13 січня 2009, 15:28

Чи дасть гроші Стельмах, і якщо так, то який буде курс гривні

Мабуть більшість читачів не звернули увагу, що сьогодні відбулась зустріч Президента України Віктора Ющенка з міністром фінансів та головою Національного банку України.

Хотів би на популярному рівні пояснити, з чим пов'язана ця зустріч, і які наслідки вона може мати для мільйонів пересічних українських громадян.

Темою зустрічі у Ющенка було обговорення ситуації з наповненням державного бюджету, і головне – ситуація з пенсійними виплатами населенню. Для забезпечення пенсійних виплат у січні Пенсійному фонду з держбюджету необхідно буде надати 5,5 млрд. грн. позики.

Уряд не повідомляє про залишок коштів на єдиному казначейському рахунку уряду в Національному банку, але за неофіційною інформацією на початок року він був фактично порожній.

На згадуваній вище зустрічі, міністр фінансів Віктор Пинзеник повідомив, що надходження до загального фонду Державного бюджету України за першу декаду січня становили 1 млрд. грн., або 10% від планового показника на січень. Враховуючи майже повну відсутність коштів у уряду, ситуація з фінансуванням навіть найважливіших "захищених" статей бюджету у січні та лютому буде під великим питанням.



За інформацією Пинзеника, за першу декаду січня імпорт зменшився на 62%. Своєю економічною політикою уряд призвів до того, що 60% доходів державного бюджету у 2008 році формувались за рахунок надходжень з Держмитниці, тобто доходів від оподаткування імпорту. Різке падіння обсягів імпорту у четвертому кварталі минулого року була причиною повного провалу бюджету у 2008 році. І хоча формально бюджетні показники надходжень до загального фонду Державного бюджету в 2008 році були виконані, але відбулось це лише за рахунок "новорічного подарунку" Національного банку, який додатково у вигляді перевищень доходів над видатками перерахував уряду 3,5 млрд. грн., хоча міг цього і не робити. Це до речі до того, як Ющенко та Стельмах лише заважають пані Тимошенко.

Очевидно, що головною метою останньої зустрічі у Президента України за участю Голови Національного банку було вибивання з центрального банку грошей на виплату пенсій, тобто, називаючи речі своїм ім'ям, проведення нічим незабезпеченої емісії національної валюти. У зв'язку з тим, що пряме фінансування бюджету заборонено законодавством, Юлія Тимошенко, розуміючи, що державний бюджет на 2009 рік відверто "липовий", заклала в законі про його затвердження норму, згідно з якою Національний банк зобов'язаний протягом трьох днів за першою вимогою комерційних банків викупати у них державні облігації.

Отже кожний, зазирнувши на відповідну сторінку вебсайту НБУ , зможе, як то кажуть, в реальному часі спостерігати, чи піде Нацбанк на фінансування дефіциту державного бюджету. У разі якщо кількість ОВДП, які знаходяться у власності НБУ зросте, неважко буде зрозуміти, що друкарський станок почав працювати з підвищеною швидкістю. І тоді курс гривні до долара п'ятнадцять чи навіть двадцять до одного стане реальністю вже у найближчий місяць-півтора.

Чи вдасться Голові Нацбанку не піддатись тиску не знаю, але якщо він не почне покривати безпорадність уряду і не буде друкувати гроші, то курс гривні може досить швидко зміцнитись до 6-6,5 гривень за долар. Хоча при цьому пенсіонери отримують свої пенсії за січень та наступні місяці з великою затримкою і ми почуємо нову порцію різних звинувачень на адресу Ющенка та Стельмаха з боку пані Тимошенко.