Україна для Росії як Греція для Римської імперії
В одному із найсвіжіших чисел журналу "Тиждень", який, до речі, вже став справжнім явищем на маленькому ринку україномовних ЗМІ, вийшло інтерв'ю з Євою Томпсон. Її книгу "Трубадури імперії. Російська література і колоніалізм" я проковтнув ще кілька років тому, і тепер, оскільки "Тиждень" раптом нагадав про цю фундаментальну працю, рекомендую як саму книжку, так і інтерв'ю – для тих, хто не має часу на монографію.
В інтерв'ю Томпсон наводить переконливі аргументи на користь так званої позитивної дискримінації в культурно-мовній політиці колишніх колоній – це те, що найбільше, напевне, роздратує багатьох моїх коментаторів.
"Імперські нації, – цитую, – зазвичай не визнають законність захисного націоналізму й представляють його як злочин або беззаконня. Отже, росіяни не розуміють, що цілком нормально впроваджувати в Україні закони, наприклад, на користь української мови, літератури, культури тощо. Вони вважають це дискримінацією... Українці мають право віддавати перевагу своїй мові, історії, ідентичності, перш ніж дати можливість колишнім колонізаторам поширювати їхню ідентичність. У Америці ми це робили стосовно деяких (не всіх, на жаль) меншин: ті, кого дискримінували в минулому, отримували право бути першими в черзі. Це називалося affirmative action. Як тимчасовий засіб такі дії цілком виправдані. Звичайно, коли держава зміцніє, через покоління чи два, цього типу позитивна дискримінація має припинитися... Щодо мови та пов'язаних із нею царин – літератури, культури тощо українська має бути бенефіціантом "позитивній дискримінації". В Америці це називається preferential treatment, і ми вживали його, щоб винагородити несправедливості минулого".
"Після втрати багатьох колоній в 1989-1991 роках Росія хоче повернути їх назад, – каже Томспон. – Причому Україна – це особливий тип колонії. Її можна порівняти зі стародавньою Грецією по відношенню до Римської імперії. Грецію римляни підкорили, та вони також у неї вчилися, бо культура Греції за рівнем була значно вищою за культуру ранніх римлян. Тому саме Україну росіяни б дуже хотіли повернути назад, зробити з неї периферію Москви й назавжди знищити прагнення до незалежності. Як окрема нація й держава Україна викликає в росіян почуття неповноцінності та неспокій, що проявляються як агресивність".
Повністю розмову з Томпсон, професором університету Rice (Х'юстон), можна прочитати в "Тижні".