Гліб Канєвський Голова експертної організації StateWatch, Антикорупційна група РПР

Рада громадського контролю при ДБР: припинити бутафорію

29 березня 2018, 15:52

В Україні дано старт новому органу правопорядку – Державному бюро розслідувань. Директор бюро Роман Труба пообіцяв розпочати перші розслідування до кінця року. Це означає, що Генеральна прокуратура має остаточно передати слідчу функцію до ДБР. Так визначено Конституцією.

Скептики можуть зауважити, що втомилися від множення нових органів. Втім у даному випадку, ціна не обговорюється. На кону права людини.

Справа в тому, що саме ДБР, покликане незалежно без політичних вказівок, протидіяти злочинам посадовців, насамперед працівників органів правопорядку. Наприклад, у березні 2018 року під приводом проведення слідчих дій Нацполіція та Нацгвардія ліквідували наметове містечко під Верховною Радою. Під час "зачистки" були надмірно застосовані сила та спеціальні засоби. Затриманих демонстративно утримували на колінах у снігу. Наразі справу розслідує СБУ, яке цілковито залежне від Президента Петра Порошенка. А подекуди і від його друзів, проти яких в тому числі виступили протестувальники. Тож надії марні на швидкі результати слідства. Та якби вже було незалежне ДБР, справу б розслідували саме його слідчі.

Але незалежність нового органу ще треба відстояти.

Цивільний нагляд над ДБР покладений на передбачену профільним законом Раду громадського контролю. РГК є досить серйозним запобіжником і від політичного впливу в тому числі. Наприклад, положенням про РГК передбачено, що громадськість заслуховує інформацію про діяльність ДБР, проводить аналіз виконання завдань бюро; розглядає звіти ДБР; готує та подає власні пропозиції щодо організації та проведення консультацій з громадськістю, бере участь у таких консультаціях і подібне. Не можуть стати членами РГК чиновники органів влади чи екс-правоохоронці, які працювали в органах протягом останніх двох років. Ані ГПУ, ані СБУ не знають такого контролю.

Проте, уже зараз очевидно: умисно чи ні, та прем'єр Володимир Гройсман постановою уряду заклав "бомбу" в порядок формування РГК, яка здатна підірвати всі існуючі запобіжники від політичного впливу.

Мова йде про особливості голосування за кандидатів до РГК при ДБР. Вибори є рейтинговими під час установчих зборів всіх охочих кандидатів, які самостійно заповнюють бюлетені. Як таке "волевиявлення" виглядає на практиці? Кандидати, які правильно подали документи на членство в РГК, зустрічаються на установчих зборах, і голосують один за одного, хто кому довіряє. Ті 15 кандидатів, які отримають найбільше голосів, і сформують РГК. А значить будуть здійснювати цивільний контроль на новим органом правопорядку.

Проблема, в тому, що ще в часи "регіоналів" була добре відпрацьована схема захоплення громадських рад. Заходять сто пов'язаних між собою кандидатів від фейкових громадської організацій, і результати голосування в кишені у організатора схеми. А згодом і орган, який контролює рада.

30 березня відбудуться вибори до Ради громадського контролю при ДБР. На 15 місць претендують аж 99 кандидатів. Конкурс більший, аніж на бюджетні місця в столичних ВНЗ. Такий ажіотаж насторожує. Наприклад, в кінці минулого року до Громадської ради також нового Агентства з розшуку та менеджменту активів ледь назбиралося два десятки делегатів.

На початку року спільнота експертів Реанімаційного пакету реформ попереджала владу про ризики, які несе недосконалий порядок формування РГК при ДБР. Та все марно.

Зважаючи на аномалію, команда StateWatch вирішила провести незалежний моніторинг кандидатів до Ради громадського контролю при ДБР згідно методології. Основними критеріями аналізу біографій були політичні зв'язки, робота або пов'язаність з органами правопорядку, а також інша важлива інформація, яка кидає тінь на кандидата.

Результати виявилися невтішними, хоча і очікуваними.Понад 70 кандидатів мають один чи кілька індикаторів, які свідчать про упередженість. Це політична приналежність, або тривала служба в органах правопорядку. Зокрема 46 кандидатів мають за плечима політичне минуле. Моніторинг також виявив коло кількох груп, до яких входять пов'язані між собою особи. Всього таких 37 кандидатів. Не погані умови для заочної перемоги.

Такі особливості формування РГК при Державному бюро розслідувань можуть дорого коштувати громадянам. Без аполітичного цивільного нагляду, бюро швидко перетвориться на аналог ГПУ. Тобто закриту фортецю, до якої правозахисникам достукатися зась. А відтак, на черговій реформі доведеться поставити хрест.

Та ще не пізно виправити помилку. Вже сьогодні керівник ДБР Роман Труба може ініціювати зміну правил формування РГК при ДБР. А прем'єр Володимир Гройсман забезпечити ухвалення швидких змін, що закріплять вільне Інтернет-голосування за кандидатів. Це відкриє шлях до відкритої конкуренції за зразком примірно сформованих громадських рад при згаданому Агентстві з розшуку та менеджменту активів і Національному антикорупційному бюро.

powered by lun.ua
Коментарі — 11
Rostyslav Kravets _ 30.03.2018 21:30
IP: 35.205.164.---
Смешной и высосанный из пальца анализ. Ну приятно, что за самовыдвижение через ВККСУ и иск о защите чести и деловой репутации в грантоедному изданию мне присвоили желтый уровень опасности. К слову, а разве грантососы не занют, что Петр Варишко был членом ТСК и членом ГРД, а также вышел оттуда в связи с несогласием.

Уникально предвзятый анализ. И почему члены РПР не красные. Это же прямые вредители для независимости Украины.
Сергій Летягін _ 30.03.2018 19:14
IP: 109.162.121.---
Посмотрим!
Яків Миколайович _ 30.03.2018 18:03
IP: 5.248.241.---
Автор не міг би пояснити, в ЯКИХ законах та нормативних актах прописані "індикатори", в порушенні яких він звинувачує делегатів Установчих Зборів? І чи не міг би він назвати бодай десяток, ба навіть півдесятка громадських організацій в Україні, які пов'язані з питаннями правоохоронної діяльності, і при цьому не мають зв'язків з політичними силами, правоохоронними органами, та не пов'язані між собою? Окремо – питання участі деяких громадських організацій в обранні інших громадських рад. Це – НЕ ЗАБОРОНЕНО, заборонено брати участь в цьому процесі одним і тим самим особам.
Vasiliy Apasov _ 30.03.2018 09:53
IP: 95.67.87.---
Glib Kanevskiy:
В декларации, когда подавал, указывалось "должность (кандидат на должность) ". Может кто-то просто не умеет их читать?). А про народный фронт не охота исправить?) Бедному Мартыненко наверное икается постоянно, когда все повторяют идиотизм который у Шабунина придумали.))))
Vasiliy Apasov _ 30.03.2018 09:47
IP: 95.67.87.---
Наталья Мамченко:
Им это не важно)
Наталья Мамченко _ 30.03.2018 09:36
IP: 130.180.209.---
Доброго дня! Ви в аналізі переплутали організацію з іншою! Ось наша, ніхто в РФ не зареєстрований! Перевірте за ОПЕНДАТА чи юконтрол чи по реєстру!
Наталья Мамченко _ 30.03.2018 09:35
IP: 130.180.209.---
Доброго дня! Ви в аналізі переплутали організацію з іншою! Ось наша, ніхто в РФ не зареєстрований youcontrol.com.ua/catalog/company_details/40092804/
Glib Kanevskiy _ 30.03.2018 09:22
IP: 178.54.223.---
Vasiliy Apasov:
Ми внесли корективи. Але радимо і Вам в офіційній декларації зазначити, що Ви кандидат в члени, а не член.
Kateryna Kuvita _ 29.03.2018 23:48
IP: 35.205.37.---
Шикарно! Тобто Олексій Гриценко не підпадав під моніторинг через конфлікт інтересів та ваше особисте знайомство, але ви чомусь не посоромились полити брудом мене, Дмитра Карпа, Сергія Строя, посилаючись на ручну ГОшку того самого Олексія Гриценка? Молодці! До відома. "Материнська" організація – це Автомайдан, який спочатку збирався на Європейській площі, а потім в Укрдомі, звідки ваш друг утік та покинув всіх. І поки той же Сергій Строй чи Дмитро Карп кожного дня, включаючи розстріли на Майдані були на місці в найтяжчі часи, ваш друг пішов та оформив право на торгову марку "Автомайдан"! У лютому 2014 року – торгову марку "Автомайдан"!
Ні, серйозно. Хлопці та дівчата, ви раптом нічого не наплутали в своїй "аналітиці"?
Vasiliy Apasov _ 29.03.2018 23:35
IP: 95.67.87.---
Уважаемый автор, вы на столько невнимательно делали свои результаты (или ваши помощники), что приписали мне членство в РГК при НАБУ в 2016 году, где меня естественно и близко не было) НЕ удивлюсь, если у вас и вся другая информация такая же "точная")))) А вот не попавший под мониторинг (из-за конфликта интересов) господин Гриценко был членом РГК при НАБУ. Да еще и незаконно, так как был депутатом Киеврады, что являлось нарушением. Учитесь хотя бы "гавно" делать качественно.
Богдан Дівнич _ 29.03.2018 17:40
IP: 104.199.37.---
Поки функціонує нинішня влада в своїй нинішній сукупності,марна справа розраховувати на ясність,прозорість,совість і все інше,що сприятиме правді та справедливості,сподіватись марно.Все здійснюється по методикам ШАХЕР_МАХЕРУ.
Корупція1445 Мовне питання190 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291 Зеленський75
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter