18 вересня 2009, 07:16

Чи може хтось завадити Януковичу у обранні наступним президентом України? Так, це може зробити Тимошенко.

Канадійський професор Девід Марплз, який працює в Канадському інституті Українських студій Університету Альберти написав для газети "Kyiv Post" від 28 серпня матеріал із заголовком "Чи може хтось завадити Януковичу бути обраним наступним президентом України? Так, може. Це – прем'єр-міністр Юлія Тимошенко". Лише вона може зупинити донецький клан на шляху до перемоги так само, як п'ять років тому це зробив Віктор Ющенко.

Об'єднання голосів кандидатів колишнього помаранчевого табору, серед яких найсильнішим кандидатом є Тимошенко, дає їй, відповідно до результатів досліджень громадської думки, близько 50 % голосів виборців. Водночас, лідер Партії Регіонів Віктор Янукович та лідер Компартії Петро Симоненко разом мають лише 40%.

Де ж Янукович збирається взяти додаткові 10 %, щоб бути першим у другому турі?

Марплз ігнорує ці достатньо незмінні дані досліджень, і підводить підсумок словами: "Відсутність прийнятних альтернатив допускає, тим не менш, що так може статися", а саме, що Янукович може бути обраний президентом України. Очевидно, що Марплз не вірить у те, що Тимошенко є "прийнятною альтернативою" щодо Януковича. І автор у своїй апологетичній "незалежній думці" раніше намагався знизити рівень побоювань щодо можливого обрання Януковича, заявляючи, що "жоден український президент не зможе так різко змінити курс".

Важко уявити, щоб у американській пресі за 4 місяці до виборів 2008 року можна було б прочитати передбачення, що Барак Обама або Джон МакКейн переможуть на президентських виборах. Як сказав мені минулого тижня в Києві кореспондент БіБіСі в Україні Габріель Гейтхаус "в Україні я нічого не можу спрогнозувати на період, тривалістю понад один наступний місяць".

Для української політики один тиждень – це вже довгий період, а чотири місяці – то вже просто вічність. Українська передвиборча кампанія розпочнеться лише з наступного місяця, і перед днем виборів буде проведено ще багато опитувань та екзит-полів. Ймовірно, вони будуть показувати зростання рівня підтримки Тимошенко після того, як розпочнеться передвиборча кампанія. Пригадайте, як підвищував свій рейтинг Янукович впродовж кампанії у 2004 році.

Інший фактор, який виявляють передвиборчі дослідження – заниження рейтингу Тимошенко. Під час трьох останніх парламентських виборів передвиборчі опитування показували надзвичайно занижений рівень підтримки блоку Тимошенко (БЮТу), при чому різниця була значною. Під час позачергових парламентських виборів 2007 року опитування передбачали, що БЮТ отримає 20% голосів, а насправді він отримав на 10% більше.

Опитування громадської думки, проведені шістьма провідними соціологічними організаціями, які процитувала "Українська правда" (від 11 серпня), опитували виборців щодо того, кого вони підтримували на виборах 2007 року. Якщо результати Партії регіонів ат "Нашої України – Народної самооборони" переважно відповідали реальній кількості отриманих ними голосів, то результат БЮТу був на 10 % меншим, ніж реально отриманий.

Одна із шести організацій ("Соціс") зробила висновок, що це "додає додаткової інтриги щодо питання, хто ж переможе у першому турі виборів, а також дає можливість зупинитися та визначитися із парою учасників другого туру, боротьба під час якого точитиметься між Януковичем і Тимошенко".

Аналізуючи українську політику, Марплз ігнорує чотири важливі фактори, очевидно схвалюючи перемогу Януковича.

Насамперед, він ігнорує той факт, що із кандидатів-лідерів лише Тимошенко має харизму. Тимошенко, як зазвичай радять вам західні журналісти, не буде недооціненою. Вона, поза усім іншим, є найкращим українським учасником кампаній і одна з тих, хто має найкращу політичну організацію в Україні.

По-друге, опитування показують, що Тимошенко зберігає свою підтримку та її переважання у дуже важливих областях Центральної України. Центральна Україна відігравала визначальну роль у підведенні підсумків виборів 1994 та 2004 років, коли голосували відповідно за Леоніда Кучму та Віктора Ющенка.

Опитування також показують, що Тимошенко зберігає певну підтримку на Сході та Півдні України. Під час виборів 2007 року БЮТ став єдиною помаранчевою політичною силою, яка завоювала підтримку з боку російськомовних жителів України.

По-третє, враховуючи домінування на Сході та на Заході України відповідно Януковича та Тимошенко, Західна Україна стає головним полем бою під час виборів 2010 року. Тимошенко зараз є лідером у західних областях, окрім трьох областей Галичини, де на сьогодні першість за Яценюком.

Чи зможе Тимошенко витіснити Яценюка з позиції найбільш популярного кандидата на Галичині?

Світовий Конгрес Українців (СКУ) та українська діаспора будуть відігравати важливу роль, впливаючи в цілому на розвиток подій на Галичині та на Західній Україні впродовж всієї виборчої кампанії. Промова Тимошенко до львівського конгресу СКУ була сприйнята дуже тепло та змінила попереднє песимістичне ставлення щодо неї.

По четверте, економіка ніколи не відігравала жодної ролі у тому, щоб впливати на результати українських виборів. У 2004 році Україна мала найкращі показники економічного зростання за останнє десятиріччя, але чинний прем'єр-міністр (Янукович) програв вибори. Девіз компанії Тимошенко характеризує її як сильного лідера, який протистоїть економічній кризі у той час, коли інші політики сваряться та намагаються завдавати їй шкоди, і це може вплинути на виборців позитивно.

Конкурування між Тимошенко та Яценюком на Галичині, я переконаний, спрацює в кінцевому результаті на користь лідирування у опитуваннях Тимошенко з двох причин.

Насамперед, основа Яценюкової підтримки впродовж останніх чотирьох місяців була отримана як результат його рекламування та частих появ впродовж зимово-весняного періоду на телеканалі Інтер – найбільш популярному телеканалі України. Ця основа підтримки також виникла через те, що Яценюк був першим, хто розпочав свою передвиборчу кампанію цього літа. Його палатки захисного забарвлення є у центрі кожного міста. Політичний аналітик Володимир Фесенко зазначив у газеті "Kyiv Post", що "зростання рейтингу Яценюка за результатами досліджень припиниться, якщо він не представить конкретної програми і не покаже, хто входить до його команди; інакше він втратить голоси прихильників з числа молоді, й ці голоси перейдуть до Тимошенко".

Опитування вже досить тривалий час демонструють, що Тимошенко має тверду як гора підтримку у розмірі 15%, яка була створена ще до початку виборчої кампанії. Підтримка Яценюка є "м'якою" та швидше за все зменшиться після того, як він зіткнеться із електоральними викликами з боку Януковича та Тимошенко.

По друге, у кампанії Яценюка заміна українських політ-консультантів на російських, що відбулося три місяці тому, призвела до радикальної переорієнтації його передвиборчої програми. Яценюк відійшов від програми Нашої України – Народної самооборони 2007 року, за якою він був обраний до більш про-російської позиції. Галичани не в захваті від заперечення Яценюком Помаранчевої революції, УПА, НАТО та його закликів до створення енергетичного консорціуму з Росією.

Марплз намагається применшити значимість перемоги Януковича на виборах, звертаючись до недоречності побоювань щодо Кучми, які були під час виборів 1994 року, але не враховуює при цьому зміни, що відбулися в Україні впродовж останніх 15 років. Україна у 1994 році та у 2010 році – це дві різні країни: у 1994-му на Східній Україні не було організованої проросійської сили, окрім комуністів (не-комуністичні центристські партії почали створюватися у 1997-2001 роках). Ззовні у 1994 році Україна бачила напів-демократичного російського президента Бориса Єльцина, а у 2010 році Україна стоїть перед імперіалістичним тандемом Володимира Путіна – Дмитра Медвєдєва.

Партія Регіонів є найбільш проросійською із так званих центристських партій, що виникла за ери Кучми. Це стає очевидним через багато сфер: вони підтримують сепаратизм у Грузії, підтримують ідею подовження договору про перебування Чорноморського флоту в Україні після 2017 року, підтримують ідею впровадження російської мови як другої державної, вони не зацікавлені у пошуку шляхів до членства у ЄС (Партія Регіонів, на відміну від БЮТ та Нашої України ніколи не прагнула отримати членство у будь-якій політичній групі Європейського парламенту), і займають сильно опозиційну позицію щодо членства у НАТО. Преклоніння Януковича перед Російською православною церквою (УПЦ) стало зрозумілим всіх впродовж десятиденного візиту до України Патріарха УПЦ Кирила, який відбувся минулого місяця.

Незалежний коментар Марплза був написаний надто рано, щоб передбачити результати українських президентських виборів. Наступні чотири місяці будуть вирішальними щодо того, хто із двох головних кандидатів – Янукович чи Тимошенко – буде обраний президентом. Але я сильно підозрюю, що пророцтва Марплза будуть невірними, і що п'ятим президентом України стане жінка.

Щоб стверджувати – за чотири місяці до дня виборів – правдивість того, що Янукович буде обраний – це значить показати відсутність глибокого розуміння української політики, що притаманне кільком західним експертам з української проблематики.

Віктор Янукович відточує майстерність орвеллівського двомислення, а українська політика перевершує "1984" Джорджа Орвелла

Партія намагається здобути владу лише заради самої себе. Ми не зацікавлені в добробуті інших; ми зацікавлені лише у владі. Джордж Орвелл, "1984" Найбільшою перешкодою для американських і європейських політиків перед адекватним розумінням України та інших країн Євразії завжди була прірва між тим, що говорять українські лідери, і тим, що вони роблять...

КУПП (Канадо-українська парламентарська програма) в Оттаві, Канада підтримує зусилля Європейського союзу (ЄС) і українського уряду прийти до взаємного компромісу щодо проблеми ув'язнення Юлії Тимошенко

Ми, небайдужі люди різних поколінь й національностей, зібралися на четвертій конференції КУПП (Канадо-українська парламентарська програма) в Оттаві, Канада, підтримуємо зусилля Європейського союзу (ЄС) і українського уряду прийти до взаємного компромісу щодо проблеми ув'язнення Юлії Тимошенко...

Юрій Левенець теж був фальсифікатором виборів

Давайте не будемо забувати, що якби були відправлені до в'язниці ті з них, хто скоїв фальсифікації виборів у 2004 році – як вони повинні були бути – туди потрапив і Юрій Левенець...

Тимошенко вже виграла

http://blog.taraskuzio.net/2013/10/07/tymoshenko-has-agreed-to-go-to-germany-for-medical-treatment-the-deal-hinges-on-yanukovych-giving-her-a-pardon/ http://www...

Канада відклала підписання угоди про вільну торгівлю через права людини. Чи буде ЄС наслідувати цей приклад?

Ukraine angry as Canada suspends free-trade talks Sep 27 2013... by Tanya Talaga, Toronto Star Global Economics Reporter http://www.thestar...

Не буде ніякого компромісного медичного рішення у "справі Тимошенко"

Бундючний виступ Віктора Януковича на минулотижневому саміті в Ялті перед європейськими лідерами засвідчив, що він не випустить екс-прем'єр-міністра Юлію Тимошенко – політичного в'язня, чия доля стала перешкодою на шляху європейської інтеграції України...