Україна – Ющенко намітив хибний курс на МВФ
Тімоті Еш (Timothy Ash)
Holova, Eastern Europe and Middle Eastern Department, The Royal Bank of Scotland, London.
Кілька негативних розвитків подій в Україні сьогодні вранці, і облігації у відповідь стрибають на одну позначку вгору або вниз.
По-перше, як ми і побоювалися, Президент Ющенко підписав законопроект про підвищення зарплат і пенсій на 20%, який було ухвалено в парламенті 20 жовтня. Уряд підрахував, що законопроект збільшить витрати бюджету на кілька мільярдів доларів у цьому році, і на цілих 10 млрд. доларів США у 2010 році. По суті, це буде удар по запланованому бюджету МВФ на 2010 рік, і ускладнить бюджетне фінансування на 2009 рік.
МВФ був дуже поблажливим в плані тлумачення своїх умов, що додаються до програми – на відміну від своєї позиції щодо програми в інших країнах регіону, наприклад, у Латвії передбачалося скоротити уряду певну прогалину у планах щодо підвищення внутрішніх цін на газ. Однак, в нашому розумінні, це було б умовою, перешкоджаючою укладенню угоди для Фонду. Дійсно, у друкованих мас-медіа від 25 жовтня Міжнародний Валютний Фонд оголосив про свою вимогу накласти вето на законопроект. Виконавчий директор МВФ Домінік Штраус-Кан підтвердив, що рішення про підвищення зарплат і пенсій викинуло угоду МВФ за борт, що, безумовно, потягне за собою припинення додаткових виплат від Фонду, поки Україна не вирішить питання про підвищення зарплат і пенсій.
По-друге, прем'єр-міністр Путін вирішив відновити побоювання з приводу кризи газопостачання в Україну, наголосивши, що президент Ющенко блокує оплату за російський газ; секретаріат Ющенка це заперечує. Путін зазначив, що Росія заплатила Україні за транзит газу за перший квартал 2010 року включно і не готова далі виділяти кошти на постачання газу. Він також підкреслив, що Україні необхідно зберегти існуючі контракти на постачання газу, тобто оплату за щомісячні поставки газу протягом семи днів після закінчення місяця. Проблеми і побоювання полягають в тому, що за договором Україна може щорічно купувати 41 млрд. кубометрів російського газу. Цього року, з огляду на скорочення попиту з боку неекономної української промисловості, яка, проте, припинила марнування газу, Україна імпортувала тільки близько 30 млрд. кубометрів. Якщо б Україні було запропоновано купити різницю (вартістю ~ 2,5 млрд. дол США), то це, швидше за все, утворило б велику діру в подальшому бюджетному фінансуванні. Путін не був конкретним, але здавалося, що в його словах прозвучало щось на зразок завуальованої погрози. Варіант мінімальних поставок газу, узгоджених в договорі на початку цього року, дає Росії чітку можливість підірвати ситуацію щодо постачання газу в Україну, а також потенційно дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію, якщо вона того забажає.
На цьому етапі, ймовірно, вчинити так – не в інтересах Росії, але вона все ще притримується цього варіанту. В одному з коментарів Путін висміює Ющенка за загрози постачання газу і оплати, і додає, що Ющенко діє безвідповідально, підтримуючи підвищення заробітної плати та пенсії, і, таким чином, напевне, нарешті позбавив себе, як нинішнього президента, всіх шансів на переобрання; Москва може змиритися з президентством Януковича або Тимошенко, але другий термін Ющенка на посаді глави держави буде виходити за рамки пристойності.
По-третє, S & P, визначивши рейтинг України на рівні ССС +, змінив прогноз рейтингів з позитивного на стабільний. Fitch, тим часом, повідомив, що Рейтинг B по Україні буде підпадати під додатковий тиск в напрямку зниження у зв'язку з подальшими глобальними, внутрішньополітичними і фінансовими потрясіннями в секторі.