12 лютого 2015, 19:33

План Путіна провалився

Про поїздку до Дебальцевого (дякую Зоряну Шкіряку) та Станиці-Луганської (дякую Юрію Золкіну, голові Станично-Луганської райради), а також про перспективи Мінських домовленостей див. годинне інтерв'ю на ukrlife.tv

Коментарі безпосередньо про Мінськ.

План Путина на минских переговорах провалился

12 февраля 2015, 15:04

Итоги встречи "нормандской четверки" в Минске в целом положительны для Украины. Такое мнение в комментарии "Обозревателю" высказал директор Школы политической аналитики Национального университета "Киево-Могилянская академия", профессор Алексей Гарань.

"Это точно не проигрыш, в целом это наша победа. Большинство пунктов, которые были приняты в Минске, однозначно выгодны для нас", – сказал он. "Был план Путина, который предусматривал создание автономных республик в границах Донецкой и Луганской областей. Мы видим, что этот план фактически провалился", – добавил политолог.

Гарань также обратил внимание на достигнутую договоренность о выводе иностранных войск и техники с территории Украины – "то есть должны будут выведены и россияне, и чеченцы, и казаки и так далее". "Понятно, были и компромиссы. Планируется, что будет действовать закон об особом порядке местного самоуправления, проведение перевыборов по украинским законам. Тут у меня иллюзий нет – думаю, на этих выборах выиграют те, кто при власти сейчас. Но очевидно, что в целом ситуация изменится – без российских войск, с контролем за украинской границей. Это даст нам возможность остановить войну, сконцентрироваться на экономических реформах, сконцентрироваться на 96% украинской территории", – сказал политолог.

Он также обратил внимание на то, что "главы" "ДНР" и "ЛНР" Александр Захарченко и Игорь Плотницкий в итоговых документах представлены без соответствующих титров – "там не написано, кто они такие". "Это символично – просто Захарченко и Плотницкий. Нет никаких упоминаний об "ЛНР" и "ДНР" – есть "отдельные районы Донецкой и Луганской областей", – заметил политолог.

"Обозреватель" попросил прокомментировать некоторую отсрочку в прекращении огня. "Тут я хотел бы обратить внимание на то, что прекращение огня запланировано на 15 февраля, а 16 февраля могут быть введены дополнительные санкции против России. Если Путин не отреагирует, санкции будут введены", – пояснил Гарань.

Отвечая на вопрос "Обозревателя" о том, можно ли рассчитывать на выполнение достигнутых договоренностей, политолог признал: "Очевидно, что та сторона будет саботировать, будет тянуть, будет что-то придумывать. Но сейчас главное – остановить войну. Вы видите, что мы действуем вместе с западными партнерами – это очень важно", – подчеркнул он.

Придністровської моделі на Донбасі не буде

На Вашу думку, що Україна отримає внаслідок домовленостей, які були ухвалені у Мінську?

Цей документ базується на Мінських домовленостях, які були підписані ще 5 вересня минулого року. Чогось принципово нового у ньому я не бачу.

Найважливіше, що, згідно з цим документом, запроваджується перемир'я, відведення важкого озброєння та обмін полонених. Також там закладений ряд пунктів, які націлені на перспективу, з виконанням яких можуть виникнути певні труднощі.

Наприклад?

Наприклад – вивід іноземних найманців з території країни або відновлення контролю над українським кордоном. Не зрозуміло, як це буде здійснюватися. Також постає питання, як імплементують закон про особливий порядок місцевого самоврядування в районах, які непідконтрольні Україні. Думаю, по цьому пункту буде довготривала позиційна і тактична боротьба.

Зараз питання полягає в тому як будуть виконуватися ці домовленості. Угода про припинення вогню вступає в силу з 15 лютого. За цей час можуть відбутися певні зіткнення – бойовики за підтримки росіян захочуть щось змінити. Але в цілому, думаю, що якщо вдасться досягти перемир'я, то ми можемо говорити про головне – що ми виграли мир. Так, на тих територіях, які ми реально не контролюємо, будуть проведені місцеві вибори і ми розуміємо, хто отримає перемогу на тих місцевих виборах. Але це певна плата, за те, щоб ми зберегли країну, припинили широкомасштабну агресію.

Ще одне питання – чи дійсно будуть виведені російські війська?

Це є пунктом угоди. Путін змушений був на нього погодитися під сильним тиском Заходу. Далі ми будемо співпрацювати з нашими міжнародними партнерами, будемо вимагати відводу російської техніки та виводу російських військових. Це буде тривалий процес. Не забувайте також, що ми маємо справу кдбістами та чекістами, тому очевидно, що Росія буде вставляти палки в колеса.

А ми можемо оцінити розмір та кількість тих палок, якими нам будуть намагатися завадити?

Давайте подумаємо, чого хотів Путін і чого він досяг. Він прагнув створення автономних республік в межах Донецької і Луганської областей, прагнув, щоб цей статус був записаний у Конституції. Але ми бачимо, що нічого цього не буде. Тобто він змушений відступити від своїх планів.

Тобто, наразі ми можемо говорити про те, що угода матиме позитивні наслідки для нашої країни?

Думаю, що так. Це компроміс. Думаю, що буде серйозний західний тиск, спрямований на те, щоб забезпечити виконання цих домовленостей.

Також у нас лишається козир – фінансові транзакції. Там написано, що, з одного боку, відновлюються соціальні виплати, але з іншого боку ці території мають сплатити податки в український бюджет. Це важливо.

Для нас ключове, звичайно, щоб припинилася війна, щоб росіяни вивели свої війська і щоб був відновлений контроль над російсько-українським кордоном. Заради цього ми ідемо на такі речі, як проведення місцевих виборів за українським законодавством. Ну, припустимо, що Захарченко буде обраний головою Донецької міської ради. Але якщо там не буде росіян і чеченців, то, очевидно, можливості у нього будуть абсолютно іншими.

Ви думаєте, Україна зможе з ними адекватно співпрацювати?

Це плата за збереження України. Зрозуміло, що вони покидьки. Але можу сказати, що коли досягаються такі угоди, то сторони змушені іти на певні поступки, навіть якщо вони їм неприємні. Наприклад, Ізраїль мав як переговірника Ясіра Арафата, якого в країні багато років називали терористом N1. Але, зрештою, пішли на переговори, на домовленості і згодом позиція того самого Арафата і Організації визволення Палестини сильно трансформувалася – зараз вона сильно відрізняється від позиції ХАМАСу. Тобто такі речі є можливими.

Ще один момент. Пушков у своєму виступі сказав, що, мовляв, ситуація на Донбасі нагадує Придністров'я. Так от придністровської моделі тут не буде. Тому що Придністров'я визнане як рівноправна сторона в переговорах з Молдовою. Але наголошую: Плотницький і Захарченко підписали мінські домовленості просто як Плотницький і Захарченко, там нема згадки про "ЛНР" і "ДНР". Це теж перемога української дипломатії.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Що там із "Кримською декларацією", прийнятою адміністрацією Трампа 2018 р.?

Радник Трампа: Зеленський має представити реалістичне бачення миру, Криму більше немає. Щоправда, за кілька годин команда Трампа дезавуювала ці твердження, зазначивши, що це був радник саме під час виборчої кампанії, отож він не має жодних повноважень робити такі заяви...

Опитування у 30 країнах: хочуть перемоги України і лідерства США

Оригінал на НВ 4 листопада британській The Economist опублікував результати опитування міжнародної кампанії GlobeScan, проведеного у 30 країнах світу (в кожній країні опитували по 1000 респондентів)...

Три несподіванки з опитування до Дня Незалежності

Оригінал – НВ 8-15 серпня Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова провів загальнонаціональне опитування...

"Історичні" вибори у Мексиці: "каральне голосування" та вплив на Україну

ОЛЬГА ВОРОЖБИТ, ОЛЕГ САБУРА: Оригінал "Тиждень" 2 червня у Мексиці відбуваються загальні вибори, які незалежно від результатів вже можуть вважатися історичними...

5 років еволюції, але й невиправлених помилок

Одразу хочу заспокоїти Офіс Президента, що першодрук в Польщі вийшов під бравурним заголовком "П'ять років Зеленського. Гарань: Від популіста до державника...

"Спроба Бразилії забезпечити участь Путіна у саміті G-20 шкодить пріоритетам її головування"

Оригінал статті Олівера Штункеля, проф. Школи міжнародних відносин Фундації Варгаса (Бразилія) – Estadão de São Paulo. Переклад статті – журнал "Тиждень"...