Чому ігноруються технічні можливості для моніторингу пожежних загроз у Чорнобильських лісах?
Зараз у багатьох районах Києва відчувається запах горілого. Найвірогідніше, що із вранішнім дощем, гар принесло з півночі, де горіли ліси, зокрема і у зоні відчуження ЧАЕС. Підтвердження цьому можна побачити "живцем" на глобальній карті вітрів. Про величезну небезпеку чорнобильських пожеж для здоров'я сказано багато. Разом із тим, принаймні у ЗМІ, мало йдеться про способи запобігання підпалам і стихійним пожежам з природних причин.
Ще під час підготовки до перших усенародних виборів міського голови Києва, у 1994 році, до програми одного з кандидатів пропонувалося внести пункт про моніторинг стану Чорнобильської зони за допомогою супутників. Звісно, що в той час це виглядало майже фантастично. Проте, сьогодні технічні можливості для цифрового контролю стану територій набагато потужніші.
Мова навіть не про нагляд із космосу, хоча сьогодні навіть муніципалітети великих міст, або лісові та аграрні господарства мають власні супутники, цілком досяжним є використання дронів. З них можна контролювати територію за кількома параметрами – задимленість, підвищення температури, видимий вогонь, зміна радіоактивного фону, несанкціонована поява в зоні людей. Зрозуміло, що мова не про побутові дрони, а про апарати створені на базі розвідувальних, чи бойових безпілотників. У випадку фіксації загоряння, на його ліквідацію можна було б направляти літаки, які б орієнтувалися на точні gps-координати.
Літаки і гелікоптери можна задіювати не лише з України, бо чорнобильські пожежі завдають шкоди і Білорусі, Естонії, ... навіть Норвегії. Таким чином є всі підстави для створення міжнародного проекту із запобігання радіоактивним пожежам.
Подаю ілюстрації того, що відбувалося днями у зоні на півночі України. Джерело – фейсбук Taras Kazantsev, за цим посиланням
Тут можна в режимі практично реального часу бачити якою є пожежна ситуація в світі.
PS
На закиди щодо використання сайтів з російської зони інтернету заздалегідь відповім, що, коли люди роблять добру справу, та ще й на волонтерських засадах, то чому б з вдячністю не скористатися її результатом.