Борис Кушнірук Економіст. Член Центрального проводу Народного Руху України

''Сектор газу'' або про щоб Ви, пане Президент, не казали, а переходити на прямі стосунки з Росією потрібно (частина друга)

30 січня 2008, 01:10

(першу частину можна прочитати на http://blogs.pravda.com.ua/authors/kushniruk/4795007e71f2e)

Тиждень тому я обіцяв читачам "УП" написати своє бачення усіх особливостей нашого "сектору газу" та взаємозв'язків політиків країн України, Росії, Туркменістану, Узбекистану та Казахстану, які Юрій Вітренко оминув у своїй статті "Економічне обґрунтування розрахунку ставки транзиту газу та вартості імпортного газу" (http://www.dt.ua/2000/2229/61731).

Саме цьому я присвячую другу частину свого коментарю, хоча підкреслюю, що жодних сенсацій в ньому не буде, а є лише певна систематизація моїх особистих поглядів на проблему "сектору газу".

Перед тим, як взятися за написання цієї частини свого коментарю, я перечитав матеріали свого архіву, присвяченого "сектору газу", які збирав декілька років. Скажу відверто, перечитуючи одночасно ці всі матеріали, важко не відчути певну розгубленість та безсилість від рівня тієї продажності, цинізму та безкарності за безпардонне розграбування національних багатств представниками нашої політичної еліти. За ради власного збагачення, збереження влади вони з легкістю здавали і готові надалі здавати національні інтереси.Почати, мабуть, потрібно з опису основних віх системи газопостачання в Україну та транзиту газу територією Україною після розпаду Радянського Союзу наприкінці 1991 року. Централізована, керована Москвою, система, що забезпечувала контроль не тільки за газопостачанням в Україну та транзитом газу територією України, але і за розрахунки за блакитне паливо, була зруйнована. І якщо ще до середини 1992 року була певна можливість розплачуватись за газ радянськими рублями, то після блокування Росією розрахунків рублями і вимушеність переходу на купоно-карбованці наступив повний параліч, бо Росія та інші країни колишнього Союзу почали вимагати оплату газу лише доларами США, або, у крайньому випадку, бартером. Але саме бартер став головним механізмом розрахунків не тільки в України, але і між республіками колишньої єдиної держави. І саме бартер, особливо у розрахунках за газ, став джерелом початкового капіталу, на якому виросли усі наші олігархи.

Саме так почав формувати свій великий фінансовий капітал Ігор Бакай. Такий собі 30-річний пройдисвіт з середньою лісогосподарською освітою, президент корпорації "Республіка" (зі статутним капіталом 4 тис. дол.) отримав у далекому 1994 році доручення уряду Масола розрахуватися за борги за імпортований з Узбекистану газ на суму 663,9 млн. дол. продукцією державних підприємств під державні гарантії. При цьому розрахунок мав проводитись за формулою 50/50, тобто 50 відсотків доларами США, а 50 відсотків товарами. І не зважаючи, що товари у державних підприємств забирали за відверто заниженими цінами, з боргом перед Узбекистаном так і не розрахувались. Заборгованість корпорації "Республіка" у 1994 році зросла до 243,674 млн. доларів США, а в ніч з 14 на 15 лютого 1995р. трапилось "нещастя" – в офісі "Республіки" виникла пожежа, якою були знищені усі бухгалтерські документи корпорації за 1993-1995 роки. І вже недовго після цього корпорація "Республіка" припинила своє існування. На її місті з'явилось таке собі АТЗТ "Інтергаз", яке формально, не мало до корпорації "Республіка" ну жодного відношення. За борги "Республіки" змушена була розрахуватись держава.

Але це все було ще дитячими пустощами. Тотальна бартеризація вивела на провідні ролі тих, хто мав можливість змусити державні підприємства купувати газ за завищеними цінами, а віддавати свою продукцію за цінами у рази меншими ринкових. Десь з 1996 року почались благословенні часи спочатку губернатора Дніпропетровської області, а потім Першого Віце – Прем'єр – Міністра України та Прем'єр – Міністра України Павла Івановича Лазаренка, "ЄЕСУ" та міжнародної корпорації "Ітера", наближеної до колишнього Голови Правління РАТ "Газпром" Рема Вяхєріва. Схема їх плідної співпраці полягала у наступному. "Ітера" забезпечувала постачання туркменського газу до території України. При цьому за транзит газу з Туркменістану та за свої послуги "Ітера" отримувала з України 41 відсоток поставленого газу. Умовно "туркменський" газ (чому "умовно", про це нижче – Б.К.) та газ, що "Ітера" отримувала у якості плати за транзит, переходив до "ЄЕСУ", яка серед українських комерційних компаній мала найбільшу квоту на постачання газу споживачам в Україні. Під тиском Павла Івановича державні підприємства були змушені укладати угоди на постачання газу лише з ЄЕСУ. Правила були однаковими для всіх – ці підприємства були зобов'язані купувати газ за завищеними цінами, а розраховуватись за свою продукцію – за заниженими. Потім ця продукція за заниженими цінами продавалась закордон офшорним кампаніям, пов'язаним з ЕЄСУ, і вже після цього за ринковим цінами реалізовувалась іноземним споживачам. Потім отриманий прибуток ділився між вищезгаданими "учасниками забігу". Про розмах діяльності та прибутки учасників можна уявляти на основі даних, що неодноразово наводились у ЗМІ. Оборот "ЄЕСУ" лише у 1996 році, за цими заниженими цінами, склав більше 10 млрд. дол. США. І все це, виходячи з купівельної спроможності долара США у 1996 – 1997 роках.

Надзвичайне посилення економічної і політичної могутності Павла Лазаренко та президентські амбіції призвели до його жорсткого конфлікту з Президентом України Леонідом Кучмою, який довів, що гроші, навіть дуже великі гроші, не можуть сперечатись з можливостями того, хто має усю реальну державну владу в країні.

І хоча після занепаду ЄЕСУ головним комерційним постачальником газу став "Інтергаз", наближений вже до Валерія Пустовойтенка, але повторити "успіхи" ЄЕСУ у подальшому уже не зміг ніхто.

Бартерна та вексельна схема розрахунків в межах країни проіснувала до 2000 року, коли уряд Ющенка зміг законодавчо її зламати, домігшись проведення розрахунків з бюджетом та за енергоносії виключно у грошовій формі.

Наприкінці 1999 року мали відбутись президентські вибори і Леоніду Кучмі були необхідні, особливо враховуючи його тодішній рейтинг, великі, дуже великі гроші для проведення виборчої компанії. Нову схему заробляння грошей у "секторі газу" запропонував Кучмі Ігор Бакай. Ідея була банально проста. Потрібно лише об'єднати державні підприємства, що пов'язані із видобуванням, транзитом, зберіганням та продажем газу у єдину компанію, і вже потім із цієї величезної та непрозорої структури можна було без будь-яких проблем вивести сотні мільйонів доларів США. Так 25 травня 1998 року в Україні з'явився НАК "Нафтогаз України".

Важливим механізмом заробляння прибутків в "секторі газу" стали ігрищі з тарифом за транзит газу територією України та його зберігання у газосховищах. Але щоб уявити роль цих ігрищ необхідно подивитись на те, як зароблялись гроші на постачанні газу в Україну. Вище вже згадувалась міжнародна корпорація "Ітера", але її роль в постачанні газу в Україну почала нестримно падати з приходом до влади в Росії Володимира Путіна і його команди. Заміна на посаді Голови правління РАТ "Газпром" Рема Вяхірєва на Олексія Мілера не могло не призвести до появи нових структур, що мали заробляти гроші новим володарям Росії. Особливістю ситуації заробляння "живих" грошей на газі для господаря Кремля полягала у наступному. Поставивши своїх людей на керівництво Газпромом та отримавши через підставних осіб значну частку у її статутному капіталі, було потрібно зробити її публічною компанією, акції якої котуються на міжнародних біржах. Це надавало можливість, навіть відійшовши від влади, забезпечити собі статус найбагатшої людини в Росії. У зв'язку із публічним статусом Газпрому та проведенням щорічного міжнародного аудиту необхідно було формувати це джерело "живих" грошей таким чином, щоби не підставляти її офіційне реноме. Тому була потреба у фірмі, яка буде мати з Газпромом формально повністю прозорі стосунки. І ось на місті міжнародної корпорації "Ітера" з'явився Eural TG, зареєстрований 5 грудня 2002 року у угорському селищі Чабди. Заснували її троє румун та один ізраїльтянин: Луиза Лукач, Михай Саву, Анка Негреану і Зеєв Гордон. Останній відомий як адвокат Семена Могилевича. А от представником Eural TG в Туркменістані, Узбекистані и Казахстані було призначено Дмитра Фірташа. До речі за даними російського видання "Новая газета" обидва пов'язані з бізнес-імперією Могилевича, причому вельми тісно. Так, Фірташ очолював компанію Highrock Properties Ltd., а фінансовий директор її "материнської" ізраїльської Highrock Holdings Ltd. – Ігор Фішерман, займав також пост віце-президента Arigon Ltd, головної компанії Могилевича (http://www.novgaz.ru/data/2003/12/28.html).

Завершеності картині додає те, що РАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" підписали контракт з угорською Eural TG на надання послуг з транзиту туркменського газу ще до того, як сама ця компанія була зареєстрована державними органами Угорщини (5 і 4 грудня 2002 року відповідно).

Офіційну версію появи цієї компанії зразу ж почали пояснювати керівники двох газових монополістів – О. Міллер та Ю. Бойко. Мовляв ця компанія (що має власний капітал у 12 тисяч доларів – Б.К.) буде постачати газ від Туркменістану до України, залишаючи собі лише за 38% від його обсягу, в той час як попередник за ті ж самі послуги брав 41%. Здійснювати ж реєстрацію цієї компанії у угорському селище вирішили, щоб а ні Україні, а ні Росії не було шкода, що податки будуть сплачуватись на території однієї з цих двох держав. При цьому мовляв пізніше ця компанія буде викуплена порівну "Газпром" і "Нафтогазом України", і тоді ще і прибуток від її діяльності можна буде отримувати. Але розмови залишились розмовами, і відпрацювавши два роки, Eural TG зі усіма своїми прибутками від "не пильної" діяльності (десь за різними оцінками суму у розмірі від 2,5 до 3 млрд. доларів США), передав естафету "РосУкрЕнерго", що була зареєстрована в Швейцарії 22 липня 2004 року. А вже 29 липня 2004 року в центральному офісі РАТ "Газпром" був підписаний пакет документів, відповідно до яких основною діяльністю цієї компанії стане транспортування газу, що купується в Туркменістані, для українського ринку. Спільні об'єми постачань мали збільшуватися з 44 млрд. куб. м газу в 2005 році до 60 млрд. куб. м в період з 2007 по 2028 роки. Хоча причин цієї заміни ніхто особливо не пояснював, але надто очевидна пов'язаність Eural TG з Могилевичем зробила свою справу. Можновладцям у Кремлі був потрібен більш "білий" та "пухнастий" посередник, до того ж освячений якоюсь поважною європейською фінансовою установою, якою виявилась австрійська компанія "Райфайзен Інвестмент" (Raiffeisen Investment). Саме цю фінансову установу протягом двох років (з літа 2004 року і до 2006 року) офіційно проголошували разом з Газпромом (через австрійський "Аросгаз" (Arosgas Holding AG), який належить Газпромбанку) співвласником "РосУкрЕнерго", що почав виконувати функції оператора з постачання газу в Україну, починаючи з 2005 року. І лише скандал навколо контракту, підписаного О.Івченко 4 січня 2006 року, та поява на сцені такого собі лісничого у вигляді Мінюсту США, змусила "Райфайзен Інвестмент" заговорити про реальних власників її частки в "РосУкрЕнерго". З'ясувалось, що "Райфайзен Інвестмент" лише номінальний власник, а реальним є "Центрогаз Холдинг", яка володіє половиною "РосУкрЕнерго", при цьому її на 90 відсотків контролює Дмитро Фірташ і на 10 – Іван Фурсин.

На чому ж реально заробляли оці усі "Ітери", Eural TG та "РосУкрЕнерго". Для розуміння цього потрібно розповісти про ще одну особливість пострадянського "сектору газу".

Постачання туркменського газу в Україну має здійснюватися через систему транзитних газопроводів "Середня Азія – Центр", що проходять через території Узбекистану, Казахстану і Росії. Газпром виконує функції оператора його транзиту через Узбекистан і Казахстан і забезпечує прохід по території Росії. Пропускна спроможність ГТС САЦ – близько 45 млрд. куб. м газу в рік.

В той же час ще з радянських часів система газопостачання була побудована таким чином, що магістральні газопроводи, які знаходяться на території Росії, і через які повинен здійснюватися транзит середньоазіатського газу, необхідно використовувати для забезпечення постачання російського газу для внутрішніх споживачів. Тому реально більша частина середньоазійського газу по газопроводах "Бухара-Урал" і "Середня Азія – Центр" йшла раніше і йде зараз російським споживачам (Приуралля і Закавказзя), а замість нього на експорт через всю територію Росії транспортується ямалський газ.

Не складно зробити висновок, що в реальності Газпром та черговий посередник оформлювали заміщення туркменського газу на ямалський. При цьому у посередника зникала необхідність платити більшу частину платежу за транзит туркменського, узбецького та казахського газу, а газ, що він отримував від Нафтогаза у якості плати за транзит, фактично ставав його чистим прибутком. При цьому, якщо казати про "РосУкрЕнерго", то він отримав ще й право продавати цей газ в європейські країни по європейським цінам, що також є однією із значних частин його прибутку. Усе це, умовно кажучи, особливості діяльності Газпрому і вміння російських можновладців заробляти "живі" гроші, і самі по собі, начебто, не мають суттєвого значення для України. Більш того – створюють видимість вигідності для України саме такої системи постачання газу. Потрібність посередника обґрунтовується Газпромом саме потребами України і тому і ціну на газ робить для України більш прийнятною. Але у цьому всьому присутні два суттєвих нюанси.

Перший полягає у наївному припущенні, що увесь цей прибуток посередника примітивно розсовується по кишеням господарями Кремля. Вони і без цих грошей не бідують. Головний напрямок використання цих коштів – це підкуп, підтримка одних та дискредитація інших політиків Європи та країн колишнього Радянського Союзу (у тому числі України), скупка активів по усьому світу, що мають чи можуть мати значний вплив на розвиток головної бізнес імперії Росії – Газпрому. До речі саме цим пояснюється, чому до створення Eural TG та "РосУкрЕнерго" був залучений Семен Могилевич. Була потрібна людина, яка довела, що може, здійснюючи оборудки сильних світу цього, мовчати, і яку не можна налякати погрозами про притягненні до кримінальної відповідальності за відмивання "брудних" коштів. Ну чим можна налякати людину, у якої, за висловом одного з героїв фільму "Формула кохання", і так два довічних ув'язнення.

Другий нюанс, пов'язаний безпосередньо з Україною, а саме з формуваннями цін на газ, що постачається в Україну та тарифами за транзит і зберігання газу в газосховищах. Очевидно, що занижена ціна на газ, який постачається в Україну, дозволяла великому бізнесу раніше і дозволяє зараз скорочувати свої затрати, пов'язані зі споживанням газу. В той же час українська державна казна щорічно втрачає багатомільярдні суми від заниження тарифів за транзит та зберігання газу в газосховищах. І хоча дискусія про розмір цих втрат, пов'язана з дискусією щодо обґрунтування цих тарифів, але вже згадувана стаття Юрій Вітренко дає розуміння про реальний порядок цифр.

Третю частину коментарю, яку я планую написати у найближчі дні, я хочу, з урахуванням розуміння особливостей нашого "сектору газу", присвятити політичним та економічним можливостям прямих розрахунків за газ та формуванню реальних тарифів за транспортування та зберігання газу в українських газосховищах.

powered by lun.ua
Коментарі — 59
Netko _ 31.01.2008 12:01
IP: 194.44.134.---
31.01.2008 10:01___ Тейсар-Озгович
Питання було не до вас,я знаю що ви тупе затяте хамло з випученими очима і вічно висунутим язиком.
Читайте дальше лише провокативні заголовки і моліться своїй Юлі,з таким одноклітинним хамлом я не дискутую.
1.Слинитися й плювати на монітор – нерозумно
2.Для одноклітинної істоти чисдло 2 (два) – недоступно
3.Тупість свою, недоумкуватість та невігластво, приперчене постійним зазиранням до дупенції Юродивого Ви демонструєте постійно й регулярно

І що би не казала медсестра, коли заходить до Вашої палати, завше пам'ятайте слова класика: "Коні не винні"
Тейсар-Озгович _ 31.01.2008 10:01
IP: 212.7.30.---
___ Netko
Питання було не до вас,я знаю що ви тупе затяте хамло з випученими очима і вічно висунутим язиком.
Читайте дальше лише провокативні заголовки і моліться своїй Юлі,з таким одноклітинним хамлом я не дискутую.
Netko _ 31.01.2008 01:25
IP: 194.44.134.---
Здається мені,що правий якраз Ющенко,потрібно мати міцні тили,перш ніж ввязуватись в цю тяжбу
Якби я це прочитав на початку, то вже би Вам не відповідав.
Щодо тилів: він їх для себе підготував дай боже.
Решта що Ви пишете – нісенітниця або байки аля Ющенко-Івченко-Бойко-Фірташ

Отож, далі припиняю коментувати Ваш допис. Ви на жаль не є обізнаним а на додачу ще й зашореним...
Netko _ 31.01.2008 01:22
IP: 194.44.134.---
30.01.2008 18:04___ Тейсар-Озгович
то що завадить Росії виставити для України не ціну як на західному кордоні мінус транзит по території,а іншу ексклюзивну ціну,яка забере увесь прибуток від підняття транзиту?
Ви певно призабули, що у 21 столітт – не штука – виробити, а проблема – продати. Газ Кацапія має ПРОДАТИ, їй немає де його накопичувати, вона не може його припинити добувати тощо. Отже, поміркуйте, хто тут просить, а хто насправді все вирішує (принаймні так мало би бути, якби ющенки-бойки-фірташі немов та сарана не обліпили ту трубу і не обжиралося на відкатах)
Так можна було би зробити, якби у нас була диверсифікація в поставках газу,як напр в багатьох країнах ЄС,або хоча б менша енергозалежність від газу всередині країни.
В Кацапії ТАКОЖ НЕМА диверсифікації. Скільки вже фантастичних планів збудували. а віз і нині там
Якщо Росія не ратифікувала ЕХ,то чому ви думаєте що щось,чи хтось їх заставить її дотримуватись,адже по відношенню до середньоазійських країн вона її не дотримується?
Не так просто ігнорувати європейські угоди, навіть тимчасові. Особливо, якщо врахувати, що вона використовує факт НАШОГО підписання та РАТИФІКАЦІЇ цієї угоди (нагадаю, кацапузі ПІПИСАЛИ, але не ратифікували)
Росія на відміну від нас,може довго тягнути з переговорами
Не може. Газ – не цегла, на подвір'ї не поскладаєш
Netko _ 31.01.2008 01:11
IP: 194.44.134.---
30.01.2008 13:52___ Сукристофф
что, не смотря на всю прозрачность
Щодо грамотності й помилок: не смотря пишеться разом не смотря
І це вже не 3-й клас а друга чверть 2-го:)

30.01.2008 11:36___ Сукристофф
простого пересичного пиппла
Англійської у школі не вивчали взагалі?! Нагадую: people – тут немає і близько подвійного пп:)

аксиоматичные категории
Калька з української:). Правильно -аксиоматические
ихние
калька з української – правильно – их

Про колоду й скалку приказку чули, чи не так?
Netko _ 31.01.2008 00:44
IP: 194.44.134.---
30.01.2008 11:24___ Игрек-минус
Sluch, очень похоже, что пОсёл озвучил решение Кремля – РУЭ из схемы поставок газа в Украину убрать и перейти на прямые соглашения
Да и арест в Москве известного лица добавляет аргументов в пользу такого предположения.
Но вот почему "товарищ" Путин готов на такое решение – это вопрос. Можно даже сказать, что не вопрос, а загадка века.
Жодної зАгадки:)
Там є два (або три) лобі – "газовиків" та "армійців". Вибір Путіним на спадкоємця Медведєва а також одного з лоббі потягнув за собою ліквідацію (усунення. можливо тимчасове, поки не узгодять нюанси) Могилевича. Почитайте роздруківку розмови Путіна у лазні з Чубайсом і компанією, а також статті Велімовського на Новій Політиці
Netko _ 31.01.2008 00:36
IP: 194.44.134.---
30.01.2008 10:55___ Tester21
І чому ж Європа не піднімає галасу з цього приводу, і не вимагає розслідування "непрозорих" газових схем?
1.Про яку схему – рідну чи українську? Відповідь очевидна
2.Щодо логіки запитання – Ви який факультет закінчили, історичний чи пєсні-й-пляскі?
30.01.2008 10:49___ Tester21
ЗІ. Схоже, автор першої частини вже зрозумів ціну "тарифних фантазій" від Юри Вітренка – і тому від захоплення перспективами "транзитних мульярдів" перейшов до розповіді про "дєла
давно мінувшіх днєй".
Наскільки я пригадую, мудрагеля хитродупого, що ся називає Тестером, під першою частиною відшмагали (аргументами) цілком конкретно. Аж гульк, злодійська бідося знову тут як тут

30.01.2008 11:44___ Tester21
Сукристофф, ви даремно вправляєтеся у пафосі – по той бік кордону, у благополучній і ситій Європі точно такі ж самі "шарікови" і точно такий же самий "караван"
1.Дещевий прийом: гасло – всі однакові – і вйо красти, злодію:). З такими аргументами – до дурдому
Як казав Карл Маркс, немає такого злочину, на який не пішов би капіталіст заради 300% прибутку
1.Ви тільки уривки переспіву Капіталу опанували, чи керуєтесь повною версією?
2.А як щодо дЄдушкі лЄніна?
Борис Кушнірук _ 30.01.2008 20:11
IP: 77.123.210.---
30.01.2008 15:40___ Казбек Бектурсунов

Ні, пане Бектурсунов, в лайно, то Ви не сьогодні влізли, а значне раніше, просто запах постійно залишається з Вами.
FUTURIST _ 30.01.2008 19:40
IP: 92.113.8.---
ВРЕМЯ СОБИРАТЬ КАМНИ...
ДЛЯ КУШНИРУКА С "ЛЮБОВЬЮ".
1.Dear Кушнирук поскольку Вам надоело работать сканером отличной статьи Ветренко и, понимая куда Вы клоните, я заранее начну серию ответов на Ваш "прохфесиональный" опус.
Еклезіаста: є час для всього – для життя та смерті, любові та ненависті, праці та відпочинку...
Старый анекдот: встречаются два гусара, Иванов и Петров. Иванов долго жалуется боевому товарищу на трудное детство, тяжелую юность, многочисленных родственников, недостаток жалования и просит... сотню другую "катенек" в долг, ... на что Петров ему улыбнулся и говорит – поцелуй меня в плече...Удивленный Иванов, почему же в плече... Находчивый Иванов отвечает – ну ты, брат ведь тоже из далека начал...
Примитивное понимание некоторыми бывшими банкирами амбиций "заможних можновладців" по принципу украл, выпил сел в тюрьму или по девочкам в Куршавель в большинстве случаев не отвечает действительности (безусловно, есть и такие, например автор этого "блога" Кушнирук да и другие имена которые не сохранила. Другие же стали известными в узких кругах Батьяма, Манхетенна или Малдив)...
FUTURIST _ 30.01.2008 19:39
IP: 92.113.8.---
2.Так что Павел Иванович был не так прост его "государственническая" схема газ, железорудный концентрат и др. через заготовку и штрипс для трубников... охватила широкие массы чиновников, бывшую партхозноменклатуры, "красных" директоров и новітніх бизнесменов... будоражила их умы ипосле того как статный гражданин Панамы совершил переход через Альпы. От Мариуполя до Макеевки, Днепропетровска, и Киева "от Москвы до Бреста нет такого места..." они не говорили об опальном премьере – эх прав был Павел Иванович. Тем не менее дело Павла Ивановича "живе та перемагає" в трудах и днях компании "Метинвест" в головах депутатов и идеологов ПР. "Як на мене, і я переконаний у цьому, оптимальною моделлю розвитку для пострадянських держав,які мають потужний індустріальний але не конкурентний комплекс, є політика, те що називають, активного державного дирижизму, де не лише визначають пріоритети, а й формується потужний конкурентний державний корпоративний сектор" 17 января 2008 года круглый стол "Повестка 2008 для Украины",А. ЕРМОЛАЕВ. (Недаром ПР и Лазаренковская "Громада" сошлись в Днепропетровской обл. и гор. раде)
Дали буде...
ВРЕМЯ СОБИРАТЬ КАМНИ...
Тейсар-Озгович _ 30.01.2008 19:16
IP: 212.7.30.---
пане Кушнірук,де можна дізнатися довжину труби по території Росії від найдальшого родовища на Ямалі,бо зрозуміло що саме так буде Газпром рахувати ціну транспортування власною територією.
Окрім того, прокачувати газ при дуже низьких температурах дорожче і складніше,думаю Газпром буде вимагати більшу ставку ніж по території України з помірним кліматом.
В любому випадку така авантюра має супермалу вірогідність вигоріти,може краще направити всі зусилля на лобіювання в ЄС будівництва нитки з Туркменії в обхід Росії і вкладати кошти в нарощення власного видобутку?
В любому випадку треба створити експертну комісію з фахівців різних дотичних галузей, і детально прорахувати усі ризики,а не так як це зробив чисто арифметично пан Вітренко.
Зрештою Росукренерго є газпромівською структурою,там як і в Газпромі ті самі люди в раді директорів і в акціонерах,то чи нам залежить від путінських тіньових схем, як вони там власну державу
обкрадають,нам би з внутрішніми злодіями розібратись.
Зрештою Росукренерго не перша і не остання дочірня тіньова структура Газпрому,нехай ЄС з ними собі воює, якщо хоче.
Мені не розходиться, чи від того щось втратить Ахметов і Коломойський, чи така таємнича, вірогідно підставна фігура як Фірташ чи Фурсін,от чи виграє український бюджет, і чи не опустіють кишені дрібних підприємців і рядових побутових споживачів – то мене більше інтересує.
Тейсар-Озгович _ 30.01.2008 18:04
IP: 212.7.30.---
п.Кушнірук,все у ваших підрахунках чудово,але на жаль тільки на папері.
1.Таке питання,якщо не існує світової ціни газу,як напр для нафти,а у випадку з Україною ще й нема чіткої і погодженої формули з привязкою до корзини інших видів топлива,то що завадить Росії виставити для України не ціну як на західному кордоні мінус транзит по території,а іншу ексклюзивну ціну,яка забере увесь прибуток від підняття транзиту?
Так можна було би зробити, якби у нас була диверсифікація в поставках газу,як напр в багатьох країнах ЄС,або хоча б менша енергозалежність від газу всередині країни.
2.Якщо Росія не ратифікувала ЕХ,то чому ви думаєте що щось,чи хтось їх заставить її дотримуватись,адже по відношенню до середньоазійських країн вона її не дотримується?
Росія на відміну від нас,може довго тягнути з переговорами,а коли прийде морозна зима виставити свою ціну, або зменшити подачу до рівня потреб для ЄС,газ ніде не дінеться,ціни будуть рости і далі,що тоді робити?
Здається мені,що правий якраз Ющенко,потрібно мати міцні тили,перш ніж ввязуватись в цю тяжбу,наприклад мати резервне паливо в достатніх обсягах для усіх генеруючих блоків і котельних,інакше це може нам вилізти багатомільярдними збитками.
Який баланс газу в нас є у випадку морозної зими?Чи наростили власний видобуток для покриття хоча б потреб ЖКГ і побутових споживачів?
Подумати який буде наслідок і резонанс для нашої напр хімічної і харчової промисловості у випадку відсутності газу на певний час?
Одним словом-лірика усе.
Shooter _ 30.01.2008 18:00
IP: 158.169.131.---
Saesar
Ну і якщо Вам вже так свербить погратися в додавання-віднімання, пропоную до Вашої уваги PL + CZ + SK +HU + RO (ще в запасі залишимо Туреччину та Болгарію), з їхнім сумарним імпортом в згруба 44 млрд. кубів.
І поставимо те ж саме простеньке питання: чому ціна російського газу на кордоні Росії має бути для перерахованих вища, ніж для України?
Shooter _ 30.01.2008 17:36
IP: 158.169.131.---
Saesar: щодо пожежників – Вам, виглядає, краще знати. Щодо Ірландії/UK, які розглядаються як один газовий ринок: http://www.clingendael.nl/publications/2004/20040300_ciep_paper.pdf
Global Insights estimates the demand of combined UK/Ireland will have risen to 120 bcm per annum by 2010. The supply gap for UK/Ireland will be in the order of 50-60 bcm. This gap must be closed by Norwegian, Dutch, Russian and LNG imports.
Не розповісте, а ще краще – не розпитаєте у своїх друзів пожежників про родовища Газпрому в Північному морі?
Сукристофф _ 30.01.2008 17:10
IP: 194.44.242.---
30.01.2008 16:27___ UKRAYINKA-Z-PIVDNIA
"... В приведенном предложении слово "чтобы" следует писать слитно."

Более чем справедливо!
zinik _ 30.01.2008 16:46
IP: 99.225.175.---
Заміна на посаді Голови правління РАТ "Газпром" Рема Вяхірєва на Олексія Мілера
І ось на місті міжнародної корпорації "Ітера" з'явився Eural TG, зареєстрований 5 грудня 2002 року у угорському селищі Чабди.
Заснували її троє румун та один ізраїльтянин: Луиза Лукач, Михай Саву, Анка Негреану і Зеєв Гордон. Останній відомий як адвокат Семена Могилевича.

А в каких годах на украинскую сцену вышел юрист Пискун?
Saesar _ 30.01.2008 16:34
IP: 193.27.243.---
30.01.2008 15:17___ Shooter
Як важко спілкуватись зі снобливим пожежним! Ірландія отримує газ з родовищ у Північному морі. Хоча, ви можете його транспортувати і через газпромівський Уренгой. Щодо ціни, яким чином Газпром впливає на базову ціну азійського газу якщо він звичайнісенький посередник? Ось у Туркменістані газ для населення взагалі безкоштовний, а чого тоді на нашому кордоні він коштує 180 долл? І останній цвях, щодо арифметики, споживання Польщі 7, 7 млрд, Румунії 5, 5 млрд та країн Балтії 5 млрд (звіт Газпрому) Ясна річ, що 7,7+5,5+5 > 46!
UKRAYINKA-Z-PIVDNIA _ 30.01.2008 16:27
IP: 195.78.244.---
Для Сукристофф.

"Почему Вы не хотите, что бы вас уважали?" – 30.01.2008 15:25___ Сукристофф

Если Вам так уж невмоготу видеть чужие грамматические ошибки, то постарайтесь, пожалуйста, не допускать своих. В приведенном предложении слово "чтобы" следует писать слитно.
Сукристофф _ 30.01.2008 16:04
IP: 194.44.242.---
30.01.2008 15:39___ Ф-Всеволод
Вспомнилось толкование понятия "жлобство" по Далю.
Очень точно и лаконично: жлобство – это воинствующее невежество.
Успехов!
Ф-Всеволод _ 30.01.2008 15:52
IP: 91.192.136.---
30.01.2008 15:34___ Vlad_iz_Kharkova

... у людей, активно работающих в экономике...
В исполнении Vlad_iz_Kharkova это следует понимать, как активно ворующие и бандитствующие

главное – не дать шариковым и их политикам вернуть дело к авторитарному режиму и контролю собственности.

Гдавное для Vlad_iz_Kharkova, пугая авторитаризмом, – это полдная свобода тырить и бандитствовать для ахметовых и его прислужников, т.е. самого Vlad_iz_Kharkova.

...они активны, читали переписку Каутского с Энгельсом и уверены, что так много говорить не надо, надо все переделить...
Уверен, что Vlad_iz_Kharkova точно читал в свое время и переписку Каутского с Энгельсом, и п.с.с (полное собрание сочинений) Ульянова-Ленина, как преданный в недавнем прошлом совок и член парткома КПСС. А говорить много действительно не надо и не переделить все надо, а надо давать по рукам почаще всякому ворью так, чтобы эти руки отлетали. А также помнить надо, что вор Ахметов ничем не лучше вора-карманника с Привоза.
Казбек Бектурсунов _ 30.01.2008 15:40
IP: 195.234.214.---
30.01.2008 14:29___ Борис Кушнірук
Пане Бектурсунов!

Був в би вдячний, якщо Ви будите поводитись більш коректно, і не використовуватиме мій блог для реклами угруповання Чернівецького.
Shit happens! Два раза наступил на одно и то же говно: в первый раз, когда скопировал пост недоумка Харитонова (хотел посмотреть), во второй – когда случайно попал сюда. Приношу извинения)
Ф-Всеволод _ 30.01.2008 15:39
IP: 91.192.136.---
30.01.2008 15:25___ Сукристофф
Я отчетливо вижу, что это – отстутствие элементарных знаний грамматики.

1. Я из себя, кстати в отличие от вас, и не строю филолога, но другие говорят, что пишу я грамотно. Некоторые правила помню до сих пор. В том числе и про Ь, который должен стоять там, где слово соответствует вопросу что делать, а не что делает. Так что нечего тут менторствовать.
2. А к чему мне ваше уважение? Я вас не знаю. Может вы типа Влада-фон-Харьков, а я таких не уважаю и их уважение мне тоже ни к чему.
Vlad_iz_Kharkova _ 30.01.2008 15:34
IP: 195.26.93.---
30.01.2008 14:50_ Сукристофф На счет содержимого голов совершенно с Вами согласен. Но содержимое такое есть результат жизни в тоталитарной стране, не знающей часнтной собственности. Т.е. с десяток лет жизни в условиях свободы и частной собственности изменят головы, но не у нынешних шариковых (фак-всеволодов), а у людей, активно работающих в экономике. Я и говорю, что сейчас главное – не дать шариковым и их политикам вернуть дело к авторитарному режиму и контролю собственности. А это тяжело, т.к. они активны, читали переписку Каутского с Энгельсом и уверены, что так много говорить не надо, надо все переделить. Лет через 10 они уже будут не опасны.
Сукристофф _ 30.01.2008 15:25
IP: 194.44.242.---
30.01.2008 15:03___ Ф-Всеволод
Не оправдывайтесь по "Ь". Я отчетливо вижу, что это – отстутствие элементарных знаний грамматики.
Кстати, к "разбраЗывать" у меня претензий не было, – потому как это – действительно опечатка.
Признание собственных ошибок вызывает уважение.
Почему Вы не хотите, что бы вас уважали?
Shooter _ 30.01.2008 15:17
IP: 158.169.131.---
Saesar

Я би радив Вам швидше за шкільним підручником з географії побігти. Як осилите, то можливо тоді Вам "відкриється", що Ірландія, як і ЮК, "сидять" на кінці газової труби – чи то з Росії, чи то з Алжиру. Далі взявши до уваги, що "за економічно обгрунтованими розрахунками" (с) ціна транспорту 1000 кубів на 100 км є біля 10 доларів, спробуйте ще відкрити підручник з арифметики і підрахувати – скільки саме коштуватиме російський газ вже в Ірландії.

Щодо ціни ж на кордоні Росії – то вона +- одинакова для всіх країн (http://www.vedomosti.ru/newspaper/showpicture.shtml?2008/01/29/140578_a_pic2), з винятком тих оператів, де частку має сам Газпром - типу РосУкрЕнерго, і тоді ціна є дешевшою.

Щодо "кубів споживання", то це, якраз, проблема України, а не Литви чи Естонії – хоча би з точки зору вільних об'ємів постачання, яких для України Газпром "не має". Більше того, якщо взяти до уваги, що сумарне споживання імпортованого газу, скажімо, Румінії, Польщі та країн Балтії є більше, ніж України, то ще раз Вас запитаюся: розкажіть, будь-ласка, чому ціна газу на російській границі для України має бути нижчою, ніж для перерахованих?
ONLINE
Україна та Європа1126 Уряд реформ420 Корупція1432 Зеленський67 Свобода слова579
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter