Альона Гетьманчук Директорка Центру "Нова Європа" (New Europe Center)

Президент країни-жертви

25 травня 2018, 13:05

Президентство Петра Порошенка – це президентство, яке чи найбільше з усіх попередніх президентств визначається масштабною зовнішньою кризою на додаток до внутрішніх. Вміння залучити міжнародну підтримку для протистояння агресії Росії стало найбільш затребуваною якістю президента України зразка 2014-2018 років. Загалом, Порошенко з цим завданням справився досить непогано. Максимум, що можна було отримати за цей час від міжнародної спільноти – запровадження, утримання, а місцями й посилення санкцій щодо Росії, виключення і не повернення її до G7, прийняття рішення про надання Україні летальної оборонної зброї з боку США – було досягнуто. Попутнім вітром для України в контексті міжнародного стримування Росії стали факти російських гібридних атак на території ключових країн Заходу (США, Франції, Німеччини, Британії), які посилювали український дискурс про Росію як загрозу, а не можливість.

Україні так само вдалось переконати міжнародних партнерів і зберегти по сьогоднішній день політику "спочатку безпека" у підході щодо вирішення конфлікту на Донбасі. Стратегія купівлі часу, яка стала однією з характерних рис президентства Порошенка, у контексті виконання Мінських домовленостей якраз спрацювала. Навіть на четвертому році президентства Порошенко зумів зберегти дружні відносини з таким критично важливим для України партнером як канцлер Німеччини Ангела Меркель (з Ющенком і Януковичем стосунки у лідерки ФРН були зіпсовані вже на першому році президентства).

Таким чином, Порошенко доволі непогано за ці чотири роки виконав роль президента країни-жертви, хоча війну на Сході це, на жаль, не зупинило. Що ж до президента країни-переможця, чи принаймні країни-відповідального партнера, то тут є питання.

Окрім отримання безвізового режиму з ЄС, що є беззаперечним досягненням, існує проблема з роздачею обіцянок, які потім не виконуються і провокують тертя та недовіру з боку важливих міжнародних партнерів. Брак такої довіри наразі спостерігається з нашим ключовим партнером – Європейським Союзом. Помітна серйозна фрустрація взаємним діалогом як у Києві, так і Брюсселі. Зберігається достатньо високий рівень недовіри між Україною та НАТО. Якщо у контексті виконання Мінських домовленостей, тактика "купівлі часу" спрацювала, у контексті виконання взятих на себе зобов"язань щодо реформ по лінії європейської та євроатлантичної інтеграції, "купування часу", затягування рішень, які зрештою все одно доводилось чи доводиться приймати, послабили позиції Президента та України. Відбулась втрата довіри до України як країни, яка шукає не можливостей для швидкого реформування, а приводів, чому та чи інша реформа не може відбутись саме зараз.

Очевидно, не був достатньо врахований той факт, що підтримка України з боку Заходу не триватиме лише на підставі того, що територіальна цілісність України була порушена. Взаємозв"язок між видимими внутрішніми перетвореннями в Україні та її зовнішнім сприйняттям виявився набагато сильнішим.

Однією з найбільших поразок за президентства Порошенка є втрата дружніх, довірливих довіри з боку наших безпосередніх європейських сусідів. До ворожого східного фронту ми станом на сьогодні маємо "оголений", насторожений до України західний фронт. Нових надійних союзників ми не особливо здобули, а старих ризикнули розгубити. Передусім це стосується Польщі.

З коментаря газеті "День"

powered by lun.ua
Коментарі — 7
Сергій Мельник _ 19.08.2018 21:55
IP: 176.37.33.---
Це просто приголомшує, нова неймовірно тупа брехня та маніпуляції від чергового грантожера.
Усіх Необману _ 27.05.2018 22:33
IP: 35.235.227.---
"Максимум, що можна було отримати за цей час від міжнародної спільноти –... – було досягнуто". Вот с чем вы сравниваете, когда пишете такое? Вы пишете от имени этой спільноти, которая все возможное сделала уже или как понимать?) Не так много людей в Украине поддерживают евроинтеграцию, как показывают СМИ и все болтают, так что спільноте нужно ценить Порошенко в этом смысле. Представьте другой сценарий, на след выборах побеждает Рабинович и мы медленно возвращаемся в орбиту РФ, а вас выгоняем из страны как иностранного агента, как вы будете вспоминать эти времена? Отож))) Вообще непонятна ваша однозначность в свете сказанного нашим философом Поповичем – пока человек не умер, о нем еще нельзя составить полной картины, тк он еще может чтото сказать, а вы уже Порошенко оценили как использованный... эм... материал. Кто вам платит за такую работу? Назовите, кто вам платит! Все остальное деньги на ветер)
Volodymyr_R _ 25.05.2018 18:08
IP: 80.77.36.---
Можна було написати відвертіше, що на посаді Президента України Порошенко виявився бездарним. Треба вертатися на посаду президента "Рошен"
Александр 1 _ 25.05.2018 15:44
IP: 188.163.12.---
Анатолій Дмитрук:
Чому б...не було подати Власноручно проект закону про Імпічмент?...
Чому би не сприяти Блокаді окупованих територій – і показати, що ніякого "бізнесу на крові" нема...?...
Вам до вподоби президент, який власноруч буде копати сам собі яму? Де ви таких бачили? Невже президент-дебіл вам би більше сподобався? Та ще й під час війни.

Блокаду взагалі непотрібно було вводити, тому що це нанесло Україні величезних збитків: економічних, політичних, людських. Але довелось ввести під тиском "семенченків" та інших "корисних ідіотів". Що стосується нечесних службовців, підприємців..., які наживались на контрабанді з окупованими територіями, то дійсно це було. Але це окреме питання, яке потрібно було вирішувати не блокадою, а чітким контролем з боку держави за пересуванням людей і товарів через границю з ОРДЛО. Люди ж досі пересуваються. І ніхто не каже, що це "пересування на крові", хоча і там, вважаю, хтось досі наживається на пропусках.
Борис Троян _ 25.05.2018 15:33
IP: 46.98.247.---
Пани Альона, не пачкайте свою репутацию, батончики плохо отмываются. Порошенко сам себе вырыл яму, пытаясь сохранить коррупцию (и сохраняет пока),придерживая в прошлом страну.
Анатолій Дмитрук _ 25.05.2018 15:19
IP: 94.230.204.---
Дуже часто Петро Олексійович, оточений улесливою челяддю з АП і повністю скомпрометованого БПП, сам себе заганяє в глухий кут – часу навіть на правильні ходи все менше і менше.
Чому б ще на початку докорів у аворитаризмі не було подати Власноручно проект закону про Імпічмент?... Без сумніву, рейтинг Президента і довіра виборців зросла би неймовірно. Чому би не сприяти Блокаді окупованих територій – і показати, що ніякого "бізнесу на крові" нема, і що інтереси держави вищі за власні бізнесові?... Тим більше, що блокада би сприяла стагнації окупаційної адміністрації і наближала час звільнення (а не відрізала їх, як твердять деякі "йолопи миру).
Історичні постаті визначаються саме такими вчинками. Петро Олексійович не наважився (як і попередні президенти) стати лідером не блоку, а нації.
sensor+2 _ 25.05.2018 14:36
IP: 46.118.8.---
Пока что лучшего Президента Украины чем Пётр Алекссевич не было, как бы его не ругали, а людям которым небезразлична независимость Украине не могут не признать этого факта. Как минимум от него не ожидаешь предательства, в этом смысле 100% уверенность в нём. Будет кто лучше, я первый признаю, но пока не было.
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

12
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

12
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

13
Ігор Луценко

Хто стріляв вночі у Голосієво і до чого тут справи Майдану?

Українська правда

Стати депутатом і залишитись людиною. Чому "Слуга народу" неправа в історії із "тупою вівцею"

Сергій Лямець

ZeVulgaris. 🤡 Андрюха, шо там с Кабмином?

16
Тимофій Бадіков

Залишити неможливо звільнити: чи буде в МОЗ новий очільник?

Євген Бистрицький

ПІДВОДНІ КАМЕНІ 7-ГО КОМІТЕТУ

7
Айдер Муждабаєв

"Русский писатель" Захар Прилепин: самый кассовый из убийц

5
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter