26 листопада 2010, 07:44

Литва планує зосередити увагу на свободі преси, коли головуватиме в ОБСЄ





Нещодавно в посольстві Литви у Вашингтоні відбулася зустріч литовського міністра закордонних справ Аудронюса Ажубаліса з тридцятьма місцевими експертами з медійних неурядових організацій, організацій із захисту прав людини, фондів, що займаються просуванням демократії, уряду США та посольств. Литва буде головувати в ОБСЄ, починаючи з січня 2011 року, і вона заявила про свій намір зосередити увагу на свободі преси, зокрема, там, де вона перебуває під загрозою у сусідніх регіонах. 6-7 червня 2011 року у Вільнюсі під керівництвом ОБСЄ буде проведено семінар зі свободи мас-медіа.



Литва також є активним членом Спільноти демократій, в роботі якої Україна брала участь за часів президентства Віктора Ющенка. Хоч офіційно Україна не вийшла з цієї організації, її членство там, як і у випадку ГУАМ, фактично заморожено. Гості литовського посольства, таким чином, наголошували, що вони носять водночас два "капелюхи": ОБСЄ та Спільноти демократій.

Міністр закордонних справ Литви ініціював цю зустріч, аби отримати ідеї та заручитися підтримкою на майбутнє, коли Литва головуватиме в ОБСЄ, а також наголосити на важливості свободи ЗМІ. У ході вільної дискусії було висловлено такі думки:

1. Країна, що головуватиме в ОБСЄ, повинна звертати увагу членів ОБСЄ на їхні зобов'язання гарантувати свободу мас-медіа та дотримання прав людини.

2. Держави-члени ОБСЄ повинні бути чесними та відвертими, доповідаючи про порушення свободи преси.

3. Особливу увагу слід звертати на нерозкриті справи про вбивства журналістів.

4. На країни, що порушують свободу мас-медіа, слід чинити тиск, а також привертати до них увагу міжнародної спільноти.

5. Необхідно скористатися Всесвітнім днем свободи преси у 2011 році для того, щоб висвітлити порушення свободи ЗМІ та прийняти "Біль про права", який би підтвердив свободу преси як одне з фундаментальних прав людини.

6. З нагоди 70-ї річниці заснування організації "Freedom House" слід досягнути широкого висвітлення проблем, пов'язаних із свободою мас-медіа.

7. Ключовими питаннями мають стати криміналізація наклепу та підготовка журналістів.

8. Необхідно звернути увагу на відповідальність держав за фізичні напади на журналістів та використовувати "цільові санкції" проти держав, які систематично порушують свободу преси.

9. ОБСЄ має зайняти "тверду, принципову позицію" і підтвердити свої зобов'язання щодо забезпечення свободи ЗМІ.

У свою чергу, я додав таке:

1. Як сказали мені українські журналісти, Партія регіонів ніколи не мала добрих стосунків із пресою і ніколи не вважала її важливим елементом демократії чи партнером, з яким варто співпрацювати, а сприймала її як подразник.

2. Ні в якості губернатора в 2001 році, ні в якості президента у 2010 році Віктор Янукович не виявляв інтересу до розслідування убивств журналістів Ігоря Олександрова та Василя Климентьєва. Це означає, що такі вбивства неважливі для нинішнього президента і що він не буде захищати мас-медіа від цензури, а їх представників – від фізичних нападів.

3. Цензура в Україні – складний феноменом і є продуктом не простих інструкцій з боку органів державної влади, а радянської політичної культури, міцних зв'язків між політикою та великим бізнесом і підлабузництва олігархів перед політичними "господарями". Литовці, що пережили Радянський Союз, розуміють цей різновид цензури краще, ніж представники західних держав, які ніколи не жили в орвеллівській тоталітарній системі. Приклади того, як здійснюється цензура, та моніторинг телебачення є важливою інформацією для майбутнього головування Литви в ОБСЄ.

4. В Україні телебачення контролюють олігархи. Відповідно, ОБСЄ має визначити, чи може вона впливати на них заради того, щоб послабити загрози свободі преси. ОБСЄ повинна продовжувати вказувати на те, що в демократії неприпустимим є конфлікт інтересів Валерія Хорошковського, який займає три посади одночасно (голови СБУ, члена Вищої ради юстиції та власника телеканалу "Інтер").

5. Використовуючи юристів для вилучення критичних заяв про своїх клієнтів із публікацій у ЗМІ, українські олігархи експортують цензуру на Захід. Підписуючи угоду з групою європейських соціалістів заради припинення критики згортання демократії, нечесних виборів та порушень свободи преси в Україні, команда Януковича експортує корупцію до Європейського Парламенту.

Будь ласка, передавайте всі документи та конкретні пропозиції через мене чи безпосередньо до посольства Литви.

editor_ukraineanalyst@kuzioassociates.com

Віктор Янукович відточує майстерність орвеллівського двомислення, а українська політика перевершує "1984" Джорджа Орвелла

Партія намагається здобути владу лише заради самої себе. Ми не зацікавлені в добробуті інших; ми зацікавлені лише у владі. Джордж Орвелл, "1984" Найбільшою перешкодою для американських і європейських політиків перед адекватним розумінням України та інших країн Євразії завжди була прірва між тим, що говорять українські лідери, і тим, що вони роблять...

КУПП (Канадо-українська парламентарська програма) в Оттаві, Канада підтримує зусилля Європейського союзу (ЄС) і українського уряду прийти до взаємного компромісу щодо проблеми ув'язнення Юлії Тимошенко

Ми, небайдужі люди різних поколінь й національностей, зібралися на четвертій конференції КУПП (Канадо-українська парламентарська програма) в Оттаві, Канада, підтримуємо зусилля Європейського союзу (ЄС) і українського уряду прийти до взаємного компромісу щодо проблеми ув'язнення Юлії Тимошенко...

Юрій Левенець теж був фальсифікатором виборів

Давайте не будемо забувати, що якби були відправлені до в'язниці ті з них, хто скоїв фальсифікації виборів у 2004 році – як вони повинні були бути – туди потрапив і Юрій Левенець...

Тимошенко вже виграла

http://blog.taraskuzio.net/2013/10/07/tymoshenko-has-agreed-to-go-to-germany-for-medical-treatment-the-deal-hinges-on-yanukovych-giving-her-a-pardon/ http://www...

Канада відклала підписання угоди про вільну торгівлю через права людини. Чи буде ЄС наслідувати цей приклад?

Ukraine angry as Canada suspends free-trade talks Sep 27 2013... by Tanya Talaga, Toronto Star Global Economics Reporter http://www.thestar...

Не буде ніякого компромісного медичного рішення у "справі Тимошенко"

Бундючний виступ Віктора Януковича на минулотижневому саміті в Ялті перед європейськими лідерами засвідчив, що він не випустить екс-прем'єр-міністра Юлію Тимошенко – політичного в'язня, чия доля стала перешкодою на шляху європейської інтеграції України...