Дмитро Кулеба Віцепрем‘єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України в уряді Олексія Гончарука. Колишній постійний представник України при Раді Європи

Відкриваючи двері НАТО і ЄС

05 жовтня 2019, 13:54

Уряд має план дій, як не лише постукати у двері ЄС та НАТО, а насправді в них увійти.

"Knockin' on heaven's door" ("Стукаючи у двері небес") – моя улюблена пісня Боба Ділана. Але коли йдеться про роботу, то моя пісня починається з рядка "Opening heaven's door" ("Відкриваючи двері небес").

Я за те, щоб ми не просто стукали у двері, а відкривали їх. Так, офіційно двері ЄС і НАТО відкриті. Але реальність складніша. І нам, і нашим партнерам ще потрібно зробити дуже багато, щоб двері справді відкрилися.

Іноді для того, щоб пустили всередину, не обов'язково гримати кулаком та нервово тиснути на дзвоник. Навіть навпаки. Більш успішною стратегією було би просто назвати своє ім'я. Ім'я, яке знають, і якому довіряють власники помешкання. Ми маємо зосередитися на створенні цієї довіри, коли йдеться про шлях України до членства в НАТО та ЄС.

Нещодавно парламент ухвалив Програму діяльності уряду. Вперше в історії програм українських урядів європейській та євроатлантичній інтеграції присвячений окремий розділ. Це підкреслює важливість і незмінність шляху України на Захід. Але це і дещо більше: фундамент побудови довіри. Ми чітко визнали інтеграцію наскрізним завданням для уряду.

У документі міститься і пояснення, чому саме цей курс настільки важливий:

"Уряд виходитиме з того, що інтеграція України до Євросоюзу остаточно визначена приналежністю України до родини європейських народів та підтверджена Революцією Гідності, а кінцевим і головним бенефіціаром інтеграції є громадянин України".

За попередні роки на шляху європейської та євроатлантичної інтеграції було зроблено низку дуже важливих кроків за дуже непростих умов зовнішнього та внутрішнього спротиву цьому стратегічному курсу України. Тепер цей рух має не лише прискоритися, а й отримати свіжий та креативний підхід.

Що нового у філософії руху України до вступу в ЄС та НАТО?

Насамперед, пропоную йти від зворотного: починати не з подачі заявок та прохань дати перспективу, які нам зараз з низки причин не дадуть, а стати живою заявкою та перспективою самим.

Для цього у п'ятирічній програмі дій містяться дві амбітні основні цілі, на які тепер працюватиме держава:

"Україна відповідає критеріям членства в Європейському Союзі";

"Україна відповідає принципам та критеріям, необхідним для набуття членства в Організації Північноатлантичного договору".

Попри титанічний масштаб завдань, які передбачені цими двома короткими реченнями, я не сумніваюся, що Україна здатна і втілить обидві амбітні цілі.

Хіба Україні, яка вистояла в умовах п'яти років гібридної агресії РФ у військовому, економічному, дипломатичному, інформаційному та кіберпросторі, може бути щось не під силу?

Чинна Угода про асоціацію України та ЄС і Річні національні програми під егідою Комісії Україна-НАТО будуть інструментами досягнення цих цілей. Водночас ми не зупинятимемося на тих інструментах, які вже маємо, і прагнутимемо більшого.

Розширення ЄС на Схід є неминучим. Немає сенсу встановлювати часові рамки цього розширення. Для ефективної роботи достатньо знати, що воно зрештою відбудеться.

Жодна країна не стала членом ЄС без суттєвої та стабільної підтримки з боку самого Євросоюзу. Тому ми прагнемо повністю залучити ЄС до процесу інтеграції на основі тих самих копенгагенських критеріїв.

У програмі дій уряду йдеться і про нові ефективні програми та інструменти ЄС, які ми хочемо зробити доступними українським громадянам, і про початок переговорів щодо доступу України у певній перспективі до структурних фондів ЄС.

Україна – велика країна. Тому пропозиція: вступаємо до ЄС поступово населеними пунктами (жартую:)). Якщо серйозно, ми прагнемо донести європейську та євроатлантичну інтеграцію до людей, аби вона не асоціювалася з фотографіями із зустрічей чиновників у Брюсселі та Києві.

Ми децентралізуємо рух України на Захід. А отже, будемо максимально залучати українські громади, села, міста. Саме до них, безпосередньо до українських людей, мають прийти проекти транспортної та прикордонної інфраструктури, іноземних інвестицій та допомоги ЄС. Саме на місцях люди мають навчитися робити бізнес з ЄС. І у цьому сенсі ми особливу увагу приділимо Півдню і Сходу України.

Схожий принцип буде сповідуватися і в інтеграції України до НАТО. Менше слів, більше дій. Досягаємо критеріїв, втілених у Північноатлантичному договорі та політиці розширення Альянсу (політичних, економічних і військових, а також щодо спільних зусиль у системі колективної безпеки євроатлантичного простору).

Наближаємо Річні національні програми під егідою Комісії Україна-НАТО за змістом та формою до Плану дій щодо членства в НАТО. Повноцінно втілюємо їх і максимально впроваджуємо стандарти і процедури НАТО у секторі безпеки та оборони. Цим ми досягнемо взаємосумісності сил України та НАТО, а без цього жодної реальної інтеграції не буде.

Ми робимо це, тому що стандарти НАТО є найкращими, а нам, українцям, потрібні найкращі армія і сили безпеки.

Уряд вже працює над тим, щоб трастові фонди та програми і проєкти НАТО, що діють в Україні, були адаптовані до реальних потреб українського народу і держави. Наприклад, зміцнення спроможностей наших Військово-морських сил ми визначили як один з пріоритетів взаємодії з НАТО.

Коли я був у Брюсселі, я бачив готовність Алянсу динамічно рухатися вперед у стосунках з Україною. І це не дивно, адже ми дійсно робимо один одного сильніше. У НАТО зростає розуміння особливої важливості України.

Коротше кажучи, особисто я не хочу чути від ЄС і НАТО: "Питання про ваше членство не на часі". Я разом з колегами по уряду працюватиму, щоб почути від них: "Як, а ви хіба досі не з нами?".

Щоб відкрити будь-які двері, навіть до власного дому, потрібно поставити перед собою ціль і докласти зусиль для її досягнення. І легко, і складно водночас. Але все вийде, якщо кожен з нас, а не лише уряд, працюватиме на досягнення мети – відкрити двері ЄС і НАТО для України.

powered by lun.ua
Коментарі — 11
Oleh Hell OO _ 07.10.2019 00:41
IP: 35.235.226.---
"Открытие дверей" для каждого означает чтото свое – и изза этого тормозится реальное открытие для страны. Что будет делать Порошенко, Зеленский, ОПЗЖ и вы, если бы Украина была уже в ЕС? Вы сейчас паразитируете на всем этом, давно уже открыв для себя лично все двери. Такое открытие означало бы отбрасывание всех наших практик как репрессивных и вводящих в заблуждение, это полное преобразование всего нашего существования! Ну кто же даст людям такой дар? Это все равно что отпустить наркомана с иглы на свободу)
Sergii Gutsaliuk _ 06.10.2019 21:36
IP: 35.235.226.---
Это глубоко ошибочная концепция дезорганизующая общество и снижающая доверие к Зеленскому. Ни одна новая страна НАТО не попала туда без ПДЧ. То что Вы говорите должно быть внутренним планом Украины, тем что должно без помпы выполняться. Но параллельно подавая заявку на ПДЧ, даже с крайней низкой вероятностью ее принятия сейчас, вы даете сигнал украинскому обществу о приоритетах Президента Зеленского, успокаиваете общество, что малообразованный условный "белобилетчик" не наломает дров и не поменяет внешнеполитический курс Украины. Видимо Вы тоже не понимаете что 73% это не карт бланш гениальному комедианту, а кукиш Порошенко. Пора вернуться с небес на землю, иначе это помогут сделать простые граждане...
Yuri Dubov _ 06.10.2019 15:32
IP: 35.235.227.---
Обіцянки до "ЄС" і "NATO" (до речі, не заважало б і новим, і старим "євроінтеграторам" зрозуміти, що абревіатура "НАТО" кирилецею не має сенсу) – це як пусті обгортки цукерок, якими і попередня влада, і нинішня нібито заохочує, а насправді зовсім не бажає туди наблизитися. Ось і в зеленого віце-прем'єра – схоже повне нерозуміння сутності, а лише гасла. Цікаво, чи він розуміє, що "найкращі стандарти" – це не щось на кшталт улюбленого неуками слівця "євроремонт", а справжній розвиток сучасного виробництва, новітніх технологій, що за гроші, які вони хочуть отримати за розродаж останнього – землі – вони не куплять квитків в ЄС чи NATO. На жаль певен, що їм це і не потрібно, головне окозамилювання і продовження дебілізації населення країни, яка для них насправді чужа.
Антон Рогач _ 06.10.2019 12:00
IP: 35.235.227.---
Стаття пана Бадрака "Бюджет-2020: шлагбаум для развития армии" (ZN) – насторожує.Пан Дмитро Кулеба заворожує. Масні його слова, а напів пусті діла викликають тривогу. Відома приповідка; прогаяння у часі- смерті подібне. Менше урядових "дзвонарів"- більше конкретних справ.
Юрій Чорноіван _ 06.10.2019 11:01
IP: 35.235.227.---
Чергове "Down is the new up" від Зе!Команди.
Vitalij Gavanos _ 06.10.2019 10:41
IP: 35.235.227.---
Sergei Mezentsev:
НАТО та ЄС це не казки це – реальність. І не просто реальність, а потреба для нас. На відміну від вашої "компетентності" в цих питаннях
.
Yuriy Savchuk _ 06.10.2019 07:17
IP: 35.235.226.---
Чому наприклад не перейти на Євро. Тоді і кредити будуть під 4-5 % а не 20-30 % як сьогодні.
Чому наприклад в Норвегії яка не є в Євросюзі немає кордннів з ЄС а є вільне проходження товарів і людей.
Пане міністре що заважає таке зробити вже завтра?
Віктор Вовк _ 05.10.2019 20:45
IP: 35.235.226.---
Завдання Кулеби в команді Зеленського, за всієї моєї минулої поваги до нього, забезпечити "пристойне" політичне прикриття і відволікаючі маневри від плана капітуляції, зокрема ось таким порожнім бла-бла.
А сам план капітуляції зрозумілий вже 4 місяці – з часу висунення на посаду керівника МЗС України Вадима Пристайка. Того самого Пристайка, який у 2016 р. відкрито пропагував путінський план "політичного врегулювання" на Донбасі через вибори на окупованих територіях, амністію і легалізацію ватажків бойовиків як політиків, прямі переговори з ними та їх можливе обрання депутатами до Ради і навіть залучення в Уряд, стверджуючи невідворотність того, що "ці люди далі... з'являться в нашій політичній системі", бо за словами Пристайка "це наша доля". (Інтерв'ю "Голосу Америки" у квітні 2016 р. або публікація з цитатами Пристайка на сайті VoA у червні 2019 р.)
Для реалізації цього плану Пристайко і був інтегрований до команди Зеленського, бо, схоже, давно готовий до виконання "брудної роботи".
Log Log _ 05.10.2019 20:25
IP: 35.235.227.---
Sergei Mezentsev:
Интересно, откуда автор взял, что расширение ЕС на восток есть неминучим.
Автор знає історію, а Ви відстали на 30 років.
Sergei Mezentsev _ 05.10.2019 19:32
IP: 35.235.226.---
Интересно, откуда автор взял, что расширение ЕС на восток есть неминучим. Я уже не говорю об блоке НАТО. Это сказки, которыми украинцев кормят из года в год. Таким образом забирая годы развития собственного государства. Множество государств, в том числе из челнов ЕС, видят, что все это карточный домик, который существует пока есть денежные ресурсы и природные ресурсы. Моральная сторона вопроса существования все меньше и меньше беспокоит как население обеспеченных стран мира, так и элиты. Наивно ожидать, что Европа будет на стороне Украину, когда в Европе своих проблем вагон и маленькая тележка.
iip _ 05.10.2019 14:03
IP: 35.235.227.---
Якщо план дій щодо ЄС та НАТО має таку ж "якість", як і Програма діяльності уряду – то прощавай ЄС і прощавай НАТО. Виголосити ЦІЛЬ ніколи ще не означало її ДОСЯГНУТИ.
Програма уряду то типове – "што нам стоит дом постороить – нарисуем, будем жить". А правда, наприклад, про НАТО – у бюджеті 2020. Читайте статтю пана Бадрака "Бюджет-2020: шлагбаум для развития армии" (ZN).
Корупція1434 Україна та Європа1126 Уряд реформ420 Зеленський67 Свобода слова579
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter