26 липня 2021, 12:08

Бабин Яр: ''красномовство'' юристки Єрмака

13 липня відбувся форум "Україна-30. Гуманітарна політика". Відкривав його Президент Зеленський, який навів цифру, що 55% українців не знають, де знаходиться Бабин Яр (8 хв. виступу). Але, згідно з червневим опитуванням Фонду "Демократичні ініціативи", проведеного спільно з КМІС, 55% українців якраз знають, де знаходиться Бабин Яр. Тож чи спічрайтери написали неправильну цифру, чи Президент неправильно прочитав, чи йдеться про якісь опитування, невідомі громадськості.

Наступним за Президентом (!) цілу годину на екрані з Канн над залом домінувала фігура Іллі Хржановського, одіозного російського арт-керівника приватно-російського проєкту меморіалізації Бабиного Яру (МЦГБЯ), який разом із своєю командою презентував цей проєкт. А далі виступали переважно ті, хто так чи інакше пов'язані із МГЦБЯ. Про існуючий державний проєкт, підготовлений Інститутом історії України НАНУ, влада і спікери вже традиційно не згадували.

В "дискусії" взяла участь і Роза Тапанова, з 1 березня 2021 р. – в.о. гендиректора Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр". До цього вона працювала багато років (з 2004 р. за оприлюдненими даними) в "Міжнародній правничій компанії", засновником, власником і керівником якої був Андрій Єрмак (до 2019 р.)Чесно скажу, я сумнівався, чи вартий суспільної уваги виступ Тапанової. Показав друзям. Відповідь була – обовязково: аби подивитися на культурний рівень людини, яка поставлена керувати Національним заповідником, її здатність самостійно формулювати думки.

Отже, ось уривки з її виступу на форумі "Україна-30". Повний виступ можна подивитися тут (третє відео, з 35 хв.).

"Заповідник, як держава, особливо останні роки, постійно робить те, щоб це місце [Бабин Яр] вже не було асоціацією яких просто болю, просто жаху або парк.

В культурному аспекті це місце, коли пам'ять і місце покою багатьох людей багатьох національностей, де було місце нульової толерантності, де ти був вбитий тільки за те, що ти був там... розділення там... за націями, віросповіданнями, чи це хворий як пацієнти лікарні, чи ти приймав якусь іншу політику.

В нашому розумінні, що потрібно це зробити, це зробити символом живої пам'яті, коли ми не боїмося, як наголосив президент, казати про ту історію, що була, що це місце має обличчя.

Коли ми кажемо про праведників, то в часи, коли була нульова толерантність, люди ціною могли свого життя і своєї сім'ї, вони проявляли цю любов до ближнього. І тому зараз, чому ми кажемо про те, що праведники світу, України – це герої і це і символ того, що ці люди були тоді і вони зараз є. І ми повинні пам'ятати про тих, хто жив і давати пам'ять, хто тоді був.

І наше завдання, попри те, що історично це наповнювати, давати відповіді, для того, щоб люди шукали ці відповіді і знали, що це не тільки парк, що це не шаблон того, що це просто біль, що це є Голокост або інформація про Другу світову війну...

В світовому масштабі це повинно бути таке місце, де надії цього діалогу, і тоді це місце, вот заповнення цих ярів, ям болю та жаху.

Заповідник в співпраці з міжнародною організацією, компанією, яка є третьою компанією щодо досліджень соціологічних, щодо 80-річчя ми попросили про те, щоб вони зробили таке опитування для розуміння, так як правильно будувати наш шлях, як будується ця політика.

І для нас, для мене особисто так, є дивно про те, що та політика замовчування, а зараз також токсичності до цього, страху щось робити, бо воно завжди сприймається по-іншому.

Ну я про це і кажу, що воно, місце не повинно бути, знаєте, воно вже було місце нульової толерантності. А зараз це символ надії, діалогу та нашої толерантності до цього. Вот це буде показувати наскільки наш рівень є духовності, людяності і наскільки ми вже в 21 річчі".


В інформацію про Тапанову зазначено, що "вона є спеціалістом з усіх питань, що стосуються будівництва та операцій з нерухомістю, а також фінансування та інвестицій".

"Окрім "Міжнародна правнича компанія", Роза Тапанова також помічена серед засновників ТОВ "Південно-західна будівельна група" (11 лютого 2021-го вийшла із засновників), ТОВ "Проф-М" (11 лютого 2021-го вийшла із засновників, а 15 лютого склала повноваження керівника), ТОВ "Консул" (компанія ліквідована) ".

2 квітня вона, слідом за Роднянським-молодшим (Роднянський-старший – співзасновник "1+1", зараз працює в медіа-бізнесі Росії) стала членом наглядової ради "Ощадбанку" за квотою Кабміну. А новим головою правління "Ощадбанку" став С.Наумов, який до цього працював в дочці російського "Сбербанку". Але це – тема окремої розмови, а саме: як розставляються повсюди люди, так чи інакше повязані з трикутником: Єрмак – "1+1" – росіяни.

Мабуть, Тапанова – таки здібний юрист, який ще й має багато часу, аби охопити такі різні сфери як "Ощадбанк" і Бабин Яр.

Але щоб керувати меморіалізацією такого чутливого місця як Бабин Яр – треба мати відповідну культурно-гуманітарну підготовку, бути візіонером. Єрмак, мабуть, поставив її для іншого – провести оборудки з державною власністю і відкрити шлях приватно-російському проєкту на території державного заповідника.

powered by lun.ua

Одещина серпнева: протести та фальсифікація ковід-сертифікатів

Перший, скорочений варіант статті – на сайті TEXTY.ORG.UA Фонд "Демократичні ініціативи" продовжує за підтримки Фонду Науманна серію аналітичних матеріалів, присвячених оцінці стабільності в Одеській області...

Критика влади під час війни: дилеми українських політологів

Писати розлогі книжки чи займатися поточним політичним коментуванням та аналітикою? Самореалізуватися в науці чи творити інституції, зокрема в освіті, ЗМІ, тій же науці, без яких, як зазначив на презентації моєї книжки "Від Брежнєва до Зеленського: дилеми українського політолога" Ярослав Грицак, "нам усім буде дефолт"? Продовжувати критикувати владу чи, з урахуванням незакінченої війни, стримуватися в оцінках, щоб не потопити свій же човен? Без чесних відповідей на ці запитання українським академічним політологам буде важко рухатися далі...

''Русскій мір'' – чи відмова щепитися: що більше загрожує Одещині?

Скорочений варіант – на сайті TEXTY.ORG.UA Фонд "Демініціативи" за підтримки Фонду Науманна продовжує серію аналітичних матеріалів, присвячених оцінці згуртованості та стабільності в Одеській області...

Магічні 70%

Ні-ні, це не про 73% на виборах 2019 р. і не 73% (з опитування липня 2020 р.), які не вважають команду Президента ''чесною і порядною''. Бог з ними, з політикою і з нашою внутрішньополітичною боротьбою...

Гарні новини для Кримської платформи

Напередодні саміту Кримської платформи український уряд отримав гарні результати опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" і соціологічною службою Центру Разумкова...

Друзі-журналісти, УВАГА! Звідки взялася цифра про 40% ''згодних'' з Путіним?

Друзі-журналісти, УВАГА! Звідки взялася цифра в опитуванні наших шанованих (щиро!) колег про 41% українців, які наче згодні із Путіним (щоправда 55% не згодні)? Питання стояло так: "Нещодавно президент Росії Путін заявив, що "росіяни та українці – один народ, який належить до одного історичного та духовного простору...