Борис Кушнірук Економіст. Член Центрального проводу Народного Руху України

Курці, прошу, не вбивайте себе та тих, хто поруч

29 липня 2009, 19:23

Я не знаю, чи багато серед читачів УП курців, тому не можу передбачити, яка буде реакція на цей невеличкий допис. Але все ж таки дозволю собі висловитись з неприємної для них теми.

Мені хотілось би почути від курців відповідь на питання, як вони ставляться до тих, хто не палить цигарки. Чи не вважають вони їх людьми другого сорту? Також хотілось би зрозуміти, чи згадують вони про тих, хто не палить, коли димлять цигарками на вулиці, стоячи біля пішохідного переходу, в нічних клубах, проводячи дозвілля, в ресторанах, сидячи на літніх терасах, або, наприклад, на пляжах, відпочиваючи.

Всі – від підлітків до людей похилого віку знають, що алкоголь наносить шкоду у разі надмірного споживання, а паління шкідливе завжди, навіть, викурюючи одну цигарку чи вдихаючи лише тютюновий дим. Всі курці усвідомлюють, наскільки шкідливою є ця їх звичка. Але чудово розуміючи це, вони щоденно без жодних докорів сумління знищують не тільки власне здоров'я, а і здоров'я тих, хто опиняється поруч з ними.Люди вільні роботи з власним життям все, що їй заманеться, але чому курці абсолютно щиро вважають, що це не їх проблема, коли, курячи в громадських місцях, вони шкодять здоров'ю тих, хто не курить.

Державні інституції в країні роблять вигляд, що вони борються з тютюнопалінням. Ось навіть нещодавно закон прийняли, яким забороняється курити в тамбурах поїздів. Більш того ми дожили до такого знаменного часу, коли "зрівняли" в правах тих, хто не палить, з тими, хто це робить. Зараз в ресторанах та барах має бути відведено вже 50% площі для тих, хто не палить. Раніше для них дозволялось відводити лише 30% площі. Але де вибачили реальний контроль за дотриманням хоча б цієї норми резервації для некурящих? Мені колись довелось сперечатись з менеджером однієї кав'ярні з приводу того, наскільки дотримана у них норма про 30% площі для некурящих. Насправді цих 30% там явно не було, до того ж два чи три столика для некурящих були виділені у найбільш "престижному" місці в закладі – біля входу в туалет. Зрозуміло, що більше я в цьому закладі жодного разу не був. Але це в Києві, на вул. Льва Толстого, в центрі столиці. А спробуйте отримати право не вдихати дим тютюну, сидячи на літніх терасах в комплексі "Арена". До речі це місце розташовано ще центріше в Києві. Але і там, людям другого сорту, ну тобто тим, хто не бажає шкодити власному здоров'ю, можуть запропонувати лише місця усередині приміщень, а от літні тераси залишаються для людей першого сорту – для тих, хто палить цигарки. На що ж в цьому випадку можна розраховувати за межами столиці. У тому році в Сімферополі після питання про наявність в ресторані зони для тих, хто не палить, на мене щиро подивились як на якогось закінченого божевільного. Таке відношення до прав некурящих характерне для різних регіонів країни, де останнім часом мені доводилось бувати – наприклад, в Одесі, Миколаєві, Камінці-Подільському.

Зрозуміло, що в звичці громадян країни палити, і чим більше, тим краще, зацікавлені тютюнові компанії. Є свій інтерес і у деяких державних чиновників та депутатів парламенту, які отримують хабарі, лобіюючи їх інтереси. Але в якій мірі в цьому зацікавлена українська держава? Добре відомо, що доходи, які надходять в бюджети всіх рівнів від цих тютюнових вбивць, реально значно менше від витрат, які приходиться витрачати з бюджетів, лікуючи тих, чиї хвороби пов'язані з цією згубною звичкою. До того ж це лікування чомусь змушені покривати з власних кишень і ті, хто не курить, бо отримані від них податки держава змушена направляти на лікування хвороб, пов'язаних з тютюнопалінням. Згідно медичної статистики щорічно в Україні десятки тисяч людей вмирають від раку та хвороб серцево-судинної системи, внаслідок цієї вбивчої звички. А до цього числа слід додати ще дітей, які народжуються з різними формами патології, які пов'язані з тим, що їх батьки не можуть подолати свою залежність від цигарок. Реальні наслідки зростання тютюнопаління в країні значно жахливіші ніж Чорнобильська катастрофа, і медичні фахівці про це говорять постійно.

В той час як в розвинутих країнах ведеться постійний наступ на всі фактори, що провокують тютюнопаління, і це дає відчутні позитивні результати, в Україні робиться ще надзвичайно мало.

Я хочу бути правильно зрозумілим. Я не закликаю до кардинальних заходів – все і негайно, бо розумію проблеми, що виникають у зв'язку з реалізацію заходів по реальному скороченню тютюнопаління.

Так, наприклад, я проти кардинального підвищення акцизів та податків для тютюнових компаній, бо це лише призведе до масштабного ввезення в Україну контрафактної тютюнової продукції з території країн – наших сусідів, в яких ці податки будуть нижчими.

Я також розумію, що тютюнопаління це справжня наркотична залежність, тому сподіватись на швидке скорочення кількості осіб, які страждають від цієї згубної звички не доводиться. Але при цьому я переконаний в необхідності впровадження низки норм, пов'язаних з обмеженням тютюнопаління в країні. Так необхідно різко обмежити громадські зони, в яких дозволено тютюнопаління. Більш того, має бути категорично заборонено тютюнопаління в громадських місцях, де ті, хто курить, і ті, хто не робить цього змушені опинятись поруч. Потрібно заборонити тютюнопаління на відкритих терасах ресторанів, барів, на загальних місцях відпочинку, особливо враховуючи знаходження там дітей.

Більш того в цьому випадку є сенс навіть подумати про введення додаткового місцевого збору для закладів, які дозволяють курити своїм клієнтам. І головне забезпечено жорсткий контроль за дотриманням вказаних обмежень.

До речі я зіштовхувався з досвідом менеджерів закладів, де тютюнопаління було з тих, чи інших причин заборонено. Так от з'ясувалось, що після цього кількість відвідувачів в них не тільки не скоротилась, а навіть зросла.

У разі введення системи медичного страхування доречно також передбачити додаткові внески для тих, хто за висновком лікарів, курить цигарки.

В цілому потрібно створити таку систему відносин в суспільстві та сформувати громадську думку таким чином, коли тютюнопаління є непрестижним, характерним лише для слабких людей, які в щоденному житті змушені відчувати дискомфорт внаслідок своєї звички та неспроможності подолати тютюнову залежність.

Я переконаний, що людство зможе колись повністю позбутись наркотичної залежності тютюнопаління. Але при цьому хотілось би, щоб громадяни України до цього часу дожили, не вбивши один одного тютюновим димом.

powered by lun.ua
Коментарі — 45
Просто _ 31.07.2009 18:15
IP: 95.132.36.---
Спасибо Борис за то, что Вы, в отличие от большинства блоггеров, беседуете со своими сторонниками и оппонентами. В наше время и в нашем пространстве – это редкость.
IO95 _ 31.07.2009 12:18
IP: 93.178.205.---
Почніть з того, що забороніть негативну антирекламу тютюнопаління нешановна "добропорядна некуряща більшість".

//сам палю
yuriiy2006 _ 31.07.2009 01:40
IP: 91.196.98.---
КУРИЛЬЩИКИ ПОМНИТЕ ЧТО ВЫ ПЛАТИТЕ ДЕНЬГИ ЗА ТО ЧТОБЫ СЕБЯ УБИВАТЬ
yuriiy2006 _ 31.07.2009 01:33
IP: 91.196.98.---
100%
зацепило, ну вопервых поддержу Бориса. Как бывший курильщик с 20 летним стажем, уже 7 лет не курю.
- я спкойно отношусь когда рядом курят, хотя мне это и не приятно.

- запретительными мерами проблему не решить в принципе.

- На произвдстве уравнять в правах некурящих с курящими. Курение это способ пообщаться между собой в рабочее время. Если к курящей компании на перекуре присоединится некурящий человек и попадет на глаза руководству... дойти может до увольнения... я о таких случаях слыхал... без премии раз сам остался. как тут курить бросить?.

Следовательно ввести в кзот норму что сотруднику предоставляеться 5 минут на отдых после каждых 55 минут работы.

- законадательно заставить руководство страны, вложить все средства полученные с табачных компаний в постоянно действующую рекламную компанию о здоровом образе жизни. НЕ КУРИТЬ ДОЛЖНО СТАТЬ МОДНО.

- как показал мой опыт даже выкуривая по 2 пачки сигарет в день бросить курить очень просто. пропагандирова
уграїнець _ 30.07.2009 22:32
IP: 194.88.152.---
Може, хоч у ком"юніті в Живому Журналі для початку зберемося?
Моя позиція викладена тут:
"У нас не/ще палять (зайве закреслити) " http://h.ua/story/139985/
або російською: http://pan-baklazhan.livejournal.com/8190.html

Не здаваймося! Бо що то за козак – і без люльки? Невже хмирь із пачкой антидепресантів кращий?
уграїнець _ 30.07.2009 22:26
IP: 194.88.152.---
Ведь статья американской Конституции, гарантирующая право на поиск счастья, не оговаривает, в чем оно, счастье-то. А может, оно в том, чтобы легкой стопой сойти под своды последней сени в синеватых клубах дыма, чувствуя себя напоследок не подотчетными никому, кроме богов и случая, свободными, как Marlboro Man, сбросившими плотский груз земных предметов, - они останутся, как памятник тому, что в этой жизни непреодолимо скользит к изнеможенью своему и улетает струйкой дыма.
Давайте же, ребята, закурим перед стартом. Или перед финишем."

Бо таке враження, що курці у припадку мазохізму самі кричать – так, так, ще, ще, чмиріть нас, бо ми винуваті!
А на справді реальна альтернатива перемоги над курцями – зовсім не здоров"яки, а або товстуни, які знімають напругу жрачкою (США), або фармакологічні наркомани (див. Європейці тримаються за робочі місця за допомогою допінгу http://life.pravda.com.ua/problem/4a659ca3850bd/
уграїнець _ 30.07.2009 22:17
IP: 194.88.152.---
Шановні ValterSkott, Nofrost та інші однодумці! Треба щось робити, бо кушіруки без нашого опору легко позбавлять нас однієї з радощів повноцінного життя. Розумниця Тетяна Толстая, яка пожила в США багато років, ще у 1998 році написала чудовий опус на тему американського лицемірства у боротьби із КУРЦЯМИ (див. "Николаевская Америка", на форумі курців http://tabakclub.ru/index.php?event=topic&fid=0&id=11945688745927496840). Приведу тут уривок, як висновок:

"А стоило бы во время ежегодного нью-йоркского парада пройти большой протестующей группой, дымя в четыре трубы и неся фаллические изображения сигар, жевательный табак, трубки и кальяны. Присоединились бы толпы: бомжи, вольные художники, владельцы ресторанов, производители сигарет, а главное – индейцы, так что и политкорректность была бы соблюдена. В переднем ряду несли бы огромную картонную статую Свободы, зажавшую в подъятой длани зажигалку BIC – вот вам и спонсор...
grafo _ 30.07.2009 22:12
IP: 95.135.179.---
Борис Кушнірук:
Пане nuarika!
В квартирі надомною жінка постійно виходить курити на балкон, і тютюновий дим потрапляє до мене.:- (
Борисе, Nuarika – це гарна пані. До речі – ерудована.

Борисе, я шота не вкурив у фізичні закони Києва.
Якщо жінка шмалить угорі (поверхом вище), то як дим потрапляє поверхом нижче?
У Києві дим важчий за повітря?
Борис Кушнірук _ 30.07.2009 21:17
IP: 93.74.7.---
Пане ValterSkott!

ValterSkott _ 30.07.2009 19:22

Так у тому і проблема, що на сьогодні не заборонено курити на літніх терасах ресторанів і на балконах, при тому що тютюновий дим потрапляє в помешкання тих, хто не палить цигарки. Що робити тій категорії людей, яка не хоче дихати тютюновим димом із-за шкідливої звички курців, куди їм в цьому випадку діватись?
Борис Кушнірук _ 30.07.2009 21:11
IP: 93.74.7.---
Пане nuarika!

nuarika _ 30.07.2009 12:13

Ви знаєте, я про це не написав, але у мене такаж сама проблема. В квартирі надомною жінка постійно виходить курити на балкон, і тютюновий дим потрапляє до мене.:- (
grafo _ 30.07.2009 20:08
IP: 95.135.179.---
qqq333:
nuarika:
В Германии в подобном случае звонят в полицию и та приезжает к курильшику, выписывает ощутимый штраф. После этого на балконе уже никто не курит.
І де ж тоді курити? У чисте поле подаватися?
grafo _ 30.07.2009 20:03
IP: 95.135.179.---
суспириа:
И нормы ГТО всеми проклинаемого совка, сдаваемые лет двадцать практически всеми, теперь для министра молодежи и спорта Павленко (судя по его ответу мне на конференции) – практически как нормативы НАСА.
И сидят наши детки убогие на лавочках, шклявые и немощные, мля...
И висит кругом реклама сигарет с улыбающимися гламурными рожами и девочки десяти лет (которым нормально родить не суждено)...
+100
І воєн нетреба. Самі виздихаємо.
ValterSkott _ 30.07.2009 19:22
IP: 95.135.32.---
Уважаемый Борис, курю я или нет, это мое личное дело, поэтому не нужно на этом зарабатывать, от таких "писак" как Вы я уже устал, я не нарушаю закон, курю в строго отведенных местах и не распределяю людей на сорты, по крайней мере из-за того, что кто-то курит или нет, я так понимаю подымать более важные вопросы Вы боитесь или просто не хватает компитентности.
Для меня нет проблемы бросить курить, я курю потому что я хочу, дома я курю кальян, трубку, для удовольствия и никто не имеет права у меня это отобрать!!!!!
Nofrost _ 30.07.2009 18:23
IP: 89.105.227.---
Особливо "актуальний" той розподіл місць, коли є кнайпа на три столики, ше совєйского типу, куди роботяги під вечір по сотці перехилити заходять. Там якраз тре місця для некурящих, а особливо тре туди з дітьми заходити. Правильно, Кушніруки і інші лицемірні чистоплюї, необхідно забрати в людей фізичної праці все, що можна, і залишити їм радісний і творчий процес перетягування вантажів і викладання цегли... Бо ж куритимуть, чи шмурдяк питимуть – здоров'я втратять, ні на кому буде паразитувати "антіліхєнтам".
Цікаво, чи скаже пан Борис таке ж про автомобілі, наприклад, щоб їм спеціальну зону вділили, бо дофіга їх, і шкоди від них куди більше, ніж від тютюнопаління? Ні, не скаже, в кращому випадку якусь муть в виправдання ляпне... А про меткомбінати, хімкомбінати, і купу такого іншого вже й мовчу.
Лицемірство це, не більше...
qqq333 _ 30.07.2009 14:53
IP: 94.179.226.---
nuarika:
Цілком підтримую автора. Однак він не врахував ще один нюанс цієї проблеми: що робити, коли сусіди палять на балконі, а їхній дим потрапляє у ваше (в даному випадку – моє) помешкання. Вони палять не в громадському місці – у себе вдома, але я відчуваю від цього дискомфорт. І так постійно. І тут вже точно нічого не вдієш...
В Германии в подобном случае звонят в полицию и та приезжает к курильшику, выписывает ощутимый штраф. После этого на балконе уже никто не курит.
суспириа _ 30.07.2009 12:41
IP: 89.105.254.---
Beerhunter:
Пане Кушнірук, я так розумію, Йуля ще й курить? Бо інакше Ви би про це на своєму блозі не написали...
Если бы Борис хотел поговорить о вредных привычках нашего премьера он написал бы статью о заболеваниях слизистой носа.
Beerhunter _ 30.07.2009 12:38
IP: 77.123.82.---
Пане Кушнірук, я так розумію, Йуля ще й курить? Бо інакше Ви би про це на своєму блозі не написали...
Просто _ 30.07.2009 12:32
IP: 95.133.49.---
Жорж_7: В ысами отвтеили на свой вопрос – кому это нужно. Это именно тот случай, когда волонтерство естественно и понятно каждому.
суспириа _ 30.07.2009 12:24
IP: 89.105.254.---
Хорошая тема.
Вообще наше родное государство не уделяет ровно никакого внимания темам физического развития молодежи, которая сосет днем и ночью с младших классов пивко и сигаретки.
И нормы ГТО всеми проклинаемого совка, сдаваемые лет двадцать практически всеми, теперь для министра молодежи и спорта Павленко (судя по его ответу мне на конференции) – практически как нормативы НАСА.
И сидят наши детки убогие на лавочках, шклявые и немощные, мля...
И висит кругом реклама сигарет с улыбающимися гламурными рожами и девочки десяти лет (которым нормально родить не суждено) курят на крыльце школы. Покурили бы они при товарище Брежневе с Андроповым, ага...
nuarika _ 30.07.2009 12:13
IP: 95.132.235.---
Цілком підтримую автора. Однак він не врахував ще один нюанс цієї проблеми: що робити, коли сусіди палять на балконі, а їхній дим потрапляє у ваше (в даному випадку – моє) помешкання. Вони палять не в громадському місці – у себе вдома, але я відчуваю від цього дискомфорт. І так постійно. І тут вже точно нічого не вдієш...
the10or _ 30.07.2009 11:11
IP: 94.27.108.---
[B}Старфайтер:
[\B]И, кстати, курение в общественных местах на Кубе тоже запрещено.):
http://www.rg.ru/2005/01/22/kuba.html
the10or _ 30.07.2009 11:04
IP: 94.27.108.---
Старфайтер:

the10or:
уграїнець:
І що, там живуть здорові люди?
Я не знаю, чи здорові вони, чи не дуже, але те, що вони живуть набагато довше, ніж ми – факт.
Не совсем новые данные, но по продолжительности жизни США далеко обогнала нищая Куба, где что-что, а здравоохранение поставлено на высочайший и ДОСТУПНЫЙ ВСЕМУ НАСЕЛЕНИЮ уровень. И, кроме того, курят на Кубе намного больше чем у нас.
Так что не в одном курении и общем уровне жизни населения дело.
Ну зачем вы утрируете?) Вовсе не далекр, и не обогнала, а только приблизилась. В США – 77,9, а на Кубе – 77, судя по тому, что мне по-быстрому удалось посмотреть в интернете. Если у вас есть более точные и полные данные – давайте линк.) И не забывайте учитывать разницу в качестве, насыщенности и темпе жизни.
Bondgirl _ 30.07.2009 11:00
IP: 91.90.17.---
Вперше я всеціло підтримую автора цього блога. Якось незвично:) Хочу лише зауважити, що акцизи на тютюн треба таки піднімати – не до 5 Євро звичайно, але 15-20 грн. за пачку.Непереношу тютюнового диму й запаху (особливо холодного никотину) А курці всюди – великі егоїсти.Шкода молодь яку ця багнюка затягує
Жорж_7 _ 30.07.2009 10:53
IP: 193.238.96.---
Тема вечная и повидимому безнадежная в смысле эффективного решения,что делать человек не идеален.Вопрос социального вреда курения оставим на совести автора статьи – в любом городе есть гораздо более опасные факторы такие как промышленное загрязнение среды,автомобильные выхлопы,стрессы,преступность и т.д. Ограничение мест курение мера правильная,но даже так не следует перегибать.И все равно от борцов с этой вредной превычкой попахивает лицемереем.В США давно и усилено боряться с курением при этом тратят миллиарды долларов на локальные войны где гибнут тысячи американцев и мирных жителей.Курение и алкоголь,к сожалению, играют не малую роль в системе человеческих коммуникаций и здесь в первую очередь нужно предложить адекватную замену. И вообще все нужно начинать с семьи и детского сада,здоровый образ жизни не дешевое удовольствие,но того стоит.Вопрос: кому это нужно у нас в стране,кроме нас самих.
Просто _ 30.07.2009 10:27
IP: 95.133.43.---
А с контрабандой надо бороться немилосердніми штрафами. Не можешь платить- принудительные работы на благоустройстве города. Дача показаний на поставщика контрабанды, которые позволяют привлечь его к ответственности освобождает от наказания. Это позволит сделать контрабанду экономически невыгодной. Правда с наркотой это не проходит, но там и суммы другие крутятся.
Уряд реформ410 Корупція1365 Aтака Путіна1244 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter