Чи зверне увагу Ющенко на ще один доказ убивства Чорновола?
Депутати НУНС Ярослав Кендзьор та Іван Стойко нещодавно заявили, що мають нові докази вбивства лідера Руху В'ячеслава Чорновола у лютому 1999 р. (http://www.pravda.com.ua/news/2009/1/23/88382.htm). Ця справа є однією з найбільш резонансних серед усіх справ, що лишилися нерозкритими з часів Леоніда Кучми.
Якби було доведено, що дорожня аварія, у якій загинув Чорновіл, була вбивством, це стало б великим проривом. Це могло б відкрити шлях до розкриття багатьох інших резонансних справ епохи Кучми.
Проте я сумніваюся в тому, що, навіть якщо докази будуть знайдені, хто-небудь буде притягнутий до відповідальності зa резонансних справ епохи Кучми (див. Парламентська Асамблея Ради Європи, Резолюція N1645 (2009) http://www.pravda.com.ua/news/2009/1/28/88628.htm i http://assembly.coe.int/ASP/Doc/ATListingDetails_E.asp?ATID=11037).
Чому?
По-перше, висуненню будь-яких кримінальних звинувачень завадить ставлення Ющенка до Кучми. Під час кризи Кучмагейту, акції "Повстань, Україно!" і аж до кінця перебування Кучми на посаді президента Ющенко не підтримував ідею імпічменту Кучми. Ющенко ніколи не звинувачував Кучму і, цілком очевидно, дав йому словесний імунітет від притягнення до відповідальності під час круглих столів у грудні 2004 р., без сумніву, за підтримки Литвина, Плюща і Порошенка.
Чи порвуть з Ющенком Кендзьор і Стойко, якщо він відмовиться проводити кримінальне розслідування проти Кучми? Якщо так, тоді президент втратить контроль над однією з двох прихильних до нього політичних сил, групою Кириленка "За Україну".
По-друге, під час кризи Кучмагейту та протестів "Повстань, Україно!" опозиція була поділена на державників, які підтримували президента як главу держави (Ющенко, Безсмертний, Плющ, Рух), та очолювану Тимошенко опозицію, яка виступала за імпічмент та притягнення Кучми до кримінальної відповідальності. Державники були переконані, що Кучмагейт був "російською змовою", метою якої було знищення української державності, і тому прийняли рішення про підтримку глави держави. Ющенко та його союзники завжди критикували боярів, таких як Медведчук, проте ніколи – царя.
Чи змінять тепер Кендзьор та Стойко ставлення Руху до притягнення до відповідальності українських лідерів і чи підтримають звинувачення проти Кучми?
По-третє, як сказав Генеральний прокурор Олександр Медведько (http://www.dt.ua/1000/1050/65190/), з часів Помаранчевої революції не відбулося жодних змін стосовно перебування української еліти над законом. Як зазначив Медведько з приводу покарання українських високопосадовців, "Тут нас справедливо критикував президент, зазначаючи, що на цьому напрямі боротьби з корупцією – стосовно держслужбовців двох перших категорій – у нас здобутків немає, жодної особи до кримінальної відповідальності не притягнуто. На всю державу – лише три випадки притягнення до адміністративної відповідальності відповідно до Закону "Про боротьбу з корупцією".