня Щербицького і правда поета-комуніста в московській "ЛГ"

Із мемуарів "Від Брежнєва до Зеленського: дилеми українського політолога" (с.56-59): Подією, що спричинила тектонічний зсув в свідомості українців, стала Чорнобильська трагедія 26 квітня 1986 р...

Христос і Че Гевара

Як казали в діаспорі в епоху Совітського союзу: "Христос воскрес – воскресне й Україна"! А Христос із рушницею – це відома ілюстрація до "теології визволення", що була в Латинській Америці...