Олег Медведєв Приватний політичний консультант, політтехнолог

Країни Східної Європи сильно помиляються, коли вважають, що західні народи "заради них вступлять в третю світову війну". З уроків історії

23 жовтня 2016, 22:39

Країни Східної Європи сильно помиляються, коли вважають, що західні народи "заради них вступлять в третю світову війну". Вони самі мусять захищати незалежність від можливої в майбутньому агресії з боку великих держав. І це – лонгрід, кого лякає "много букв", той далі може не читати.

Один з головних ідеологів сучасного лібералізму Людвіг фон Мізес свою роботу "Всемогутній уряд. Тотальна держава та тотальна війна" написав в останні роки Другої світової. Він не міг передбачити Будапештського меморандуму, але, розмірковуючи про майбутнє регіону, тверезо дивився на здатність малих країн боронитися від великих. Тому пропонував їм щось на кшталт Східного Демократичного Союзу – чи то федерації, чи конфедерації, чи то сталого військово-політичного союзу, чи Балтійсько-Чорноморської дуги.

Прискіпливо досліджуючи причини перемоги нацизму в Німеччині, він доходить висновку, що вона була підготовлена попереднім століттям німецької історії, відмовою від принципів політичного та економічного лібералізму. Що важливо як паралель із сучасністю, фон Мізес нещадно критикував думку, ніби в усьому винен особисто Гітлер, і наголошував на любові та підтримці, яку своєму фюреру виказував німецький народ.

"Внутрішня боротьба в Німеччині була лише спором між людьми, які одностайно підтримували кінцеві цілі зовнішньої політики Німеччини". Німці любили і боготворили Гітлера так само як росіяни Путіна. І українці, якщо серйозно думають про безпеку, не повинні тішити себе ілюзіями, що Путін хай і поганий, але от росіяни – добрий народ, приязно налаштований до українців. Більшої дурні і не придумаєш: ненависть Путіна до України знаходить більше ніж розуміння з боку переважної більшості росіян. Вони йому аплодують, і ВВП в цьому питанні – плоть від плоті свого народу. Чи як колись в якомусь монолозі зовсім на іншу тему жартував Хазанов, "не просто плоть от плоти, а можно даже сказать, что его крайняя плоть".

Людвіг розвінчує і міф про те, ніби причиною Другої світової стали драконівські для Веймарської Німеччини умови Версальського договору. Показуючи долю репарацій у ВВП, він переконливо доводить, що умови миру насправді не були обтяжливими для країни, що програла, а до нової війни призвів не мирний договір, а той факт, що країни-переможниці крізь пальці дивилися на порушення Берліном його умов. Хіба тут не напрошується паралель з пострадянською Росією? Вона мусила викинути білий прапор у холодній війні із Заходом, а той, маючи реальну змогу її добити і розчленувати на десятки держав, ледве-ледве змусив себе змиритися з розпадом СРСР на 15 республік, який відбувся всупереч Заходу – згадайте лише "котлету по-київськи" від Буша-старшого, який переконував українців не відділятися від СРСР.

Дослідження глибинних причин приходу нацистів до влади, пише фон Мізес, повинно показати не лише роль подій в самій Німеччині, але й розібратися, чому цю тріумфальну ходу не зупинили інші країни. Головним мало би бути не питання, "що не так з нацистами?", а "що було не так з нашою політикою протидії нацистській загрозі?" Подібно тому, як лікарі, маючи справу з проблемою туберкульозу, не цікавляться, "що не так з паличкою Коха", а розмірковують над тим, "що не так з нашими методами боротьби з розповсюдженням інфекції?". Тоді фон Мізес радив замислитися над тим питанням "британцям, австрійцям та полякам". Кому із лідерів варто перечитати класика тепер, доволі ясно й зрозуміло.

"Ніхто не може звинуватити нацистів в тому, що вони таємно готувалися до реалізації своїх планів. Хто має вуха, аби чути, та очі, аби бачити, не міг не знати про їхні наміри".

PS "Фатальною помилкою, яка зірвала всі плани збереження миру, було саме нерозуміння людьми того, що лише у світі чистого, досконалого та нескутого капіталізму відсутні стимули для агресії... Європейські уряди... прагнуть стриножити ринок, запровадити контроль над економікою та придушити капіталізм... Вони перетворили оподаткування в інструмент конфіскації та експропріації і проголосили нестримні державні витрати найкращим способом збільшення багатства та зростання добробуту".

PS 2. І як напрочуд точно, в 1943-44 роках, автор передбачив ті зміни, які відбулися з менталітетом німців. "Колись німці візьмуться за розум. Вони згадають, що зробили свій внесок в світову цивілізацію, і зможуть повернутися до ідеалів Гете та Шиллера. Але цей процес відродження має йти зсередини. Його неможливо нав'язати за допомогою переможних армій. Німці повинні завчити раз і назавжди, що їхній агресивний націоналізм самовбивчий, що він вже призвів їх до численних бід. Їм прийдеться добровільно зректися своїх теперішніх принципів і повернутися до всіх тих ідей, які вони сьогодні відкидають як християнські, західні та єврейські. З народних глибин повинні постати люди, які звернуться до них словами, колись сказаними св. Ремігієм при хрещенні короля Хлодвіга: "Спали все, чому ти поклонявся, поклонися всьому, що ти палив". Німці за розум взялися, коли й хто підніметься із російських глибин і скаже своїм співвітчизникам те, що в 1993 році, дізнавшись про перше місце ЛДПР на виборах, вигукнув публіцист Карякін: "Россия, ты одурела!"

powered by lun.ua
Коментарі — 24
Takozh _ 25.10.2016 09:31
IP: 176.8.134.---
Mike_Kharkov:
Розчленувати світ по етнічних халупах – то прогрес?
Тоді хай сам перечитає і про агресивний націоналізм...
І співставить свої писулі з Мізесовими думками.
Всіх зібрати у Вавілон та будувати до неба вежу, щоб Богу дулі крутить – ото прогрес?
lohik _ 25.10.2016 01:13
IP: 46.133.177.---
Василь Добрыйдень:
Брись в ПаРашу к своему Путлєру, рашист вЗадов – Запєрдоленко!
.
lohik _ 25.10.2016 01:12
IP: 134.249.42.---
Василь Добрыйдень:
Брись в ПаРашу к своему Путлєру, рашист вЗадов – Запєрдоленко!
.
hrim _ 24.10.2016 19:16
IP: 193.93.217.---
До АВТОРА.

Такі публікації будуть дуже корисні у провідних польських, угорських, румунських, ... ЗМІ. Потрібні також спроби у нмецьких, італійських, аглійських, ... газетах. Адже, якось потрібно Європі доносити думку від України. Інакше постійно домінуватиме кремлівське бачення ситуацій.

П.С. Знайомі недавно були в Єгипті. Увімкнули в готелі телевізор і відразу натрапили на російський канал з відповідною інформацією про поточні події.
Paul Magogan _ 24.10.2016 18:34
IP: 46.133.83.---
Нашим євроінтеграторам прочитати би цю книжку Людвіга фон Мізеса, про яку йде мова. Сама назва говорить за себе: "Всемогутній уряд. Тотальна держава та тотальна війна". Тобто море крові, тоталітаризм і безкінечна війна. Повний пісець, короче. Це те, що буде. І означає воно прихід Антихриста. Епіцентр подій буде в Європі. Це буде повне пекло, і ми українці прагнемо бути там? Пора вже відкрити очі на правду. Нічого доброго нас там не очікує, хіба що роль гарматного м'яса.
Paul Magogan _ 24.10.2016 18:18
IP: 46.133.83.---
Годі преклонятися перед Європою. Римляни вбили Ісуса Христа, вбивали та переслідували послідовників Ісуса, влаштували геноцид євреям та нищили інші народи. Німці – войовнича нація, але воювали вони завжди не за свою свободу, а за корисні інтереси. На Заході їх завжди вважали варварами, особливо під час I і II Cвітових війн, з приводу чого є безліч карикатур. Це аж ніяк не найкультурніша нація. Гете та Шиллера вони дали, говорите? Концтабори теж будували вони. Через свою жадібність вони завжди прагнули заправляти у цілій Європі, і при цьому терпіли безліч поразок. Зате скільки гонору й войовничості. Так само буде і з цим Євросоюзом – все обернеться погано, тобто геополітичною катастрофою і руїною, як було чимало разів в історії Європи. Людвіг фон Мізес – розумник, один із небагатьох, кто дивився вперед і бачив те, що буде. А буде тотальна війна, море крові, а це величезне горе, це Божа кара. Тому думайте, друзі, думайте.
Mike_Kharkov _ 24.10.2016 16:22
IP: 188.163.83.---
"Хіба тут не напрошується паралель з пострадянською Росією? Вона мусила викинути білий прапор у холодній війні із Заходом, а той, маючи реальну змогу її добити і розчленувати на десятки держав, ледве-ледве змусив себе змиритися з розпадом СРСР на 15 республік"
==
І він зветься политологом?:)
Розчленувати світ по етнічних халупах – то прогрес?
Тоді хай сам перечитає і про агресивний націоналізм та про "Спали все, чому ти поклонявся, поклонися всьому, що ти палив". Хай згадає й – "тверезо дивився на здатність малих країн боронитися від великих. Тому пропонував їм щось на кшталт Східного Демократичного Союзу – чи то федерації, чи конфедерації".
І співставить свої писулі з Мізесовими думками.
SARA21 _ 24.10.2016 10:58
IP: 91.226.4.---
Иван Гелан:
Ні не помиляєтеся,ви 100%праві.
Максим Чарушниковв _ 24.10.2016 10:38
IP: 46.211.250.---
Брєд. Автор ще б згадав людовіків і т.п.

Після другої світової було створен нато, оон і т.д.

І росія ніколи не полізе в натівську прибалтику чи економічно сильний китай.
mihaylenco _ 24.10.2016 09:41
IP: 93.171.73.---
Стара Європа ніколи не поступиться своїм комфортом. Враховуючи, що для них доходи, котрі приносять відморожені ватні туристи, важливіші навіть за їхній спокій, та комфорт. Війна, котра точиться на східних кордонах, ні комфорту, ні спокою, не порушує. Зате санкції зменшили кількість ватних туристів. Ватні туристи не є найбільшою статтею доходу європейського бізнесу. Ринок європейців у ватному царстві також незначний. Але вони навіть декілька відсотків своїх доходів не бажають втрачати заради демократії. Знайшли оригінальний трюк – путіна не визнають ні диктатором, ні агресором, ні злочинцем.
Иван Гелан _ 24.10.2016 09:21
IP: 213.110.136.---
Та ми вже програли війну, і нас чекає не "20 років чесної бідності" як пише Портніков, а рабство і постійні розборки. Заперечте хоч по одно пункту., коли пишите спічі президенту.
1. За контрактом Юлі ми з не народженними правнуками винні Газпрому 38 МЛРД ДОЛЛАРІВ
2 При темпах зростання ВВП 4% потрібно віддавати МВФ- 40% вартості від кожного відсотка зростання
3. Втративши ринок Росії, нас не пускають в Європу навіть з сировиною
Йде тотальний переросподіл ринку, – нікого з "банди" Януковича не посадили, отже самі вбивали майданівців
4. Президент наймає нароботу і справно платить податки в Росії. Його син тримає гроші в Петербурзі.
5. Гривня і банки втратили довіру на десятиліття. Банки з українським капіталом нищать.
6. Розвиток України неможливий, тому що потрібно 10 років, щоб вернутися на ВВП рівня Якуковича
Вірменоєврейска мафія ВЖЕ знищила країну. Чи може я десь помиляюсь?
Takozh _ 24.10.2016 08:01
IP: 176.8.134.---
lohik:
Takozh: А зараз революція в Росіі не може бути буржуазною?...
А чому буржуа скинули царя, якщо він був добрим?...
Не встигав він з реформами, великий мав двір, корумпованих чиновників, втомлену війною армію, збідніле населення, і дурну неповоротку думу.
lohik _ 24.10.2016 08:00
IP: 134.249.42.---
Takozh:
Імперська політика Россіі також була нацистською і загарбницькою...Але видавалась за визвольну, де місцеве населення захоплених Росією територій об'являлось "бандитами", коли чинили опір...І піддавалось репресіям...
lohik _ 24.10.2016 07:51
IP: 134.249.42.---
Takozh: А зараз революція в Росіі не може бути буржуазною?...
А чому буржуа скинули царя, якщо він був добрим?...
Takozh _ 24.10.2016 07:46
IP: 176.8.134.---
lohik:
Не думаю, что политика Путина визивает дикий восторг у простих россиян...Как когда-то имперская политика российских царей...Иначе не било би реаолюции 1917 года.
Революція 1917 року була буржуазною. Проти імперської політики ніхто не заперечував, її реалізували створенням СРСР. Хотіли і Польшу, і Фінляндію, і весь інтернаціонал. Слідом за нею був переворот, який неоднозначно сприймався навіть його ініціаторами. Революційна диктатура стала колискою нацизму.
Logic2009 _ 24.10.2016 07:44
IP: 91.196.177.---
СЕМИЖОПОВ (раньше Вован Зодрыщенко теперь Фёдор Достоевский) – НАЦИСТСКАЯ СКОТИНА
Не пачкай дерьмом из поганого рта имена уважаемых людей, недоумок.

=================================================================
Был во времена Петра Первого купец по фамилии СЕМИЖОПОВ.
Фамилия стала поводом для шуток над онным, и он решил поменять.
Подал прошение царю дабы тот позволил изменить на более
благозвучную.
Пётр наложил резолюцию:
"Просьбу удовлетворить, повелеваю уменьшить до трёх".
Купец почёл за издевательство, и менять не стал.
=====================================================
Потомка этого купца Вову Семижопова отправил пигмей Путлер гадить на УП.
Тупая безмозглая невежда гадит текстами не имеющими
ни малейшего отношения к темам блогов.
СЕМИЖОПОВ, ПОДАВИСЬ ЗАРАБОТКОМ.
ВСЮ НОЧЬ СКОТИНЕ БУДУТ СНИТЬСЯ УБИТЫЕ В ДОНБАССЕ
КРОВОЖАДНЫМ ПИГМЕЕМ ПУТЛЕРОМ.
КРОВЬ НА ТВОИХ РУКАХ, КОТОРЫМИ БЕРЁШЬ 30 СРЕБРЕНИКОВ.
lohik _ 24.10.2016 07:32
IP: 134.249.42.---
Не думаю, что политика Путина визивает дикий восторг у простих россиян...Как когда-то имперская политика российских царей...Иначе не било би реаолюции 1917 года.
lohik _ 24.10.2016 07:17
IP: 134.249.42.---
ГЕРЦЕН о России: "Отчого наши руки не беруться за большой труд, а с оружием лезут на чужие земли?"...
lohik _ 24.10.2016 07:11
IP: 134.249.42.---
Фёдор Достоевский:
Брись в ПаРашу к Путлєру, рашист вЗадов – Запєрдоленко!...
kren _ 24.10.2016 01:30
IP: 178.94.143.---
GORs:
Фёдор Достоевский:
Мілай!... Тупим ватникам, які вірять кисельовим не місце на українських сайтах, твоє місце в паРаше. Вперед і більше не блукайпо чужим територіям, розбирайтесь зі своєю – де 95: неосвоєних територій.
...принагідно-Ваше зауваження перекликається з даними постом,про причини і наслідки,зокрема,
як країни переможиці крізь пальці дивилися на перші *вправи* Гтлера з підтримки*німецькоязич
ного насєлєнія*...
Як толєрантно ставиться до московських тролів-продажня редакція УП.
Andrey Kononenko _ 24.10.2016 00:56
IP: 188.163.73.---
Так россияне и в Сирии геноцид устроили. Может быь им просто нравится убивать?
GORs _ 23.10.2016 23:36
IP: 46.211.229.---
Фёдор Достоевский:
Мілай!... Тупим ватникам, які вірять кисельовим не місце на українських сайтах, твоє місце в паРаше. Вперед і більше не блукайпо чужим територіям, розбирайтесь зі своєю – де 95: неосвоєних територій.
ReAlex _ 23.10.2016 23:01
IP: 130.180.216.---
Фёдор Достоевский: Скорее вам кремлеботам УП должна сказать: идите накуй.
Юрий Латыш _ 23.10.2016 23:00
IP: 93.73.232.---
"Чистий, досконалий і нескутий капіталізм" – це доба колоніального розподілу світу, це "опіумні війни" за право китайців вільно споживати опіум, це "доктрина Хея", це геноцид африканців у приватному володінні короля Леопольда, і трансатлантична работоргівля живим товаром.
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter