У питанні визнання виборів президента Білорусі Україні слід зайняти консолідовану позицію з ЄС
Головною проблемою опозиції у Білорусі є відсутність консолідованої політичної програми. Її об'єднує розуміння необхідності і прагнення змінити режим Олександра Лукашенка, проте, що робити після цього опозиційні білоруські політики чітко не говорять.
Перед білорусами на повен зріст постає проблема визначитися щодо взаємин із Росією. Більше чверті сторіччя О.Лукашенко утримує владу лише завдяки економічній і політичній підтримці з боку російської монархії. Ця підтримка не є безкорисливою – її розраховано на перспективу знищення Білорусі як суверенної держави. Її зведуть навіть не до рівня республік Якутії чи Татарстану, а перетворять на шість областей у складі Російської Федерації.
Проте за роки після розпаду СРСР білоруси вже звикли до суверенного існування і зовсім не прагнуть стати складовою частиною Росії. Отже самоцінність державної незалежності є першим фундаментальним принципом політичної програми для опонентів О.Лукашенка. Якщо він вирішить лишатися при владі, то не матиме інакшого виходу, як цілком опертися на російські багнети в обмін на поетапну ліквідацію суверенітету. Тоді ненависть білоруського суспільства до свого диктатора автоматично і справедливо перейде на Росію і росіян.
Суверенне ж існування Білорусі можливе лише за умови добросусідських взаємин з ЄС та Україною. Такі стосунки виникнуть лише за умови демократичного розвитку країни на засадах ринкової економіки, свободи слова і поваги до прав людини. Цей пункт політичної програми так само не має викликати суперечок в середовищі нинішньої білоруської опорзиції
Сьогодні і В.Путіну і О.Лукашенку дуже вигідно в усіх скандалах, що супроводжували вибори в Білорусі, звинуватити третю сторону. Їхні пропагандисти з великим натхненням це вже роблять. Такою третьою стороною, звісно, що названо Україну. Кумедні звинувачення українських спецслужб у спробах дестабілізації внутрішньої ситуації у Білорусі, за задумом їхніх авторів, мали б створити привід для нового зближення білоруського і російського диктаторів.
В цих умовах для України дуже важливо зайняти спільну позицію з Європейським Союзом у питанні визнання легітимності виборів у Білорусі. І за потреби приєднатися до вірогідних санкцій проти диктатури.