Політичні репресії розширюються та поглиблюються: Українська демократія мертва. Перший членство в НАТО закінчена і тепер інтеграції в ЄС закритий.
Вчорашні події показують, що влада знищили залишки української демократії і для України тепер закритий шлях до Європи.
Нічого подібного не відбувалося в парламенті не лише за останні шість років, але ц за всю історію парламентаризму в Україні.
Сталося ще одне приниження для України на світовій арені.
Партія регіонів продовжує щодня доводити, що вона є кримінальним натовпом, який буде правити Україною як купа бандитів. Їхні методи є занадто низькими, і немає заборонених прийомів.
Намагаючись помститися за поразку Віктора Януковича у 2004 році та Помаранчеву революцію, яку теперішній президент вважає своєю персональною образою, новий генеральний прокурор знову відкрив кримінальні справи проти учасників акції протесту в березні 2001 року, звинувачених у вчиненні заворушень. Того місяця протести в межах акції "Україна без Кучми", яка розпочалася п'ятьма місяцями раніше, призвели до спалаху насильства.
14 грудня Генеральний прокурор Віктор Пшонка реанімував кримінальні звинувачення проти чотирьох учасників акції протесту, які нібито організували заворушення 9 березня 2001 року. Одним із них був Андрій Шкіль, тодішній лідер "Української національної асамблеї", а з 2002 року – депутат від Блоку Юлії Тимошенко (БЮТ).
Десятьох протестувальників арештували та засудили від двох з половиною до трьох з половиною років ув'язнення. У свою чергу, Шкіль провів у слідчому ізоляторі 13 місяців, проте після обрання до парламенту в складі БЮТ у березні 2002 року був випущений на волю.
Українські та західні дослідники акцій протесту 2001 року вказують на те, що вони стали частиною спланованої провокації, спрямованої на очорнення опозиції. Заворушення, які потім переросли в насильство, почали провокатори з націоналістичної парамілітаристичної організації "Тризуб" імені Степана Бандери. У свою чергу, "Тризуб" був пов'язаний з партією "Народний рух України за Єдність", що відкололася від "Народного руху України" і яку нібито фінансували представники влади.
Лише після того, як члени "Тризубу" розпочали бійку, інші учасники руху "Україна без Кучми" долучилися до неї – у тому числі представники іншої націоналістичної парамілітаристичної організації, "Української національної асамблеї", на яких і було покладено вину за заворушення.
Реанімація цих кримінальних звинувачень є продовженням намагань влади знищити Юлію Тимошенко та її політичну силу – другу за розміром в Україні партію "Батьківщина". Ця стратегія включала притягнення до кримінальної відповідальності членів БЮТ і "Батьківщини", членів уряду Тимошенко 2007-2010 років, включно з самою колишньою прем'єркою (невипадково, що їй було висунуто кримінальні звинувачення 14 грудня) та проведення міжнародного "аудиту" діяльності її уряду напередодні місцевих виборів 31 жовтня.
Те, що БЮТ є мішенню реанімованої кримінальної справи щодо акцій протесту "Україна без Кучми", можна зрозуміти з того, що вона націлена на Андрія Шкіля, повідомляє "Комерсант-Україна" (15 грудня). Трьох інших членів "Української національної асамблеї", які відбували ув'язнення з ним, представники Генеральної прокуратури допитують щодо участі Шкіля в акціях 2001 року.
Сам Шкіль говорить про загрозу "повернення тоталітарного режиму". З ним погоджується колишній Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко і додає, що влада не приховує свого "курсу на репресії" політичних опонентів. "Логічно передбачити, що наступним кроком владоможців стане кримінальне переслідування усіх учасників Помаранчевої революції", – вважає Луценко.
"Я особисто упевнений, що йдеться не про Тимошенко, Луценка, Шкіля, Філіпчука чи Данилишина. Йдеться про створення системи цинічного придушення будь-кого, не згодного із лінією влади. Головне для них – посіяти страх перед репресивною машиною в суспільстві", – продовжує Луценко. За перший рік перебування Януковича на посаді президента Служба безпеки України повернулася до практик КДБ, переслідуючи та арештовуючи академіків, журналістів, бізнесменів і політиків.
Мета відновлення кримінальних звинувачень проти учасників заворушень 2001 року є такою ж, як і мета висунення кримінальних звинувачень проти міністрів уряду Тимошенко та провідних членів "Батьківщини". А саме, знищити опозиційні до нинішньої влади сили.
Це розчистить місце для представників так званої "контрольованої опозиції", – Арсенія Яценюка, Сергія Тігіпка, партії "Свобода" та комуністів.
Важлива складова цієї стратегії полягає в тому, щоб усунути можливість проходження до парламенту на виборах 2012 року лідерів "Батьківщини". Якщо проти них висунуто кримінальні звинувачення, навіть за відносно незначні фінансові порушення, немає значення, чи їх ув'язнять, чи ні. Важливо те, що проти них буде відкрито кримінальні справи і вони не зможуть претендувати на посаду депутата, поки звинувачення не буде знято.
Голова Адміністрації Президента Сергій Льовочкін сказав, що "якщо все піде за планом, то у 2015 році у Януковича не буде жодних конкурентів". Це стане можливим лише в разі, якщо влада зуміє репресувати головну українську опозиційну силу на чолі з Юлією Тимошенко, поширити страх серед населення та повернути стрілку годинника до часу напередодні 1985 року, коли Міхаіл Горбачов став головою КПРС і почав реформувати СРСР.
Українці ніколи не погодяться повернутися до часів брежнєвських репресій і стагнації.