6 березня 2008, 01:33

Про роль Балоги

П'ятого березня цього року Глава Секретаріату Президента В. Балога зробив достатньо цікаву заяву, яка на мій погляд потребує коментарю (http://www.president.gov.ua/news/9203.html).

Не можна не погодитись з паном Балогою щодо навмисного перебільшення його особистої ролі у всіх більш-менш значущих подіях у політичній, економічній і соціальній сферах. Не можна сперечатись і з тим, що критикуючи пана Балогу, насправді мають на меті дискредитувати не стільки його особисто, скільки Президента України В.Ющенка.



Але головна проблема останніх місяців полягає у тому, що Секретаріат Президента перетворився у якійсь інститут влади, який здійснює свою діяльність окремо від самого Президента України.

Якщо вчитатись у зміст цієї заяви, то там можна побачити такі тези:

"Спроби протидії виконанню секретаріатом його функцій неприпустимі, а нехтування публічно оголошеною позицією – марні".

"Секретаріат Президента і надалі рішуче протидіятиме всім намаганням зберегти або створити в економіці країни моделі, які заганяють економічні відносини в тінь, плодять корупцію та наживу".

"Припускаю, що зведені главою держави і його секретаріатом бар'єри проти незаконних оборудок викличуть чергову голосну какофонію зі звинувачень і відвертої брехні".

"Підкреслю: в державі не може бути ареалу мешкання чиновників, хай навіть найвищого розливу, вільних від обґрунтованої критики з боку президента та його секретаріату".

У кожному з них фактично відокремлюється Секретаріат Президента України та сам Президент України. Але завдання Секретаріату Президента, як правильно підкреслюється у заяві, спрямовуватиметься тільки на забезпечення конституційних повноважень і обов'язків Глави держави, і аж ніяк не полягають у постійному висловлюванню якоїсь окремої думки Секретаріату і не у прославлянні його ролі або його керівника у вирішенні тих чи інших проблем.

Коли робить офіційні заяви Глава Секретаріату або ще якісь чиновники цього відомства, то постійно виникає питання чи це є дійсно думкою Президента України. І тут є два варіанти або це думка Президента, або клерків його Секретаріату. Якщо ті чи інші заяви співробітників Секретаріату насправді є позицією Президента щодо тих чи інших питань, то чому ці заяви не оформлюються Прес-службою Президента саме як позиція Президента. До речі для озвучування позиції саме Президента у нього є офіційний прес-секретар. Якщо ж ці заяви не є офіційною позицією Президента України, то вони не дуже цікаві суспільству. Ми обирали Президентом України Віктора Ющенка і для громадян важлива саме його думка з тих чи інших питань і аж ніяк не думки великої кількості клерків його Секретаріату. І нам може подобатись чи не подобатись критика Президента України тих чи інших дій чи персоналій, але це ЙОГО позиція. В той час суспільство не має цікавити публічна критика органу, який виконує забезпечувальні функції Президента. Навряд чи багато хто знає ім'я нинішнього чи попереднього Міністра Кабінету Міністрів України, що забезпечує конституційні повноваження і обов'язки Прем'єр-Міністра України, і тим більше навряд чи хтось коли-небудь чув публічні заяви цього міністра від імені Прем'єр-Міністра України.

Що ж стосується безпосередньо самого пана Балоги, то тут є проблема того, в якій мірі усі його дії дійсно здійснюються в інтересах Президента України, а не у власних. Україна держава не велика, тому дії тих чи інших державних чиновників, які пов'язані з використанням своєї державної посади у власних цілях, досить скоро стають відомими широкому загалу, хоча рідко коли можуть бути документально підтверджені. Але це завжди є проблемою боротьби з корупцією, хоча і методи боротьби з цим злом добре відомі і у світі, і в Україні.

На жаль діяльність пана Балоги на своїй посаді набула такої скандальності, що в будь-якому випадку вже не стільки шкодить йому особисто, скільки відверто дискредитує Президента України.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.