27 квітня 2018, 20:44

Повернути право на референдум!

Конституційний суд нарешті визнав неконституційним закон часів Януковича "Про всеукраїнський референдум". Це перемога, хоч на це і знадобилось понад три роки (!).

У чому перемога?

Нагадаю, 1 грудня 2014 року, 57 народних депутатів, серед яких був і я, підтримали громадянське суспільство і внесли подання КСУ з вимогою визнати закон 2012 року "Про всеукраїнський референдум" неконституційним.

Цей закон писався під одну людину – президента Януковича і дозволяв узурпувати владу і зробити із Конституцією все, що завгодно. Процедура проведення референдуму була прописана так, що фактично всі важелі впливу із формування теми референдуму та визначення "бути йому чи не бути" опинялись у руках президента, а не за народу.

Можна було змінити, відмінити, або навіть прийняти нову Конституцію простою більшістю голосів, не зважаючи, скільки людей брало б участь у голосуванні. Або поєднати в одне питання кілька, виносячи вигідне президенту рішення. Сюди ж додайте можливість зміни державного устрою та зовнішньополітичного курсу.

І хтозна, чи була б Україна незалежною досі, якби Янукович встиг цим законом скористатись.

Тому дуже добре, що КС, хоч і запізніло, нарешті поставив крапку у цьому питанні, визнавши закон неконституційним і за змістом, і за процедурою. Суд визнав, що парламент перевищив свої повноваження, коли на рівні закону врегулював питання зміни Конституції. Адже приймався закон із грубим порушенням усіх процедур? коли у залі було 50 нардепів (!) і без винесення поправок до другого читання.

Сьогодні у соцмережах багато хто оцінив новину про скасування КС закону "Про всеукраїнський референдум", як зраду і згортання демократії. Чому? Очевидно забувши передісторію його прийняття та зміст.

Але люди праві – всі ці роки вони були позбавлені права на референдум. І нинішній президент не підтримав їх, коли у 2014 році "Батьківщина", за народною ініціативою, зібрала і передала в Адміністрацію Президента 3 млн 340 тис. підписів за проведення референдуму щодо НАТО. Так само як не дав реалізувати право народу на проведення референдуму щодо української землі.

Безумовно, народу потрібно повернути право на референдум шляхом прийняття парламентом нового демократичного закону "Про всеукраїнський референдум" (N2145а). Він, до речі, вже давно зареєстрований і схвалений профільним комітетом. Залишилося – поставити в порядок денний і проголосувати.



Але тут і почнеться найцікавіше! Можна сміливо додавати до антикорупційного суду, нового закону про вибори, закону про імпічмент Президента, закону про тимчасові слідчі комісії ВРУ ще й новий закон про всеукраїнський референдум.

Рішення про розпродаж українських земель має приймати не влада, а український народ на референдумі

Як українці ставляться до ринку землі? Згідно свіжого соцопитування групи Рейтинг, 77% українців за те, щоб всеукраїнський референдум щодо ринку землі відбувся і 79% виступають проти продажу її іноземцям...

Результати місцевих виборів: "не кажи гоп, поки не перескочиш"

Вчора Центральна виборча комісія оприлюднила офіційні результати місцевих виборів, які відбулись 25 жовтня, і означила лідерство "Батьківщини" і Слуги народу...

В Україні ''миється'' понад 9 млрд грн у рік на схемі із неповернення валютної виручки при експорті

Тимчасова слідча комісія (ТСК) виявила, що у 2019-му і 1-му кварталі 2020 року державний бюджет "мився" не лише через "скрутки" ПДВ, а й через інші податкові схеми...

Україна зможе стати організатором Всесвітніх Універсіад і Гімназіад

Днями Президент України підписав закон N2077 "Про внесення змін до Закону України "Про фізичну культуру і спорт" щодо діяльності Спортивної студентської спілки України та Української федерації учнівського спорту", авторства народних депутатів від "Батьківщини" (Крулька І...

Ефективність ТСК у дії: СБУ заблокувала схему зі ''скруток'' ПДВ, Нацполіція відкрила 5 кримінальних проваджень

Учора СБУ повідомила про викриття і блокування схеми у ДПС зі "скруток" ПДВ, яка діяла у 2019-2020 роках. За моєї пам'яті, це вперше, коли Служба безпеки України зробила ґрунтовні аналітичні матеріали і слайди з викриття податкових схем...

Перші результати розслідування ТСК: бюджет ''пилили'' на 2,5 млрд грн щомісяця

Факти, оприлюднені екс-міністром фінансів Ігорем Уманським про мільярдні втрати бюджету через зловживання на митниці і податковій, не фейк. Вони знаходять своє документальне підтвердження вже у перших результатах розслідування ТСК...