12 травня 2010, 18:35
Заклик Українців Канади до Президента України
На сьогодні нараховується 1,2 мільйони канадійців українського походження, які становлять другу за числом громаду поза межами України і мають 120-річну історію та добру репутацію в Канаді. Конґрес Українців Канади репрезентує інтереси української громади, представники якої постійно цікавляться подіями, що відбуваються на їхній історичній Батьківщині. Найбільше вони прагнуть бачити мир, достаток, економічну стабільність, здобуття повної незалежності та розвиток демократії в Україні і відчувати гордість за свою державу.
Представники Української громади Канади глибоко стурбовані нещодавніми подіями в Україні, а саме:
Питання Чорноморського флоту.
Рішення про продовження базування Російського Чорноморського флоту на території Кримського півострову на 25 років було болючим для громадян України і загрожує розколу в суспільстві. Незважаючи на неконституційність цього рішення, воно було прийняте Вами і ратифіковане Верховною Радою без будь-яких консультацій з громадянами України та сусідніми країнами.
Політичні коментарі були негативними щодо цих рішень, зокрема високоавторитетне друковане видання "TheGlobeandMail" (від 29 квітня 2010 року) різко критикувало дії Президента Януковича за передачу України під російську сферу впливу в обмін на субсидії на газ, що є вигідним хіба що для олігархів та власників великих індустріальних підприємств в Україні.
Голодомор.
Українська громада надзвичайно обурена заявою Президента Януковича у Стразбурзі, яка загострила й так напружену ситуацію навколо питання Голодомору в Україні, свідомо применшуючи неймовірні стражданння українців під час Голодомору, сказавши, що він був тільки наслідком сталінського тоталітарного режиму, а не геноцидом.
Ця позиція суперечить Закону України, нещодавнім ретельним дослідженням, базованим на радянських архівах в Україні, позиції попереднього українського уряду, теперішнього уряду Канади, Світового Конґресу Українців та Конґресу Українців Канади, вона є лишевідображенням російської проімперської інтерпретації.
Голодомор був штучно створений радянським режимом Йосипа Сталіна і він був таким безжальним і цілеспрямованим в Україні, що його можна сміливо назвати геноцидом проти українського народу. Якщо говорити про його вартість в людських життях, то Голодомор був найбільшою операцією політики геноциду Сталіна та Комуністичної партії. Він був спрямований на знищення основ української національної еліти. Те, що відбулося в Україні, підпадає під визначення геноциду згідно Конвенції ООН.
Голод також мав місце на територіях інших держав поза межами України, які були заселені українцями. Др. Рафаель Лемкін, основоположник Конвенції ООН про геноцид заявляв, що Голодомор був геноцидом, "який нищив не тільки людей, але і культуру та націю". Факт, що Голодомор був геноцидом, визнаний законодавством України та законодавчими актами багатьох країн світу, в тому числі і Канади, де він здобув підтримку представників усіх політичних партій та усіх депутатів Парламенту.
Верховна Рада України.
Нещодавно українці в усьому світі мали нагоду спостерігати за неприйнятними діями у Верховній Раді України, хаосом та безладдям, які там відбувалися. Наша громада глибоко стурбована бійками та відсутністю поваги до важкоздобутих демократичних інституцій. Тим самим, було підірвано імідж України на міжнародній арені, який ми та мільйони інших українців світу намагаємося підтримувати на належному рівні.
Українські стратегічні об'єкти.
Відповідно до нещоданіх заяв прем'єр-міністра України Миколи Азарова, Україна розглядає пропозицію прем'єр-міністра Росії Владіміра Путіна щодо об'єднання російського Газпрому та українського Нафтогазу, а також ядерних об'єктів обох країн. Існують численні приклади використання Росією тиску в питаннях постачання енергії з метою домогтися різних політичних поступок від України. Злиття українських державних енергетичних компаній, які володіють системою виробництва, зберігання, транспортування та постачання газу й нафти, а також її атомних компаній з їхніми російськими аналогами зробить Україну повністю залежною від Росії. Таке рішення було б непростимою здачею стратегічних активів України і, по суті, її незалежності, чого не може дозволити собі жодна країна в світі.
Конґрес Українців Канади закликає Президента та Верховну Раду України запевнити українців та світову громадськість у наступному:
1. Суверенітет України. Запевніть українців у тому, що Україна не попала в залежність від Росії, забезпечивши незалежний шлях розвиток України поза сферою політичного та економічного впливу Росії. Для цього ми закликаємо Президента України щоб:
o Не продовжував базування іноземного Російського Чорноморського флоту на території України;
o Припинив всі дискусії щодо продажу чи поглинання українських стратегічних об'єктів Росією, чи будь-якою іншою країною, в сфері енергетики, інфраструктури, авіабудування та інших стратегічних виробництв та об'єктів України.
o Модернізував газотранспортну систему України таким чином, щоб залишити право власності на ці стратегічно важливі енергетичні та економічні активи в руках України як передбачено нинішньою пропозицією Європейського Союзу, яка включає в себе фінансування.
2. Голодомор. Нещодавня публічна заява Президента Януковича про Голодомор є шкідливою і такою, що сіє розбрат. Це рівноцінно до того, якби сказати, що Голокост не є геноцидом проти євреїв, бо багато українців були також знищені нацистами. Ми вимагаємо, щоб Президент Янукович зробив публічну заяву і виступив по українському телебаченню та підтвердив позицію України щодо того, що Голодомор був геноцидом українського народу.
3. Дотримання Конституції України. Найважливішим завданням Президента України є забезпечення дотримання духу і букви Конституції України. Останні зміни регламенту щодо вимог по створенню коаліції у Верховній Раді та скасування місцевих виборів без оголошення альтернативної дати є неконституційними і були зроблені з політичних міркувань. Терміни нових місцевих виборів повинні бути негайно визначені.
4. Нові парламентські вибори. Нещодавні події у Верховній Раді демонструють, що теперішній парламент не є працездатним та функціональним і більше не віддзеркалює інтереси українських громадян. Ми закликаємо Президента Януковича оголосити нові парламентські вибори в Україні у найкоротший термін.
Українці Канади нагадують Президенту Януковичу про його передвиборчу обіцянку забезпечити стабільність та злагоду в Україні. Ми щиро сподіваємося, що він, як Президент України, займе виважену позицію у розв'язанні суперечливих питань, які постали сьогодні перед Україною.
Як одна із найбільших та найвпливовіших етнічних громад в Канаді ми продовжуємо розвивати особливі партнерські відносини між Канадою та Україною. Ми віримо, що ці стосунки будуть довготривалими і взаємовигідними для економіки та суспільства як Канади, так і України.
Ми молимося за народ України в ці часи випробувань і віримо, що його керівники знайдуть моральну та громадянську силу зробити те, що є найкращим для українського народу.
З глибокою повагою,
Президент Конґресу Українців Канади
Павло Ґрод
Про Конґрес Українців Канади
Конґрес Українців Канади є голосом української громади в Канаді. Конґрес об'єднує усі національні, провінційні та місцеві українські канадські організації. Разом зі своїми складовими організаціями, Конґрес протягом 70 років був і залишається лідером, координатором та представником інтересів однієї з найбільших етнічних громад Канади (1,2 млн.). Він відіграв важливу роль у формуванні соціального, економічного та політичного обличчя Канади. Конґрес Українців Канади був одним із засновників Світового Конґресу Українців.
КУК мeдія контакт
Дарла Пеннер
Тел. (204) 942-4627
dpenner@ucc.ca
www.ucc.ca