Не буде ніякого компромісного медичного рішення у "справі Тимошенко"
Бундючний виступ Віктора Януковича на минулотижневому саміті в Ялті перед європейськими лідерами засвідчив, що він не випустить екс-прем'єр-міністра Юлію Тимошенко – політичного в'язня, чия доля стала перешкодою на шляху європейської інтеграції України.
Янукович може обрати два варіанти.
Перший полягатиме у вказівці Партії регіонів голосувати за вилучення двох статей Кримінального кодексу, які було використано для засудження Тимошенко. Це автоматично призведе до скасування її вироку 2011 р. за звинуваченнями в перевищенні службових повноважень. У межах цього варіанту Януковичу доведеться вдатися й до наступного кроку, наказавши своїм кишеньковим судам закрити інші кримінальні справи проти Тимошенко, найважливішою серед яких є справа щодо причетності до вбивства олігарха Євгена Щербаня в 1996 р.
Другий компромісний варіант, який передбачає дозвіл Тимошенко на подорож до Німеччини для лікування, є насправді настільки ж складним для реалізації, адже потребує від Тимошенко згоди на збереження існуючих вироків і звинувачень та перетворення її на політичного самітника в Німеччині. Чому б Тимошенко погодилася допомогти Януковичу вийти із власноруч створеного скрутного положення, не вимагаючи від нього припинити її політичне переслідування? Крім того, кожен, хто слідкував за політичною кар'єрою Тимошенко, погодиться з тим, що вона не пристосована до ролі політичного самітника.
Таким чином, перед Януковичем стоїть непроста дилема: звільнити Тимошенко і підписати Угоду про асоціацію, однак отримати найнебезпечнішого політичного супротивника на президентських виборах 2015 р., або лишити її ув'язненою і втратити шанс на європейську інтеграцію України.
Лікування Тимошенко в Німеччині виглядає неправдоподібним сценарієм, оскільки Тимошенко у відповідь вимагатиме скасування вироку та зняття усіх кримінальних звинувачень. Німеччина, у свою чергу, як демократична країна ніколи не перешкоджатиме вільній участі Тимошенко в політиці. Якщо Тимошенко позбудеться діючих кримінальних записів, вона зможе стати кандидатом у 2015 р.
Тому доля Угоди про асоціацію на Вільнюському саміті залежить не від Тимошенко, оскільки – і цього не можуть зрозуміти ні ЄС, ані США – для Януковича утримання влади і корупційних важелів переважає потенційні вигоди від європейської інтеграції.
Відповідно, є два сценарії:
1. ЄС проігнорує власні цінності та вимоги звільнити Тимошенко і підпише Угоду про асоціацію. Цього погляду притримуються більшість українських так званих "експертів".
http://dif.org.ua/ua/events/-absolyutna-bilshist-ekspertiv-perekonana----ukraina-ta-es-pidpishut-ugodu-pro-asociaciyu-na-vilnyuskomu-samiti.htm
2. ЄС дотримається власних цінностей і вимог та не підпише Угоду про асоціацію, оскільки Янукович не припинить вибіркове правосуддя в Україні.
Скоріше за все, внаслідок параноїдального ставлення Януковича до Тимошенко "медичний компроміс" не відбудеться, і тому другий сценарій є більш вірогідним. Можна лише сподіватися, що після Вільнюського саміту українські ЗМІ та аналітичні центри припинять величати так званих "експертів" експертами.