Дар'я Каленюк Юрист, виконавчий директор та член правління Центру протидії корупції

Злочевський дякує САП та ГПУ за закриті справи

02 лютого 2018, 14:35

Микола Злочевський ніби безперешкодно повернувся в Україну – кому він має подякувати за це?

Першу заяву про злочин стосовно Злочевського ми направили в ГПУ в жовтні 2014 року. У заяві ми надали перелік спеціальних дозволів на видобуток нафти та газу, які компанії Злочевського отримали в 2010-2012 році – саме в період перебування Злочевського на посаді Міністра екології в уряді Азарова.

Нашу заяву долучили до вже діючого кримінального провадження ГПУ від 27 березня 2014 року, у рамках якого правоохоронці перевіряли діяльність Міністерства за часів Злочевського та факти отримання спеціальних дозволів на видобуток родовищ компаніями групи Бурізма.

Ми навіть ходили в ГПУ на допит по цій справі. Виявилося, що нею вже тривалий час займався слідчий Дмитро Горожанкін, його кабінет був заставлений десятками папок з матеріалами щодо отримання дозволів компаніями Злочевського.

На нашу думку, ГПУ мали підстави оскаржити в суді законність видачі ліцензій компаніям Злочевського і повернути їх назад у власність держави ще у 2014 році. Однак не зробили цього. Натомість, правоохоронці "допомогли" Злочевському зняти арешт з 23,5 мільйонів доларів, накладений Лондонським судом. Про це ми багато писали і в 2014-му, і в 2017-му роках.

Нагадаю, що навесні 2014-го британські правоохоронці арештували підозрілі гроші Злочевського і влітку надіслали в ГПУ запит про міжнародно-правову допомогу. З матеріалів Лондонського суду ми дізналися, що більша частина з арештованих 23,5 млн дол США – це кошти, отримані від офшорних компаній Курченка за продаж Злочевським Херсонської нафтоперевалки в кінці 2013.

Слідчі Британського Бюро по боротьбі з шахрайством просили ГПУ надати докази злочинності походження цих мільйонів, щоб мати підстави для їх подальшого арешту, навіть приїздили в Україну. Але замість доказів британським колегам у ГПУ видали довідку адвокатам Злочевського, що прокуратура немає підозр стосовно їх клієнта, в наслідок чого Лондонський суд скасував арешт. Лише після цього ГПУ оголосила підозру Злочевському в незаконному збагаченні і справу майже не розслідували, допоки у травні 2016 ГПУ не очолив Луценко. У жовтні 2016 він перекваліфіковує справу з "назаконного збагачення та відмивання грошей стосовно підозрюваного Злочевського" у справу "про ухилення від сплати податків бухгалтерки компанії "Еско-Північ" з групи Бурізма".

Це як перекваліфікувати убивства серійним маньяком на хуліганство студента.

1 листопада 2016 року бухгалтерка "Еско-Північ" відшкодовує державі 180 мільйонів гривень, пише заяву про звільнення від кримінальної відповідальності і ГПУ закриває справу проти Злочевського. Бурізма переможно звітує про "тісну співпраю з ГПУ", у результаті якої замість можливих 23,5 млн доларів бюджет отримав лише третину – близько 7 мільйонів доларів штрафу.У січні 2016 року частину матеріалів кримінальних проваджень щодо Злочевського з ГПУ витребовує НАБУ – щоб вивчити судову перспективу скасування дозволів на видобуток нафти та газу групи Бурізма.

Уже тоді було зрозуміло: час для НАБУ йти по "гарячих слідах" можливих злочинів Злочевського втрачено, докази у справі розпорошені чи не зібрані, свідки відмовляються говорити, оперативні дані збирати пізно. Проте детективи НАБУ, на відміну від слідчих ГПУ, бачили грубе порушення в отриманні ліцензій компаніями групи Бурізма – рішення про видачу дозволів було надано без погодження відповідних обласних рад, де мав здійснюватися видобуток природних копалин.

Цього порушення недостатньо для "посадки" самого Злочевського, але цілком достатньо, щоб забрати в його компаній незаконно видані дозволи на видобуток надр.

НАБУ просить САП звернутися до суду з адміністративним позовом про скасування рішень про видачу дозволів.

Ну а далі ви знаєте – ми про це теж неодноразово писали. 9 місяців САП зволікає з позовом і пропускає шестимісячний строк на подання адміністративного позову, а коли таки наважується піти в суд – той цілком обгрунтовано відмовляє у розгляді справи.

У результаті Холодницький провалив єдиний вагомий результат від справи-пустишки проти Злочевського, що дісталася НАБУ після ГПУ. Звичайно, що розслідувати цю справу далі в САП були не зацікавлені, а тому влітку 2017 року прокурор Іван Федоренко її закрив (документ).

Тепер же керівник САП "включає окуня" і каже, що "слідство не зібрало достатньо доказів".

А Генпрокурор взагалі цинічно хизується оборудкою з перекваліфікацією справи, у результаті якої він звільнив Злочевського від кримінальної відповідальності та поповнив казну на смішну у порівнянні з тим, що вкрали, суму.

Тільки чомусь Холодницький не уточнює, що "погане слідство" – то не детективи НАБУ, а його колеги – слідчі і прокурори ГПУ, а також, його колеги – прокурори САП, які умисно, на нашу думку, провалили скасування через суд рішень про надання дозволів, що допомогло Злочевському зберегти контроль над нафтогазовими родовищами.

Це вже певна традиція: справи зливає тандем ГПУ-САП, а винним називають НАБУ.

powered by lun.ua
Коментарі — 7
Андрей Владимирович Чернов _ 04.07.2018 14:56
IP: 35.235.226.---
відразу видно платні коментарі, які просто копіюються і стаття не читається. За такі коменти платять мало, але їх багато. По темі нічого сказати не можуть – очевидно що за декілька гривень – велика робота читати статтю та хоча б тематичний коментарій придумати, максимум- заголовок.
Святослав Богданов _ 22.03.2018 22:33
IP: 35.195.195.---
Дякую за статтю.Хотілося б почути думки, чи буде підтримувати когось із кандидатів в президенти України Америка?
Сергей Папков _ 04.02.2018 20:02
IP: 35.205.200.---
Сергей Папков:
"Уже тоді було зрозуміло: час для НАБУ йти по "гарячих слідах" можливих злочинів Злочевського втрачено, докази у справі розпорошені чи не зібрані, свідки відмовляються говорити, оперативні дані збирати пізно." (Д. Каленюк).
Дивна теза, адже мова йде про ЕКОНОМІЧНІ ЗЛОЧИНИ, які завжди супроводжуються різноманітною документацією. Це ж не вбивство, коли буває невідомо не лише хто вбив, а й за що. А при економічних злочинах завжди можна знайти крайнього, який щось підписав, і дати йому альтернативу: "Або ти відповідатимеш і "сядеш" за все і всіх, або запропонуй іншого кандидата". А Ви пишете: "Свідки мовчать...".
До того ж будь-якого посадовця завжди можна покарати за цю "тему": або ж за участь у злочині, або за нехлюйство (не проконтролював, не виявив тощо); звичайно при наявності бажання, якого, видається, просто немає.
Сергей Папков _ 04.02.2018 19:35
IP: 35.190.218.---
"Уже тоді було зрозуміло: час для НАБУ йти по "гарячих слідах" можливих злочинів Злочевського втрачено, докази у справі розпорошені чи не зібрані, свідки відмовляються говорити, оперативні дані збирати пізно." (Д. Каленюк).
Дивна теза, адже мова йде про ЕКОНОМІЧНІ ЗЛОЧИНИ, які завжди супроводжуються різноманітною документацією. Це ж не вбивство, коли буває невідомо не лише хто вбив, а й за що. А при економічних злочинах завжди можна знайти крайнього, який щось підписав, і дати йому альтернативу: "Або ти відповідатимеш і "сядеш" за все і всіх, або запропонуй іншого кандидата". А Ви пишете: "Свідки мовчать...".
Grygorii Moroz _ 02.02.2018 19:43
IP: 46.211.105.---
Задарма ніхто нічого не робить. 23.5 мінус 7 мільйонів =16.5 млн. баксів.
Ростислав Гушинець _ 02.02.2018 17:45
IP: 31.41.71.---
НАБУ тупо обслуговує інтереси бізнесменів. Справу закрито на вимогу американців (просто Злочевський і Байден мають багато спільного в бізнесі...)
Олеся Дещенко _ 02.02.2018 17:36
IP: 35.195.68.---
Ну теперь-то все очевидно и понятно, что НАБУ и здесь дров наломало. теперь Злочевский просто с насмешками выражает благодарность
ONLINE
Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter