Випробування для Партії регіонів
Коли українських та західних експертів питають про позитивні та негативні наслідки помаранчевої революції, типовою відповіддю для них буде та, що тепер в Україні відбуваються вільні вибори. І, дійсно, це так. В Україні відбулися три виборчі кампанії, що були описані ОБСЄ та Радою Європи як "вільні та справедливі" (грудень 2004, березень 2006, вересень 2007 рр.).
Проте не все так просто.
Під час перших "вільних та справедливих" виборів Віктор Янукович програв Віктору Ющенку з результатом 44% до 52%. Янукович оскаржував результати виборів у судах аж до січня, таким чином відклавши інавгурацію Ющенка до 23 січня. Навіть зараз Янукович та інші лідери Партії регіонів відмовляються визнавати законність цих виборів і продовжують вважати, що під час другого туру виборів, внаслідок якого Янукович був оголошений переможцем, не було жодних фальсифікацій.
Партія регіонів не оскаржувала результати виборів 2006 та 2007 рр., тому що в обох випадках вона посіла перше місце. Чи свідчить це про те, що Партія регіонів визнає законність вільних та справедливих виборів незалежно від того, хто на них переміг? Я сильно сумніваюся в цьому, особливо зважаючи на те, що Янукович лишається лідером Партії регіонів.
Велике випробування для них може відбутися у 2009 р.
Дані опитувань протягом цього року показують, що в разі дострокових парламентських виборів Партія регіонів посяде друге місце після Блоку Юлії Тимошенко (БЮТ), а на президентських виборах Янукович посяде друге місце після Тимошенко. Чи в такому разі Партія регіонів погодиться із результатами обох виборів, чи буде оскаржувати їх у судах?
Я упевнений, що ні Партія регіонів, ні Віктор Янукович ніколи не згодяться на друге місце і будуть протестувати проти "фальсифікації виборів". У цьому Партія регіонів буде слідувати довгій традиції Блоку Володимира Литвина, який протестував проти "фальсифікації виборів" у 2006 р. та Соціалістичній партії, яка протестувала проти "фальсифікації виборів" у 2007 р. До її заслуги як демократичної (проте хаотичної) партії лише Наша Україна ніколи не протестувала проти "фальсифікації виборів", набиравши близько 14% у 2006 і 2007 рр., на 10% менше, ніж у 2002 р.
Я дуже сумніваюся в тому, що усі мільйони доларів, які отримав американський консультант Дейвіс Манафорт за його послуги, змогли перетворити нео-радянсько Партію регіонів у демократичну партію, що погоджується із результатами виборів, на яких вона не перемогла. Партія регіонів та Віктор Янукович продемонстрували, що їхня згода з результатами виборів залежить від того, чи вони здобули на них перемогу. Якщо ж вони не виграють, вони ніколи не погодяться із законністю виборів, навіть якщо Верховний Суд та ОБСЄ визнають їх "вільними та справедливими."