19 червня 2015, 13:13

Увазі Тетяни Чорновол

Жовту пресу читає якнайширший загал, бо це своєрідний відпочинок від доволі нелегкого сьогодення.

Ділову пресу читають не для розваг, а переважно через професійну необхідність. Таке читання є роботою, не завжди простою.

У специфіці законопроектів на газову тематику розуміються ще менше людей. Надто ця тема специфічна і заплутана.

Однак народний депутат Тетяна Чорновол впевнено виступила експертом не лише в питанні електромобілів, а й у питаннях рентних ставок у газовидобуванні, написавши гнівний блог на Українській правді і виступивши з парламентської трибуни.

Коротко про суть питання, бо воно сьогодні є критично важливим для мільйонів домогосподарств України.

До новацій, запроваджених торік урядом Арсенія Яценюка, діяли дві рентні ставки в газовидобуванні. 20% – на газ, який ішов на потреби населення, і 28% – на газ, що йшов на потреби бізнесу.

Зміни до Податкового кодексу, ухвалені теж минулого року з ініціативи уряду Арсенія Яценюка, запровадили нові рентні ставки. Тепер рентна ставка на газ, що спрямовується для населення, складає 70%. На газ, який використовується підприємствами з державною часткою власності – 70%. І на газ для потреб приватного бізнесу – 55%.

Ці високі рентні ставки призвели до того, що за 5 місяців поточного року бюджет недоотримав 2,9 мільярди гривень від запланованого.

Що пропонує Юлія Тимошенко в законопроекті, який так не сподобався Тетяні Чорновол? Повернутися до 2 типів ставок. Перший – для населення – 0%. Ну погодьтеся, не можуть громадяни самі з себе стягувати податки! Окрім того держава має всіляко стимулювати вітчизняне газовидобування, яке сьогодні занепадає. Друга рентна ставка – для бізнесу всіх типів – 35%. Вона неодмінно поширюється і на газ, який видобутий на основі угод про спільну діяльність. Водночас має працювати і чинний Закон про розподіл продукції (він виконується фрагментарно), за яким частину газу спільні підприємства передають державі, а та своєю чергою мала б спрямовувати його на потреби населення.

Про жодні нульові ставки для угод про спільну діяльність не йдеться!

Такі показники відповідають європейській практиці. Ставка 35% була рекомендована і фахівцями МВФ, і експертним середовищем. Між іншим, подібні ставки пропонується запровадити і законопроектом 2120, аналогічним законопроекту "Батьківщини". Серед авторів цього законопроекту є представники "Народного фронту", до якого належить народний депутат Тетяна Чорновол.

Хто виграє від ухвалення такого закону? Перш за все люди. Зі скасуванням такої високої (55%) рентної ставки ціна на газ зменшиться, а відповідно зменшаться і тарифи на опалення, гарячу воду і власне газ. Державі доведеться менше грошей витрачати на субсидії.

По-друге, виграє бюджет. Оскільки бізнесу буде вигідніше платити прозору і посильну 35%-ву ставку, ніж використовувати різні трудомісткі і корупційні схеми ухиляння від рентних платежів.

По-третє, виграє держава Україна в цілому. Адже прозорі правила гри і європейські рентні ставки призведуть до збільшення інвестицій у газовидобувну галузь, а також до збільшення газу власного видобутку, що дозволить позбутися залежності від Росії.

Було б дуже правильно, аби перш ніж звинувачувати партнерів по Коаліції у потуранні глитаям-олігархам, автор звинувачень елементарно б дослідив проблему.

Референдум 1 грудня і причини та перспективи війни

Сьогодні минає 33 роки з дня, коли в Україні пройшов Референдум, який припинив Союз Радянських Соціалістичних Республік. Саме з 1 грудня 1991 року СРСР зник як геополітичне, соціальноекономічне, етичне явище – імперія Зла, як його називали у цивілізованому світі, одна із реінкарнацій Росії...

Не та тепер тисяча та й влада не та, або: ні собі ні людям

На тлі зростання цін практично на всі товари першої необхідності, підвищення податків та акцизів Президент оголосив про надання громадянам України матеріальної допомоги у розмірі 1000 грн...

Щодо фетишизації постаті Михаїла Булгакова

У пізньому Радянському Союзі Михаїл Булгаков був напівзабороненим письменником. Перед усім через його роман "Майстер і Маргарита", бо єдиним дозволеним літературним, ширше – мистецьким, жанром тоді був звісно "соціалістичний реалізм"...

Слід публічно викривати рашистських агентів у інформаційному просторі

Цій події в Україні не надали того значення, на яку вона направду заслуговує. До прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі з'явився із зізнанням у скоєнні воєнних злочинів, зокрема в Україні, російський військовослужбовець, колишній співробітник спеціального підрозділу ГРУ Генштабу Росії Ігор Саліков...

Для розробки Генерального плану Великого Києва слід оголосити міжнародний конкурс

Ситуація із закриттям шести станцій метрополітену у Києві концентровано відобразила катастрофічний стан речей у комунальному господарстві столиці...

Парламент виходить з під контролю?

Сьогодні Верховна Рада спрямувала на повторне друге читання (не підтримала) проект закону щодо вилучення з місцевих бюджетів надходжень від податку на доходи фізичних осіб, які сплачують військовослужбовці, зареєстровані за місцем проживання у територіальних громадах...