19 червня 2015, 13:13

Увазі Тетяни Чорновол

Жовту пресу читає якнайширший загал, бо це своєрідний відпочинок від доволі нелегкого сьогодення.

Ділову пресу читають не для розваг, а переважно через професійну необхідність. Таке читання є роботою, не завжди простою.

У специфіці законопроектів на газову тематику розуміються ще менше людей. Надто ця тема специфічна і заплутана.

Однак народний депутат Тетяна Чорновол впевнено виступила експертом не лише в питанні електромобілів, а й у питаннях рентних ставок у газовидобуванні, написавши гнівний блог на Українській правді і виступивши з парламентської трибуни.

Коротко про суть питання, бо воно сьогодні є критично важливим для мільйонів домогосподарств України.

До новацій, запроваджених торік урядом Арсенія Яценюка, діяли дві рентні ставки в газовидобуванні. 20% – на газ, який ішов на потреби населення, і 28% – на газ, що йшов на потреби бізнесу.

Зміни до Податкового кодексу, ухвалені теж минулого року з ініціативи уряду Арсенія Яценюка, запровадили нові рентні ставки. Тепер рентна ставка на газ, що спрямовується для населення, складає 70%. На газ, який використовується підприємствами з державною часткою власності – 70%. І на газ для потреб приватного бізнесу – 55%.

Ці високі рентні ставки призвели до того, що за 5 місяців поточного року бюджет недоотримав 2,9 мільярди гривень від запланованого.

Що пропонує Юлія Тимошенко в законопроекті, який так не сподобався Тетяні Чорновол? Повернутися до 2 типів ставок. Перший – для населення – 0%. Ну погодьтеся, не можуть громадяни самі з себе стягувати податки! Окрім того держава має всіляко стимулювати вітчизняне газовидобування, яке сьогодні занепадає. Друга рентна ставка – для бізнесу всіх типів – 35%. Вона неодмінно поширюється і на газ, який видобутий на основі угод про спільну діяльність. Водночас має працювати і чинний Закон про розподіл продукції (він виконується фрагментарно), за яким частину газу спільні підприємства передають державі, а та своєю чергою мала б спрямовувати його на потреби населення.

Про жодні нульові ставки для угод про спільну діяльність не йдеться!

Такі показники відповідають європейській практиці. Ставка 35% була рекомендована і фахівцями МВФ, і експертним середовищем. Між іншим, подібні ставки пропонується запровадити і законопроектом 2120, аналогічним законопроекту "Батьківщини". Серед авторів цього законопроекту є представники "Народного фронту", до якого належить народний депутат Тетяна Чорновол.

Хто виграє від ухвалення такого закону? Перш за все люди. Зі скасуванням такої високої (55%) рентної ставки ціна на газ зменшиться, а відповідно зменшаться і тарифи на опалення, гарячу воду і власне газ. Державі доведеться менше грошей витрачати на субсидії.

По-друге, виграє бюджет. Оскільки бізнесу буде вигідніше платити прозору і посильну 35%-ву ставку, ніж використовувати різні трудомісткі і корупційні схеми ухиляння від рентних платежів.

По-третє, виграє держава Україна в цілому. Адже прозорі правила гри і європейські рентні ставки призведуть до збільшення інвестицій у газовидобувну галузь, а також до збільшення газу власного видобутку, що дозволить позбутися залежності від Росії.

Було б дуже правильно, аби перш ніж звинувачувати партнерів по Коаліції у потуранні глитаям-олігархам, автор звинувачень елементарно б дослідив проблему.

Нові митні тарифи у США вигідні Україні, здебільшого

Дональд Трамп, радикально збільшивши митні тарифи на імпорт товарів до США, оголосив торговельну війну мало не усьому світу. Він пішов на моментальне зниження рівня споживання середнього американця...

Коли США впали у дитинство, то інший цивілізований світ мусить подорослішати

Учорашня розмова Дональда Трампа з Владіміром Путіним, серед іншого, продемонструвала інфантильний, наївний підхід нинішньої політичної верхівки США до глобальних небезпек, перед якими опинився світ...

Різка зміна зовнішнього і внутрішнього політичних ландшафтів. Чи є підстави для "глибокого занепокоєння"?

Президент Сполучених Штатів, поговоривши телефоном з російським диктатором, припинив його ізоляцію з боку лідерів більшості цивілізованих демократичних країн...

Україна захищає світ

Повномаштабна війна рашистів з Україною з перших днів продемонструвала безпрецедентну стійкість української армії і українського суспільства...

Референдум 1 грудня і причини та перспективи війни

Сьогодні минає 33 роки з дня, коли в Україні пройшов Референдум, який припинив Союз Радянських Соціалістичних Республік. Саме з 1 грудня 1991 року СРСР зник як геополітичне, соціальноекономічне, етичне явище – імперія Зла, як його називали у цивілізованому світі, одна із реінкарнацій Росії...

Не та тепер тисяча та й влада не та, або: ні собі ні людям

На тлі зростання цін практично на всі товари першої необхідності, підвищення податків та акцизів Президент оголосив про надання громадянам України матеріальної допомоги у розмірі 1000 грн...