Рокіровка від Ющенка. Чому пам'ятник висвячував не Патріарх, а Митрополит
Звістка, що позаминулого тижня розлетілася із Києво-Печерської Лаври, без жодного перебільшення тягнула на сенсацію. Ледве чи не того ж самого дня, як Президент Росії Дмитро Медведєв надіслав Вікторові Ющенку листа, в якому висловив більше ніж категоричну незгоду із офіційним українським трактуванням голоду 30-х років, – Українська православна церква, яка вважає себе частиною РПЦ та підпорядковується Московському Патріархату, визнала Голодомор геноцидом. Так, ніби випадково, так, ніби десь між рядків, так, що при побіжному читанні, якщо навмисне не шукати – і не побачиш. Але чорним по білому написано: "На щедрому українському чорноземі вмирали у страшних муках мільйони людей. Цей геноцид був намаганням знищити саму душу народу, привести її до повного духовного рабства".
Найбільше здивувало, що т а к е рішення Синоду скріплене в тому числі і автографом відомого крайніми формами москвоцентризму Агафангела, митрополита Одеського та Ізмаїльського.
В тому, що Голодомор вважає геноцидом Українська Православна Церква Київського Патріархату, нічого дивного нема. А от Московського... Ще минулого року про голодомор як геноцид говорив Предстоятель УПЦ МП Митрополит Володимир, але тепер його особиста думка стала ніби офіційною позицією всієї Церкви. Дехто, як, наприклад журналіст Юрій Дорошенко, знавець міжконфесійних стосунків та колишній прес-секретар Патріарха Філарета, побачив "тектонічну зміну в позиції УПЦ, для якої голос Кремля дорівнює Святому Письму".
Цього разу кремлівська партія в УПЦ МП висловилася вустами прес-секретаря УПЦ МП Віктора Анісімова, який появу слова "геноцид" в заяві Синоду прямо пояснив витівками ледве чи нечистої сили... Анісімов натякнув, ніби ніякого рішення про геноцид не було, просто близький до Блаженнійшого єпископ Олександр Драбинко дописав у заяву зайве слово...
"А был л имальчик", з'ясовували в п'ятницю в тижневый програмі Савіка Шустера. Президент Кравчук розповідав російським учасникам ток-шоу, що навіть українська гілка їхньої Російської Православної Церкви визнала голодомор геноцидом, а нардеп-регіонал Кисельов вигукував, що Церква чи то забрала вже свої слова назад, чи то її просто неправильно зрозуміли. Тим не менше, станом на вечір неділі на офіційному сайті УПЦ МП текст заяви щодо роковин Голодомору містить-таки слово "геноцид".
В даному випадку різниця лише в одне слово має колосальне значення. Як не крути, а виходить, що з часу розділення українського православ'я (1992) на два основних напрямки (автокефальний та лояльний до РПЦ) УПЦ МП зробила ледве чи не перший, але найсильніший крок всупереч волі Москви. Правда, хотілося б точно знати, що визнання геноциду дійсно відбулося як свідоме рішення Синоду, а не стало результатом залаштункової редакторської роботи.
Меморіальний комплекс жертв Голодомору 1932-33 років минулої суботи висвятив саме предстоятель Української Православної Церкви Московського Патріархату Митрополит Володимир, хоча два роки тому пам'ятний камінь на місці майбутнього меморіалу освятив Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, а буквально в переддень жалобних урочистотей на меморіалі була встановлена символічна стальна свіча, яку освятий преосвящений єпископ Євстратій також з УПЦ КП. Однак, напередодні 22 листопада гінці від Ющенка переконали Патріарха Філарета поступитися Митрополиту Володимиру правом відкривати Меморіал за те, аби віддати УПЦ МП належне за її принциповий вчинок. Його Святість Філарет жертовно погодився так само, як він пішов назустріч побажанням Секретаріату Президента під час святкування 1020-річчя хрещення України.
Тут доречно зауважити, що, попри поширений міф про нібито ворожість Ющенка до УПЦ МП, Президент, попри те, що Святих Таїнств долучається в УПЦ КП та підтримує достатньо близькі стосунки з Патріархом Філаретом, робить все можливе для того, щоб УПЦ МП також відчувала достатні знаки уваги від держави. Так було під час ювілею хрещення. Минулого року Ющенко зустрічався з Синодом УПЦ МП. Минулого тижня – відвідав фотовиставку, присвячену життєвому та пасторському шляху Митрополита Володимира. А недавню поїздку предстоятеля УПЦ МП до Стамбулу, як подейкують, було здійснено державним коштом: чартер оплатили з бюджету. Очевидно, що така позиція має сприяти інтеграції УПЦ МП з українським політикумом та вирощувати паростки автокефалії в її середовищі.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.